Jak působí letní vedra na vaše klouby? | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Jak působí letní vedra na vaše klouby?

5. 7. 2022

Čím jste starší, tím víc si možná všímáte, že vaše klouby v letním horku nefungují tak, jak by měly. Většině už však nedochází, že zmíněné letní vedro samo o sobě má na klouby značný vliv. Proto je důležité vědět, jak se v teplejším počasí s kloubními potížemi vypořádat. Proč mohou letní vedra ovlivnit vaše klouby a co můžete udělat pro to, abyste si ulevili od bolesti?

Proč je důležitá anatomie kloubu

Ať už se jedná o kyčel, koleno nebo loket, ve všech kloubech je tekutina. Jedná se o gelovitou látku zvanou synoviální tekutina. Je to téměř jako olej, který promazává klouby a udržuje je v bezchybném chodu. Teplota a vlhkost mohou měnit její hladinu či tloušťku. Proto se může synoviální tekutina, která vaše klouby vyplňuje vlivem počasí zanítit a klouby začnou mít pocit, že se nemohou náležitě pohybovat nebo jsou ztuhlé.

Jak letní počasí ovlivňuje klouby

Změny teplot ovlivňují klouby a jejich funkčnost. V létě může být značným faktorem vlhkost a to hned z několika důvodů:

  • Šlachy, vazy a svaly se ve vlhkém počasí roztahují.
  • Horké počasí může bránit v pohybu a nepohyblivostí klouby tuhnou.
  • Klouby s opotřebovanou chrupavkou mohou mít obnažené nervy, které silněji reagují na změny tlaku vzduchu.
  • Vlhkost způsobuje, že tělo ztrácí vodu potem. To může snižovat množství tekutiny v okolí kloubů a způsobovat bolest.

Ne každý člověk má v horkém počasí problémy s klouby. Vše záleží na vašem vlastním těle a na tom, jak vaše klouby reagují na změny teplot. „Obecně v souvislosti se změnami klimatu v posledních letech zaznamenáváme v průměru vyšší teploty v porovnání s dlouhodobým normálem, ale množství srážek se příliš nemění,“ říká Mgr. Martin Štros, meteorolog z Meteocentra, meteocentrum.cz. Mnoho lidí má problémy s klouby, když teploty klesají nebo je sychravo a deštivo. Jiní lidé se naopak v chladném a suchém počasí cítí nejlépe.

Jak své klouby udržovat

Pokud máte v létě potíže s klouby, existují snadné způsoby, jak se cítit lépe. Stačí pár změn ve vašem životním stylu a vaše klouby vám poděkují.

  • Hydratujte: Voda a sportovní nápoje udržují tekutinu v kloubech, která zase udržuje vás v bezbolestném pohybu.
  • Volte vhodné oblečení: Oblečte si volné oblečení z přírodních vláken, které vašim kloubům umožní volný pohyb a zároveň vás udrží v chladu.
  • Relaxujte na chladném vzduchu: Pokud to jde, zůstávejte v klimatizovaném interiéru. Omezíte tak pobyt ve vlhkém vzduchu, který může způsobovat kloubní bolesti. Chladnější vzduch navíc snižuje zánět.
  • Zaplavte si: Plavání ochlazuje tělo včetně kloubů. Navíc je to kardio cvičení s nízkou zátěží. A co je nejdůležitější, vztlak vody zmírňuje tlak na klouby.
  • Upravte svůj jídelníček: „Ve vašem jídelníčku by neměly chybět potraviny, které jsou klíčové pro správné fungování organismu a přispívají normální činnosti nervové soustavy, svalů a tvorbě kolagenu. Mezi takové potraviny patří například ananas, citron, ořechy a listová zelenina,“ radí David Buchta ze společnosti PRIMULUS, primulus.cz.

Kdy navštívit svého lékaře

Je-li bolest kloubů nesnesitelná, měli byste se poradit se svým lékařem. Pokud jsou vaše klouby oteklé, teplé na dotek nebo vám ztěžují každodenní činnosti, objednejte se na vyšetření.

TIP: Doplněk stravy KLOUBUS Tento přírodní doplněk stravy obsahuje všechny prospěšné látky ve správném množství a poměru. Podporující správné fungování pohybového aparátu a účinný prostředek pro silné kosti a klouby. „Provedenými rozbory bylo zjištěno, že předložený vzorek produktu KLOUBUS vyhovuje ve znaku označeném „V“ požadavku uvedenému v deklaraci na obalu,“ uvádí Ing. Veronika Smutná Ph.D. ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Jedná se o jeden z nejsilnějších produktů na trhu, je certifikován zdravotním ústavem v Praze a testován na obsah chondroprotektiv. Mohou ho užívat, jak mladí, tak starší lidé, včetně aktivních sportovců. Díky svému složení udržuje normální stav kostí a přispívá k tvorbě kolagenu pro správnou funkci chrupavek.

Více na: www.kloubus.cz


publikováno: 5. 7. 2022, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: klouby, prevence

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+