Bylinky pomáhají i při odvykání kouření | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Bylinky pomáhají i při odvykání kouření

5. 2. 2024

Snížená plodnost, vyšší riziko rakoviny plic nebo ucpání tepen. Na celou řadu závažných zdravotních problémů, které způsobuje dlouhodobé kouření, upozorňují uživatele tabákových výrobků osvětové kampaně i varování na krabičkách. Jak však dát závislosti navždy sbohem? S odvykáním a potlačením chuti na cigaretu mohou pomoci nejen známé nikotinové náhrady, ale také bylinné tinktury.

O tom, že by měl přestat kouřit, už v životě přemýšlel snad každý kuřák. Abstinence je ovšem náročným závazkem a pokušení číhá na každém rohu. Zatímco někteří závislí dokážou chuť na cigaretu ze dne na den potlačit, jiným abstinence vydrží maximálně několik dní či týdnů. Návrat k návykovému nikotinu hrozí zejména v prvních měsících odvykání.

Aby byla abstinence úspěšná, je důležité najít si správnou motivaci ke změně. Ať už za rozhodnutím přestat kouřit stojí děti, zdraví, nebo finanční situace, měli bychom si důvody odvykání pravidelně připomínat. Boj se závislostí totiž trvá celý život. Odborníci se shodují, že správně našlápnuto k dlouhodobé abstinenci mají kuřáci až po roce bez drogy. Překonat tento milník není snadné.

Jak zvládnout první měsíce odvykání

První dny a týdny odvykání mohou být velmi náročné. Především dlouholeté kuřáky často doprovázejí fyzické příznaky a psychické změny. Abstinenti se mohou cítit bezdůvodně podráždění, objevují se u nich pocity úzkosti, problémy se spánkem nebo zvýšená chuť k jídlu. Kromě změn nálad dochází při odvykání také k problémům se soustředěním.

A jak se s abstinenčními příznaky vyrovnat? Podporu kuřákům nabízí například konzultační centra v nemocnicích. Experti v nich poskytují poradenství založené na pravidelných setkáních a vyšetřeních. Klientům pomáhají s výběrem vhodné abstinenční metody. Těžším případům předepisují na základě anamnézy i lékovou formu léčby.

Byliny zklidní organismus

Pomoc ale není nutné hledat rovnou u léčiv. S uklidněním abstinenčních příznaků pomáhají i některé byliny. Namíchané směsi, jež ulevují od chuti na cigaretu, úzkosti a nadměrného stresu, jsou u nás k dostání v podobě tinktur nebo čajů.

„Pro postupné odvykání kouření je vhodné užívat bylinky, které zklidňují organismus a posilují jeho přirozenou obranyschopnost a vitalitu. K nejlepším uklidňujícím přípravkům patří třezalka, která je navíc protizánětlivá. Dále je vhodná tinktura z pupenů lípy, bakopy nebo šišáku,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Vhodné je tělu dodávat dostatek živin a věnovat se pohybu, díky čemuž se organismus se změnou lépe vypořádá. „Ke zvýšení imunity během odvykání tabáku nám rovněž pomohou tinktury z eleuterokoku nebo z pupenů černého rybízu a lesního bezu hroznatého. Samozřejmě je v tomto případě vhodné také pročistit a posílit dýchací systém například tinkturou z plodnice žampionu nebo prostředky z pupenů divizny, lísky či měsíčku lékařského,“ doplňuje bylinkářka.

Pomáhá i postupné snižování závislosti na nikotinu

Každého abstinenta čekají při odvykání individuální fáze a překážky. Důležité je mít trpělivost sami se sebou, soustředit se na cíl a sdílet své úspěchy s okolím. Flintu do žita ale není třeba házet ani v případě, že pokusy o abstinenci opakovaně selhávají. Náhlá změna životního stylu není snadná a krokem vpřed je i postupné snižování závislosti. Při přípravě na odvykání pomáhá kuřákům maximální denní počet vykouřených cigaret, který dodržují a postupně snižují.

Při ubírání dávek nikotinu se závislí obracejí na oblíbené nikotinové náhrady. Jednoduchou pomůckou jsou například náplasti, které se lepí na pokožku ruky a obsahují tenkou vrstvu nikotinu. Ten se uvolňuje v kontrolovaných dávkách a v těle simuluje proces kouření. Chuť na cigaretu dokáže abstinentům oddálit až o 16 hodin.


publikováno: 5. 2. 2024, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: byliny, kouření, odvykání, závislosti

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+