Jak fungují spánkové pokoje v lázních? | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Jak fungují spánkové pokoje v lázních?

24. 7. 2023

Určitou formou poruchy spánku trpí podle nejnovějších výzkumů až 40 % naší populace, a právě pro tyto klienty Royal Spa připravila, ve spolupráci se společností Spectrasol a Národním ústavem duševního zdraví, speciální pobyt Spánkový balanc, který je součástí inovativního konceptu Health Balance. Unikátnost tohoto projektu spočívá v kombinaci léčebných služeb, lázeňského prostředí a technologií, které jsou součástí pokojů v Lázeňském hotelu Nivamare v Luhačovicích.

Světelná hygiena

Nový spánkový pobyt Royal Spa je navržený s důrazem na zásady režimových opatření světelné hygieny a dosažení maximální možné míry odpočinku klientů, které je dosahováno pomocí léčebně-relaxačních procedur. „V lázeňství se jedná o první projekt tohoto typu, kdy s klientem pracujeme prakticky kontinuálně po celý den, ať už léčebnými procedurami, nebo pomocí bio-dynamického osvětlení, které je zabudováno v jeho pokoji. Léčebný efekt je navíc objektivizován pomocí speciálních senzorů, které jsou umístěny v posteli tak, aby mohly hodnotit kvalitu spánku, ale zároveň klienta nijak neomezovaly, ani nerušily.“ – vysvětluje Aleš Příhoda, vedoucí rehabilitační péče a rozvoje léčebných metod lázeňských zařízení skupiny Royal Spa. Klíčovou součástí pobytu je světelná hygiena, kterou pomáhá udržovat právě světelný systém od společnosti Spectrasol. Vědecky potvrzený pozitivní vliv těchto světel zahrnuje zlepšení výkonnosti, produktivity, soustředění, kognitivních funkcí, emocionálního stavu a celkového zdraví a vitality uživatelů.

Spolupráce mezi Royal Spa a Spectrasolem probíhala dle slov projektového manažera Spectrasolu Ondřeje Kubíčka skvěle díky inovativnímu přístupu a snaze obou stran posouvat kvalitu zdravotní péče kupředu. Na přípravě léčebného programu se podíleli také odborníci na chronobiologii z Národního ústavu duševního zdraví.

Důmyslný systém přizpůsobuje světelné podmínky pro den, večer a noc a je doplněný denní fototerapií. „V ranních a dopoledních hodinách je organismus stimulován na pokoji či při fototerapii intenzivním světlem, které napodobuje denní sluneční svit. Ve večerním režimu je v osvětlení pokoje redukována především modrá a azurová spektrální složka světla, která negativně ovlivňuje kvalitu spánku. Později večer a v noci již v pokojích svítí jen oranžové osvětlení napodobující spektrum ohně. Takto optimalizované světelné podmínky synchronizují časový systém organismu, tzv. cirkadiánní rytmy, a optimalizují hormonální funkce, především tvorbu serotoninu přes den a melatoninu v noci.“ doplňuje projektový manažer Spectrasolu Ondřej Kubíček.

V neposlední řadě je pro synchronizaci cirkadiánního rytmu využíván zdroj vysokointenzivního světla v rámci chronoterapie, který je indikován na základě vstupního pohovoru s lékařem. „Spánkový pobyt konceptu Health Balance má podpořit zlepšení spánku, zdraví organismu a zároveň klienty vzdělávat ve světelné hygieně, jejíž principy mohou využívat v běžném životě a zlepšit si tak výrazně jeho kvalitu.“ doplňuje Hynek Medřický, zakladatel Spectrasolu.

Royal Spa doporučuje hostům dodržovat režimová doporučení pro maximální efekt z pobytu. Návštěvníci tedy přesně ví co podstupují a na závěr pobytu si kromě červených brýlí odnáší domů i report s výsledky a doporučeními, jak si správný spánek udržet v každodenním životě.


publikováno: 24. 7. 2023, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: lázně, spánek

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+