Co dělat při kocovině? | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Co dělat při kocovině?

29. 12. 2020

Vánoční svátky jsou spolu se Silvestrem již tradičně největšími oslavami roku. Nejbezpečnější variantou je užít si party bez alkoholu, ve většině případů se s ním ale sváteční dny pojí. A pokud nepijeme s mírou, následuje velmi nepříjemné střízlivění. Jak si poradit s kocovinou poradí zkušená lékárnice a odborná konzultantka lékáren BENU PharmDr. Ivana Lánová.

CO SE DĚJE S TĚLEM PŘI KOCOVINĚ?

Po bujaré noci, při které hraje hlavní roli alkohol, je naše tělo zasaženo několika způsoby. PharmDr. Ivana Lánová vysvětluje: „Tělo je dehydrované, játra jsou nucena odbourávat alkohol a nemají čas na přeměnu cukru. Chybí nám vitamíny i energie, kterou potřebujeme. Žaludek je překyselený, pálí nás žáha, je nám nevolno, zvracíme nebo máme průjem, bolí nás hlava i svaly, máme žízeň, můžeme být citliví na světlo a hluk.“ a doplňuje: „Někdy nás „jen“ bolí hlava, někdy je hlava v pořádku a trápí nás žaludek, v nejhorším případě se potýkáme se všemi příznaky najednou.“ Jak se s těmito neblahými následkyvypořádat?

POZOR NA PARACETAMOL

Bolest hlavy se může zdát jako běžná maličkost, může nás však doslova odrovnat tak, že nebudeme schopni soustředěné práce. Během večera jsme pravděpodobně nevypili dostatek nealkoholických tekutin, proto je naše tělo dehydratované a tím pádem nás bolí hlava. PharmDr. Lánová doporučuje: „Hodně pijte. Můžete si uvařit bylinkový čaj, mátový nebo heřmánkový. Přidejte lžíci medu a trochu citrónu, čímž dodáte potřebný vitamín C i cukr. Pokud máte doma zázvor, nakrájejte ho na tenké plátky, zalijte horkou vodou, opět přidejte med a citrón, nechejte trochu vychladnout a vypijte.“ Lékárnice dále radí: „Dobrou volbou je také rehydratační roztok, který vám pomůže se zavodněním organismu a doplní chybějící draslík a sodík.“

S bolestí hlavy nejrychleji zatočí prášek proti bolesti. Ale i zde musíte být opatrní. Rozhodně k léčbě kocoviny nepodávejte léky obsahující paracetamol. Ten je totiž stejně jako alkohol odbouráván přes játra, jejich zátěž se tak výrazně zvyšuje a to může skončit i fatálně. Pokud to zvládnete, jděte se projít na čerstvý vzduch, abyste okysličili krev, a hodně odpočívejte. Tělo teď potřebuje důkladnou regeneraci.

JÍDLO JE ZÁKLAD

Po nadměrné konzumaci alkoholu je žaludek překyselený, raději se proto vyhněte kyselým jídlům. Pokud můžete, dejte si po probuzení silný vývar nebo vydatnou snídani. Vyvarujte se ovocných přesnídávek, džusů a kávy. „Přebytečná kyselina může přecházet ze žaludku do jícnu a způsobovat tak pálení žáhy. Těchto nepříjemných pocitů se můžete zbavit šumivými tabletami, které obsahují látku neutralizující žaludeční kyseliny,“ radí Ivana Lánová.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ NA ZÁVĚR: PREVENCE

Nejlepším lékem na kocovinu je ale prevence. Před velkou oslavou i během ní dostatečně jezte a popíjejte nealko. Základem je totiž žaludek obalit tukem a nepít na lačno, protože alkohol se tak bude vstřebávat méně.


publikováno: 29. 12. 2020, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: alkohol

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+