Jak mě život ve Skandinávii naučil „vypnout“ | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Jak mě život ve Skandinávii naučil „vypnout“

11. 5. 2017

Pokud bych měla zmínit jednu věc, která mne na životě ve Skandinávii baví, určitě by to byl místní „pohodlný“ život a také schopnost umět rozlišit osobní život od toho profesního. Po třech letech života v Dánsku tak mohu říct, že se pomalu dostávám do podobného „rozpoložení“ jako místní. Na druhou stranu bych ale řekla, že mám ale ještě na čem pracovat. Především potom na tom, jak lépe zvládat stresové situace a jak se naučit úplně „vypnout“.

Negativní vliv stresu na naše zdraví

Stres byl, a bude nedílnou součástí lidského života, a to ať už v prospěšných situacích, kdy nám pomáhá s motivací nebo také v případě chronického stresu, se kterým se v dnešní době potýká nejeden z nás. Chronický stres je také jednou z hlavních příčin většiny psychických onemocněních a má velmi negativní vliv na naše zdraví. Nejlepší způsob, který účinně bojuje proti stresu je nepochybně relaxace a odpočinek.

Jak na to?

Ačkoliv existuje nespočet technik, které vám mohou pomoci právě s řešením přemíry stresu, všechno je velmi individuální a každému tak vyhovuje jiná technika. Velmi oblíbené bývají třeba lekce jógy, kde nejenom že protáhnete své tělo, ale také se stanete součástí skupinové interakce a budete mít možnost získat podporu od zkušenějších. Ti více vytížení z Vás potom určitě ocení relaxační techniku, kterou můžete provozovat ať už doma nebo třeba během polední pauzy – naučte se vnímat sami sebe a v klidu dýchejte. Stačí jen najít klidné místo, zavřít oči a vnitřně se přenést do světa, kde slovo problém neexistuje. Tato technika se mi osobně velmi osvědčila a nikdy bych nevěřila, jak pět minut denně dokáže vylepšit váš den. Pokud vlastníte chytrý telefon, určitě si stáhněte jednu z aplikací, které jsou aktuálně dostupné. Zpátky ale k životu ve Skandinávii.

Žít přítomností

Další z věcí, kterou jsem se tady naučila je žít přítomností. Ať už se to týká studia, práce nebo osobního života. Dánové si váží každé chvíle, kterou mohou strávit s rodinou, která je tady ve Skandinávii tou hlavní prioritou. Rodina je tak základem nejenom státu, ale také zdrojem naplnění a štěstí. Věděli jste třeba, že jednom z klíčových symbolů rodiny v Dánsku je jídelní stůl, u kterého se všichni mohou sejít? Je tu ale další vlastnost, kterou si pomalu ale „jistě“ od seveřanů přebírám a učím – Hygge. Co se za tímto slovem skrývá?

Co je Hygge?

Hygge je způsob relaxace, kdy ať už sami nebo ve společnosti relaxujete, nebo třeba hrajete šachy či posloucháte oblíbenou hudbu. Během této „chvilky“ byste tak měli zapomenout na politiky a všechny negativní myšlenky, se kterými se právě potýkáte. Zapalte si svíčku, zachumlejte se do vaší oblíbené deky a začtěte se do knížky, kterou už měsíce plánujete přečíst. Odměňte sami sebe a naučte se „vypnout“ tak, jak to dělají Seveřané. Většina z nás je navíc obklopená elektronikou po celý den, a tak chvilku klidu nepochybně oceníte. A jestli se vám bude zdát že je to ze začátku těžké, věřte že zázraky se nedějí přes noc a umění relaxovat tak postupně odtajníte i Vy.

Autorka článku o sobě

Jmenuji se Lenka, je mi 22 let a mou největší vášní je psaní a psychologie. V reálném životě pracuji v malé firmě, kde mám na starosti komunikaci a ve volném čase se také věnuji svému blogu, kam můžete případně směřovat své dotazy. Kromě toho ráda cestuji a také se zajímám o zdravý životní styl.


publikováno: 11. 5. 2017, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: cestování, odpočinek, relaxace, stres

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+