Homeopatie nabízí pomoc s chřipkou, trávením i detoxem | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Homeopatie nabízí pomoc s chřipkou, trávením i detoxem

27. 12. 2022

Prevence a léčba zimních onemocnění, trávení a novoroční detox – taková témata byla otevřena na neformálním setkání s novináři, které pořádala Homeopatická lékařská asociace (HLA). Na tiskovém brífinku, který vedla manažerka HLA Lucie Nestrašilová, vystoupila MUDr. Ilona Ludvíková, praktická lékařka, stomatoložka, předsedkyně HLA a lektorka mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH. Vysvětlila působení homeopatie obecně i při akutních problémech.

Narůst viróz i chřipkových onemocnění je enormní

Lékárny jsou pro pacienty první volbou. „Lékárníky učíme, aby byli ve věci anamnézy obezřetní. Musí vzít v úvahu množství léků i výživových doplňků, které pacient užívá. Důležité je, aby byl lékárník dostatečně vzdělán a byl schopen odhadnout okamžik, kdy je rada pacientovi v jeho kompetenci a zároveň uměl najít hranici, kdy je nutné odeslat pacienta k lékaři,“ vysvětluje Ilona Ludvíková.

Hranice mezi klasickou léčbou a homeopatií

Každý lékař i lékárník by měl být schopen znát možnosti i limity homeopatie. Vědět, kam až homeopatie sahá a kde má v oblasti komplexní péče pouze podpůrnou roli. Samotná homeopatie není jen o indikaci léku.

Přínosy homeopatie

Homeopatická léčba má řadu přínosů. Mezi ten zásadní patří to, že člověk zaktivuje sám sebe, rozhoduje o svém zdraví a má za něj zodpovědnost. Důležitým přínosem je, že homeopatie může z rodinné a osobní anamnézy najít slabé místo, které pacient má, a pomoci ho stabilizovat. Klíčovou roli má homeopatie v podpůrné rovině. „Homeopatie má přínos například u onkologických pacientů, ale i v rámci paliativní péče. V těchto situacích nehraje hlavní roli, nezasahuje do klasické léčby, ale dokáže podpořit psychiku pacienta i pečujících osob. Homeopatie je netoxická, nedělá lékové interakce. Výhodné je, že se dá nastavit člověku na míru,“ popisuje Ludvíková.

Jak vybrat

Ideální je, když pacient vyhledá lékaře, který je v homeopatii vzdělán a umí vybrat pacientovi lék na míru. Pro radu může jít i do lékárny, kde by měl být vyškolený lékárník schopen nabídnout vhodný lék. Ať klasický či homeopatický.

Homeopatický lék dá tělu signál, že se v těle děje nějaký atak a že je potřeba působit i jinde než na lokální úrovni. Pouze lokální léčba bývá neúčinná a neefektivní. Homeopatie učí pacienta, aby vnímal signály svého těla.

Co použít na zimní onemocnění – prevence a léčba

monokomponenty pacientovi na míru

Influenzinum 9 C – lék, který se vyrábí každoročně z vakcíny proti sezónní chřipce homeopatickým ředěním, je vhodný pro pacienty, kteří se starají o nemocnou rodinu s aktuální virózou.

Silicea 9 C, Echinacea 5 C – léky pro podporu imunitního systému celkově, vhodné pro pacienty, kteří mají slabší protibakteriální imunitu. Jejich benefitem je, že látky v homeopatickém ředění jsou jemné a imunitní systém je dobře přijme.

Co by nemělo chybět v lékárničce na Vánoce

Nux vomica 9 C – lék na trávicí potíže, bolesti hlavy, detox po alkoholu, i nadměrný stres (zde je vhodné vyšší ředění léku – 15 C, 30 C).

Ignatia amara 15 C – lék na emoční problémy, konflikty v rodině, lítostivost, emoce, pomáhá zpracovat emoční stavy, ztrátu blízkého, komplikované vztahy s dětmi.

Arnica montana 9 C – lék úrazy venku i doma – poranění, vhodný i v případě fyzické únavy.

Aconitum napellus 30 C – lék na nečekané situace – šok, úlek, nečekaný odvoz do nemocnice, dobře působí i na náhlé prochladnutí.

Apis melifica 30 C – lék na stabilizaci alergické reakce v těle – na jídlo, píchnutí hmyzem – stabilizuje otoky, vhodný na prevenci i akutní stavy, je účinný i proti vysetí oparu. Když se opar již vyseje, užívá se Rhus toxicodendron 9 C.

• Staphysagria 15 C – lék na povánoční zpracování emocí, potlačené emoce a hněv.

Jak na trávicí potíže

Nux vomica 9 C – lék při nevhodné kombinaci jídla.

Antimonium crudum 9 C – lék při nadměrném přejedení.

China 9 C – pomáhá při průjmech a špatném pitném režimu, je vhodný na rekonvalescenci po nemoci (po průjmu, zvracení).

Nux vomica 9 C + Sepia officinalis 9 C – lék ideální pro žlučníkáře.

Nux vomica 9 C + Lycopodium clavatum 9 C – lék pro pacienty se žlučníkovými kameny, kteří mají nadýmání a špatně tráví.

Jak tělo nastavit novoroční detox

Důležité je myslet na své tělo již před Vánoci, pokud to nejde, po Novém roce je vhodné:

1. zahájit detox – pomoci trávení a zpracovávání metabolismu Nux vomica 9 C + Sepia officinalis 9 C + Lycopodium clavatum 9 C – léky, které pomáhájí s psychosomatickým zatížením.

2. začít se hýbat – svižné procházky Ráno před aktivitou Rhus toxicodendron 9 C, po aktivitě Arnica montana 9 C.

3. pracovat s minerály Důležité je minerály doplňovat první 4 měsíce v roce, aby mohl metabolismu po zbytek roku správně pracovat. Phosphoricum acidum + Magnesia phosphorica + Kalium phosphoricum + Kalium carbonicum

  • Konkrétní informace o způsobu užívání a dávkování na jednotlivé potíže jsou k dohledání na webu www.svethomeopatie.cz.

www.hla-homeopatie.cz


publikováno: 27. 12. 2022, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: detox, homeopatie, chřipka, kašel, prevence, rýma, zažívání

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+