Chlad může pomáhat ke zdraví i kráse | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Chlad může pomáhat ke zdraví i kráse

9. 1. 2014

I kdyby vám pojmy jako kryokomory, kryosauny či kryolipolýza nic neříkaly, určitě znáte metodu otužování, o které nás učili jak doma, tak ve školách. Jde o techniku, jak si posílit imunitní systém, a tím preventivně zabránit zimnímu nachlazení a efektivněji bojovat proti teplotním výkyvům okolí. Není proto divu, že zařízení fungující na principu kryogenní terapie se stávají čím dál populárnější i u široké veřejnosti, zatímco příznivé léčebné účinky jsou v odborných kruzích známé již řadu let.

Kryokomory a kryosauny

Pacient pobývá v kryokomoře a kryosauně pouze 1 až 4 minuty. Oba přístroje fungují na stejném principu. Kryosauna je však určena zpravidla pro jednu osobu, zatímco kryokomory jsou schopny pojmout více lidí najednou. Teplota uvnitř zařízení je snížena na –120 až –150 °C. Jak je tedy možné, že lidskému organismu tento extrémní mráz neublíží? Kryokomory a kryosauny jsou totiž navrženy tak, že obsahují pouze upravený zkapalněný syntetický vzduch a nedochází tedy k celkovému vnitřnímu ochlazení těla. Zato povrch těla je vystaven prudkému chladu a během několika minut dokáže v těle spustit sérii blahodárných procesů urychlující regeneraci a rehabilitaci.

Kdy je chlad vhodný?

Kryoterapie je zejména účinná při léčbě revmatologických, ortopedických a kožních onemocnění. Po provedení celkové kryoterapie dochází ke zvýšení pohyblivosti kloubů a svalové síly, zmenšení bolesti i povzbuzení imunitního systému. Chlazení je také nedílnou součástí saunování, dalšího z oblíbených způsobů, jak posílit obranyschopnost organismu. Ochlazovací fáze střídá saunování a bez toho kroku se nedá dosáhnout kýženého efektu. Právě střídáním tepla a chladu svůj organismus otužujeme a učíme ho reagovat na změny teploty. Po prohřívací fázi je potřeba plíce i pokožku ochladit. Tělo totiž po pobytu v sauně vyžaduje zvýšený přísun kyslíku.

Po saunování

Existuje několik způsobů, jak ochladit organismus po prohřívací fázi. Nejmírnější forma ochlazení se provádí prostým pobytem na studeném vzduchu, intenzivnější chlazení můžeme podstoupit v podobě sprchy nebo koupele. Výhodou koupele je okamžitá zástava pocení a pocit celkového osvěžení.

Neinvazivní liposukce

V poslední době se staly obrovským hitem kryolipolýzy. Jedná se o typ neinvazivní liposukce, která dokáže cíleně redukovat tukové vrstvy v problematických partiích s využitím patentované technologie chlazení. Kryolipolýza zažívá obrovský boom i u nás v oblasti korektivní dermatologie. Oblibu si získala především díky klíčovým výhodám, které nabízí oproti jiným typům liposukce. Technologie kryolipolýzy je unikání tím, že působí pouze na tukové buňky. Tím se vylučuje jakékoli poškození kůže, nervů, cév, či vnitřních orgánů. V průměru každý zákrok má za následek úbytek 20 – 40 % tukové vrstvy v ošetřené oblasti a pacienti mohou vidět výsledky již za tři týdny po léčbě. Navíc se po kryolipolýze může pacient ihned vrátit ke každodenní činnosti včetně cvičení.

Bez nežádoucích účinků

Nejlepších a nejbezpečnějších výsledků lze dosáhnout s certifikovanými přístroji, jež používá profesionální zdravotnický personál, zatímco napodobeniny mohou přinést nejen velká zklamání, ale i možné zdravotní komplikace, jako jsou například popáleniny kůže či podchlazením orgánů. „Pokud se pacient rozhodne kryolipolýzu podstoupit, měl by si předem zjistit, jaký přístroj klinika používá. Jediným patentovaným a certifikovaným přístrojem na českém trhu je Zeltiq CoolSculpting. Naše zkušenosti s ním jsou více než pozitivní a nehrozí zde žádné nežádoucí výsledky či zdravotní obtíže,“ dodává vedoucí lékařka MUDr. Iva Špaňárová z kliniky Mediestetik, která kryolipolýzu před lety poprvé představila na našem trhu.


publikováno: 9. 1. 2014, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: estetické kúry, hubnutí, léčba

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+