Jak pomoct dětské imunitě na podzim | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Jak pomoct dětské imunitě na podzim

5. 10. 2018

Školy a školky jsou ideálním prostředím pro šíření bakterií a virů a je jen otázkou času, kdy se ve třídách nemoc objeví. Odolnost vůči nemocem zaleží na síle imunitního systému. Ten je u dětí náchylnější než u dospělých a je proto důležité ho podporovat všemi možnými prostředky.

Strava je základ

Dostat do jídelníčku dětí dostatek vitamínů může být složité. Sortiment ovoce je na podzim v porovnání s létem omezený, a voda s citronem je příliš kyselá. Navíc ne všechny děti ho mají rády. Pokud takového nezbedu máte doma, zkuste mu připravit ke snídani nebo svačině smoothie, kam ovoce nebo i kousek zeleniny snadněji propašujete. Bohatým a zároveň dobře dostupným zdrojem vitamínu C jsou na podzim jablka, hrušky a švestky. Smoothie můžete ale připravit i z oblíbeného kiwi, bílého jogurtu a lžičky medu. Doplníte tak navíc vlákninu, probiotika a minerální látky, které imunitu také podporují.

Ať je blešky štípou celou noc

Nejen u dospělých ovlivňuje účinnost mechanismů imunitního systému spánek. Dochází při něm i k obnově buněk, včetně imunitních. Nedostatek kvalitního nočního odpočinku pak prokazatelně snižuje schopnost dětí odolávat nemocem. Věděli jste, že děti ve věku do dvanácti let potřebují spát minimálně devět hodin a mladší děti dokonce i více? Kromě správné délky ovšem dbejte ovšem i na kvalitu. Nastavte dětem pravidelný režim a dodržujte ho. Odstraňte z dosahu dětí, zejména večer před cestou do postele, mobily či tablety a omezte sledování televize. Vydávají tzv. modré světlo, které prodlužuje dobu do usnutí a působí na kvalitu spánku negativně. Pohádku tedy raději přečtěte z knížky a věřte, že i vy budete mít klidnější noc.

Ven za dveře se nechodí za trest

Pohyb na čerstvém vzduchu dělá zázraky. Podle vědeckých studií snižuje fyzická aktivita riziko nachlazení a rozvoje nemocí. Vyrazte častěji ven na procházku a nebojte se nechat dítě i v chladnějším počasí běhat venku. Chladný podzimní vzduch je dobrý na otužování. Proto neoblékejte děti příliš. Zejména pokud se hýbají. V porovnání s dospělým stačí dětem přidat jednu vrstvu oblečení navíc. Více je v tomto případě méně. Pokud si dítě zvykne pozvolna na pohyb venku za nižších teplot, nebude mít později problémy ani v zimě.

Když prevence nestačí

Proti podzimním nástrahám je dobré zapojit veškerou dostupnou pomoc. Imunitu lze také podpořit koncentrovanými přípravky, obsahujícími látky na podporu obranných reakcí v těle. Nemusí se přitom jednat přímo o prášky. Kapky a sirupy se dětem polykají lépe než tobolky a nebudou je tolik odmítat. Ideální složení má například Immune Akut sirup, který obsahuje jedinečnou kombinaci účinných látek jako jsou extrakt z plodů aceroly a bezu černého, nukleotidy a zinek. Jeho užívání se doporučuje na akutní podporu imunity anebo v průběhu rekonvalescence. Pokud se objeví vážnější příznaky, je potřeba se obrátit na pediatra.


publikováno: 5. 10. 2018, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: dítě, chřipka, imunita, prevence, školák

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+