Dovolená na poslední chvíli? Vydejte se za polární září do Norska! | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Dovolená na poslední chvíli? Vydejte se za polární září do Norska!

23. 8. 2022
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď: Polární záře, která se vyskytuje v Norsku, se nazývá aurora borealis.

Výherci: Radana Karafiátová, Renata Víznerová, Marek Novák

Norsko patří mezi nejkrásnější severské země. Snad každý, kdo se vypraví do tohoto koutu severní Evropy, je doslova očarován krásou kolem sebe – nezapomenutelné hory, divoké řeky, hluboké fjordy. Přírodní scenérie, které tato nevšední turistická destinace nabízí, budete jinde hledat jen obtížně, stejně tak jako světelný úkaz zvaný polární záře neboli Aurora Borealis

Polární záře, jak už název napovídá, se běžně vyskytuje v polárních oblastech. Principem jejího vzniku jsou skvrny na slunci, kolem nichž vzniká masivní erupce. Částice, které se takto uvolní, pak letí vesmírem a při setkání s magnetickým polem Země dochází ke složité fyzikální reakci, která má za následek barevné světelné úkazy. V Norsku je nejčastější místem jejího výskytu oblast Laponska. “Od konce srpna je již noc částečně tmavá, v září již stejně jako u nás, a tím pádem je možné pozorovat polární záři, což se týká nejsevernějších oblastí Norska a Islandu”, říká Petr Burian z cestovní kanceláře Periscope.

Do srdce norských fjordů

Fjordy jsou prodlouženými rameny moří. Na první pohled sice vypadají jako vnitrozemská jezera, ale jejich voda je slaná. Jedním z nejkrásnějších je Geirangerfjord zapsaný v UNESCO. Nejčastější formou, jak si návštěvu fjordů vychutnat, je trajektem. Právě ve zdejších nejčistších vodách žijí lososi, z jejichž masa vyrábí olej největší světový výrobce lososího oleje, společnost NaturaMed, jejíž pobočka sídlí také v Česku. Společnost je známá zejména svým produktem OmegaMarine Forte+.

Trollstigvegen – cesta trollů

Další vyhlášenou turistickou zajímavostí je tzv. cesta trollů. Jde se o silnici tvořenou serpentinami. Díky okolním vodopádům se jedná o úchvatnou horskou scenérii. Když už se na ni vydáte, neopomeňte navštívit také Trollstiegen, vyhlídkové místo, odkud je vidět právě na tuto cestu. A aby těch trollů nebylo málo, nesmíme vynechat Trolltungu – trolí jazyk, který ve vašem itineráři nesmí chybět. Jedná se o 700 m vysoký skalní útvar tyčící se nad jezerem Ringedalsvatnet.

Dovolená bez omezení

Pokud vám nevyhovují tropické letní dny, které jsou v českých podmínkách stále četnější, dovolená v této severské destinaci se přímo nabízí. V Norsku momentálně pro turisty neplatí žádná kovidová omezení. Podzim se však kvapně blíží a s ním i chřipková sezóna. Využijte proto posledních několika týdnů, kdy lze cestovat bez omezení. V podzimním a zimním období to může být o poznání složitější.

Více na:

www.omegamarineforte.cz

www.periscope.cz

Soutěžní otázka

Jak se nazývá polární záře, která se vyskytuje v Norsku?

a) aurora borealis

b) aurora australis

Jeden výherce, který do 11. 9. 2022 správně odpoví na soutěžní otázku a bude vylosován, obdrží roční balení OmegaMarine Forte+. Odpověď zasílejte na soutez@trendyzdravi.cz s označením OmegaMarine.

  • Odesláním mailu s odpovědí do soutěže na webu Trendy zdraví dáváte souhlas k uchování vašich osobních údajů za účelem losování. Po losování budou vymazány.

publikováno: 23. 8. 2022, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: cestování, kosti, prevence

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+