Co potřebujete vědět o užívání homeopatických léčivých přípravků? | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Co potřebujete vědět o užívání homeopatických léčivých přípravků?

26. 5. 2023

Používání homeopatických léčivých přípravků je na vzestupu. Pacienti volí homeopatii jako hlavní léčebnou metodu nebo jako metodu doplňkovou, aby podpořili léčbu konvenčními léky. Homeopatie je metoda velmi specifická a vznáší se kolem ní spousta otázek. Na ty nejčastěji pokládané přinášíme odpovědi.

Je snadné homeopatika užívat?

Nejčastější lékovou formou u homeopatických léčivých přípravků jsou homeopatické granule. Rozpouštějí se přímo v ústech, ideálně pod jazykem, a po rozpuštění se nezapíjí. Stejným způsobem se užívají i homeopatické tablety. Homeopatické léky ve formě sirupů, perorálních roztoků apod. se podávají běžným způsobem jako ostatní léky.

Jaké je správné dávkování?

U vícesložkových přípravků je správné dávkování napsáno na krabičce a v příbalovém letáku. U jednosložkových přípravků – granulí v tubách – dávkování určuje lékař nebo lékárník podle typu potíží. Nejčastější dávkování bývá 5 granulí 3× denně. U akutních stavů se homeopatické léčivé přípravky podávají ve vyšší frekvenci, v případě zlepšení stavu či prevence je frekvence podávání nižší.

Lze se homeopatik dotýkat prsty?

Vyvarovat se dotýkání homeopatických léků prsty je doporučováno hlavně z hygienických důvodů. Pro bezdotykové podávání homeopatických léků má BOIRON patentované speciální lékové tuby, ze kterých si snadno přesný počet granulek nadávkujete a z víčka nasypete přímo pod jazyk

Před jídlem nebo po jídle?

Homeopatické léky je vhodné užívat ve chvíli, kdy máme čistou dutinu ústní, a to kvůli tomu, aby se lék dobře vstřebával. Přibližně čtvrt hodiny před a čtvrt hodiny po podání léku se doporučuje nejíst a nepít (kromě čisté vody), nekouřit a také si nečistit zuby.

Kdy zahájit léčbu?

V případě akutních stavů je nejlepší zahájit léčbu ihned, jakmile se objeví první příznaky. Na počátku je vhodné homeopatické léky nasadit v dávkách několikrát denně, poté, co se zdravotní stav zlepší, je vhodné frekvenci dávek snížit.

Lze homeopatika kombinovat s jinými léky?

Homeopatické léky mohou být užívány jako hlavní léčebná metoda nebo jako metoda doplňková při léčbě konvenčními léky. Při užívání homeopatie nejsou známy žádné interakce s jinými léky či přípravky.

Komu lze homeopatické léky podávat?

U homeopatických léků se neočekávají žádné známé nežádoucí účinky. Většina homeopatických léků je díky tomu bez omezení vhodná pro všechny věkové skupiny, a to i děti, těhotné či kojící ženy nebo seniory.

Jak se podávají u dětí?

Homeopatické léky se dětem podávají stejným způsobem jako dospělým. U menších dětí, kterým by mohly granulky zaskočit, je praktické rozpustit je s trochou vody ve sklenici nebo v lahvičce a nechat jim je popíjet během dne.

Mohou je užívat diabetici?

Homeopatické granule obsahují sacharózu a laktózu.

  • 5 granulí (běžná dávka) obsahuje 0,21 g sacharózy a 0,037 g laktózy
  • 1 dóza granulí v jednodávkovém obalu (Oscillococcinum) obsahuje 0,85 g sacharózy a 0,15 g laktózy

U diabetiků doporučujeme poradit se s lékařem, aby určil nejvhodnější lékovou formu a její dávkování.


publikováno: 26. 5. 2023, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: homeopatie, léčba

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+