Čeští vědci vyvinuli Eligin, silný bio-zázvorový extrakt | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Čeští vědci vyvinuli Eligin, silný bio-zázvorový extrakt

26. 3. 2018

Přední čeští vědci v čele s imunoložkou prof. MUDr. Jiřinou Bartůňkovou, DrSc. představili v pátek 23. 3. na tiskové konferenci na veletrhu Evolution nový doplněk stravy Kitl Eligin. Jde o kapsle s koncentrovaným BIO zázvorem, u nějž vědecká zkoumání potvrdila nadprůměrně vysoká množství účinných látek. „Doporučit jíst zázvor čerstvý nebo pít zázvorový čaj je sice snadné, ale kvalita prodávaných zázvorů se diametrálně liší,“ uvedla lékařka. „Chtěli jsme produkt, jehož výrobu budeme mít pod kontrolou, a tudíž budeme moci ručit za jeho obsah,“ vysvětluje.

Jak zázvor působí?

U zrodu Eliginu stála prof. MUDr. Jiřina Bartůňková, DrSc., přednostka Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty UK. Na zázvor, který se v tradiční východní medicíně používá po tisíciletí pro svoje mnohostranné léčivé účinky, se zaměřuje dlouhodobě.

Kouzlo zázvoru tkví zejména ve dvou účinných látkách: 6-gingerolu a 6-shogaolu. Ne každý oddenek jich však obsahuje stejně. Rozdíly bývají propastné. „Složení rostlinného materiálu se mění v závislosti na geografickém původu suroviny a roční době sklizně,“ vysvětluje prof. Ing. Jan Tříska, CSc. z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, který se na vývoji Eliginu podílel. Společně s kolegyní RNDr. Naděždou Vrchotovou, CSc. provedli celou řadu analýz zázvorových oddenků z Asie a Afriky. „Díky těmto znalostem jsme dokázali doporučit dobrý a spolehlivý zdroj pro vstupní suroviny,“ dodává profesor. Zázvor, z nějž je Eligin vyroben, pochází z Indonésie a je produktem ekologického zemědělství.

Jak dostat z kořene to nejlepší

Vysoký obsah účinných látek v oddenku ale sám o sobě nestačí. Je třeba zázvor vhodným způsobem upravit. Maximalizovat množství 6-gingerolu i 6-shogaolu se v Eliginu podařilo díky specifickému výrobnímu postupu.

„A protože samotný zázvor obsahuje jen stopová množství vitaminu C, přidali jsme do konečného produktu ještě definované množství tohoto vitaminu, který potencuje účinky zázvoru,“ doplňuje profesorka Bartůňková. Navíc přídavek vitaminu C umožňuje zvýšení obsahu 6-shogaolu.

Široké uplatnění zázvoru

Neobyčejná síla účinných látek obsažených v Eliginu nachází uplatnění v mnoha oblastech. „Zázvor se osvědčil při nevolnostech a zvracení různého původu. Některé studie prokázaly, že zázvor je stejně účinný ve snížení symptomů nauzey a zvracení při chemoterapii jako moderní antiemetika,“ zmiňuje profesorka Bartůňková. Užívá se i při kinetózách (mořská nemoc), přičemž netlumí pozornost k řízení jako jiné prostředky.

Přehled účinků zázvoru

„Výhodou zázvoru je, že patří do kategorie látek uznávaných lékovými agenturami jako GRAS (Generally recognized as safe), a to proto, že nebyly prokázány žádné jeho toxické účinky. Kromě individuální nesnášenlivosti tedy nemá Eligin kontraindikace,“ doplňuje imunoložka. Zdůrazňuje ale, že Eligin je registrován jako doplněk stravy, a tudíž s ním nebyly prováděny klinické studie.

Zázvorový prášek v Eliginu je obalen speciální enterosolventní kapslí. Díky tomu se po zapití rozpouští až ve střevě. Tudíž se lze vyhnout jeho pálivému účinku v jícnu nebo žaludku. Kdo má naopak rád palčivou chuť, může obsah kapsle vysypat a užít extrakt samostatně. Eligin mohou užívat dospělí a děti od 6 let věku.

Z publikovaných sdělení vyplývá, že látky obsažené v zázvoru a z něj připravené extrakty:

  • pozitivně ovlivňují procesy trávení
  • zmírňují dyspeptické potíže
  • aktivují střevní peristaltiku
  • podporují chuť k jídlu
  • vykazují protizánětlivé a imunostimulační účinky
  • stimulují srdeční činnost a krevní oběh
  • zabraňují srážení krve
  • snižují hladinu krevních tuků a cukrů
  • mají výrazný antioxidační účinek
  • mohou působit chemopreventivně
  • tlumí bolest u pacientů nemocných osteoartritidou
  • osvědčily se při nevolnostech a zvracení různého původu (kinetóze, těhotenské nevolnosti nebo nauzee doprovázející chemoterapii)
  • působí antibakteriálně

Nejsou publikovány údaje o tom, že by byl zázvor potravinovým alergenem. Naopak, je popisován jeho příznivý efekt na snížení symptomů alergie I. typu.

Zpět k rostlinám

Zájem vědců se od syntetických látek obrací zpět k rostlinám. Jejich účinky jsou mnohdy větší. Přírodní produkty hrají v medicíně významnou roli. Dosud až 80 % světové populace užívá rostliny jako léky primární péči. A mnohdy je jejich účinek vyšší, než u syntetických produktů.

„Rostliny jsou velmi komplexní směsi obsahující stovky různých komponent. U mnoha z nich je léčebný účinek podmíněn interakcí jednotlivých složek. Izolované syntetické produkty mohou účinnost ztrácet, případně působí až ve vysokých relativně toxických dávkách, zatímco kombinace nižších, netoxických dávek je účinnější. Proto se v současnosti zájem obrací opět na celé rostliny a zkoumají se různé postupy zpracování, při nichž by byla zachována komplexita všech účinných látek v optimálním složení,“ vysvětluje Ing. Milan Houška, CSc., z Výzkumného ústavu potravinářského Praha, v práci Zázvor a jeho účinky na zdraví* (publikované v časopise Potravinářská revue 1/2016), na níž pracoval spolu s profesorkou Bartůňkovou.

Je třeba však upozornit, že existuje jen málo klinických studií prováděných podle zásad správné klinické praxe, které by tyto všeobecně deklarované účinky zázvoru potvrdily. Jedním z důvodů, proč tyto studie nejsou, je skutečnost, že provádění studií podle GCP je finančně tak náročné, že se žádnému potenciálnímu výrobci nevyplatí obdobné studie provádět.

V tradiční orientální medicíně

V tradiční orientální medicíně se nejvíce používají čerstvé nebo sušené oddenky zázvoru. Z čerstvých oddenků zázvoru se vyrábí nejrůznější formy –  zejména extrakty, tinktury, oleje a homogenáty. Ze sušených oddenků se připravují čajové směsi, tablety a prášky. Příprava všech výše uvedených forem má být velmi šetrná ke všem důležitým složkám, které se v zázvoru vyskytují. „Proto je třeba nejprve zvolit vhodnou technologii zpracování přípravku a ověřit v laboratorních podmínkách, zda v konečném produktu lze nalézt dostatečné množství hlavních komponent,“ zdůrazňuje Ing. Houška.

Zkoumání protinádorových účinků zázvoru

Zázvor a jeho složky jsou zkoumány i v souvislosti s jeho protinádorovými účinky. U laboratorních zvířat byl protinádorový efekt popsán u nádorů zejména zažívacího traktu, (žaludku, slinivky, jater, tlustého střeva, žlučníku a žlučových cest), ale také u nádorů prostaty nebo prsu. Například na zvířecím modelu karcinomu prostaty vědci prokázali, že používáni extraktu z celého oddenku zázvoru (250 mg/kg) po dobu 28 dni vykazovalo mnohem vyšší inhibici nádorového růstu ve srovnání se směsí 4 hlavních bioaktivních složek zázvoru (zejména gingerol, shogaol atd. v poměru, v jakém se v zázvoru vyskytují přirozeně). Z této studie také vyplývá, že celá rostlina má mnohem větší protinádorový potenciál ve srovnání s izolovanými jednotlivými složkami. V experimentální práci vědci přepočítali dávku zázvorového extraktu, která inhibovala v experimentu růst nádorů prostaty u myší po 30 dnech podávání a neměla vedlejší účinky, na ekvivalent pro humánní medicínu: denní dávka extraktu by se musela zhotovit ze 100 g čerstvého zázvoru.

Zdroj: ZÁZVOR A JEHO ÚČINKY NA ZDRAVÍ (vyšlo v: Potravinářská revue, 1/2016. Název: Zázvor a jeho účinky na zdraví. Autoři: Ing. MILAN HOUŠKA, CSc., Výzkumný ústav potravinářský Praha, v. v. i., JAN STROHALM, Výzkumný ústav potravinářský Praha, v. v. i., Prof. MUDr. JIŘINA BARTŮŇKOVÁ, DrSc.,Ústav imunologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol, Praha)

Eligin je registrován jako doplněk stravy. S přípravkem Eligin nebyly prováděny klinické studie.

www.kitl.cz


publikováno: 26. 3. 2018, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: cholesterol, imunita, křečové žíly, ozdravné kúry, rakovina, srdce a cévy

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+