Betaglukan dokáže podpořit vaši imunitu | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Betaglukan dokáže podpořit vaši imunitu

31. 5. 2019

Betaglukan je látka, která se díky více než 20 000 publikovaných studií pyšní titulem prostudovaného přírodního imunomodulátoru. Svou popularitu si vydobyl zejména jako hnací motor zvyšující výkonnost imunitního systému při nájezdu nepřátelských bakterií. V posledních letech je však největším tématem mnoha studií a výzkumů betaglukan i jako podpůrná látka při léčbě rakoviny.

Aktivní při eliminaci bakterií

Jako přírodní komplexní polysacharid je betaglukan schopen podporovat obranné reakce organismu. Slovo přírodní zde není pouze nahodilým pojmem či reklamním trikem. Přírodních zdrojů, ze kterých se betaglukan získává, je totiž celá řada. Nejčastěji byly testovány betaglukany izolované z kvasinek, nejrůznější hub a obilovin.

„Studie betaglukanů se v 1. fázi hojně zaměřovaly na oblast imunity, kde byly jejich pozitivní účinky opakovaně prokázány na mnoha experimentálních modelech. V oblasti imunity byly betaglukany aktivní při eliminaci bakterií,“ říká prof. Dr. Václava Větvička, Ph.D., který je prezidentem Mezinárodní společnosti pro výzkum glukanu (International Society for Glucan Research, ISGR) a spoluautorem více než 220 recenzovaných publikací. Cílem této společnosti je zvyšovat povědomí o pozitivních účincích betaglukanů po celém světě a zároveň hledání nových způsobů použití betaglukanu v humánní, veterinární i rostlinné sféře.

„Není to zázrak, ale jednoznačně velice účinná látka na podporu imunity, kterou máme k dispozici, navíc pocházející z přírody,“ prohlásil prof. Dr. Václava Větvička, Ph.D. na setkání na téma Fascinace betaglukanem, které proběhlo ve čtvrtek 30. května v Praze. Profesor Větvička společně se svým kolegou panem Vašíčkem zde představili nejnovější poznatky z výzkumů betaglukanů zaměřených mimo jiné také například na podpůrné působení při léčbě rakoviny.

Profesor Větvička je v současnosti považován za předního světového oborníka na betaglukany. V minulosti působil v Ústavu mikrobiologie v Praze v České republice a v nadaci pro lékařský výzkum Oklahoma Medical Research Foundation. Dnes pracuje jako profesor patologie a ředitel oddělení pro výzkum na univerzitě v americkém Louisville. V poslední době se věnoval studii efektivity a vlivu čistoty betaglukanů a jejich podávaného množství různých komerčně úspěšných kvasničných betaglukanů.

Čistota je pro posouzení kvality betaglukanu důležitým faktorem

„Dlouholeté srovnávací výzkumy potvrdily, že nezáleží na původu betaglukanu, ale na dostatečném množství denní dávky a právě na chemické čistotě. Za kvalitní betaglukany jsou považovány takové, které se vyznačují minimálně 70% čistotou. Doporučená denní dávka pro dospělou osobu je 100–200 mg betaglukanu. Dobrý výrobce vždy uvádí čistotu betaglukanu na obalu produktu či na svých webových stránkách,“ upřesňuje prof. Dr. Václava Větvička, Ph.D.

V současnosti jsou betaglukany předmětem desítek probíhajících klinických zkoušek, jejichž předběžné výsledky ukazují mimořádné úspěchy při léčbě rakoviny žaludku, plic a angiosarkomů.

International Society for Glucan Research

„Naším posláním je pravdivě a seriózně informovat širokou veřejnost o účincích betaglukanů.“

Mezinárodní společnost pro výzkum glukanu zastřešuje poznatky a studie na poli betaglukanů. Prostřednictvím svých členů, mezi kterými jsou přední odborníci, vědci i vášniví nadšenci, pomáhá tato organizace edukovat o pozitivních účincích betaglukanů. Zároveň také podporuje nové výzkumy a zajišťuje výměnu informací o betaglukanech mezi odbornou i laickou veřejností.

Více informací naleznete na: https://www.be­taglucan-society.org

www.betaglukan.cz


publikováno: 31. 5. 2019, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: betaglukany

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+