Jak si vybavit homeopatickou cestovní lékárničku? | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Jak si vybavit homeopatickou cestovní lékárničku?

16. 6. 2023

Chystáte se v létě cestovat? Nezapomeňte zkontrolovat cestovní lékárničku. Jaké přípravky by v ní neměly chybět? A jaké zdravotní nástrahy můžete při letním cestování očekávat? Takovým tématům se věnovalo další neformální setkání s novináři, které Homeopatická lékařská asociace (HLA) pořádala na konci května v pražském Jazz Docku. O tématu promluvily odbornice z lékárenského prostředí – lékárnice Mgr. Jana Pilecká a farmaceutická asistentka Monika Mikešková – obě z lékárny Bellis v Mníšku pod Brdy.

Pro koho bude lékárnička určena?

Před sestavením lékárničky je potřeba si ujasnit, komu bude určena. Zda budou cestovat děti a pokud ano, jak jsou staré, pro kolik osob lékárnička bude a do jaké destinace rodina či skupina cestuje. Vybavení lékárničky je totiž individuální. Požadavky u mladého páru, který jde na vysokohorskou túru, se budou odlišovat od požadavků čtyřčlenné rodiny, která jede na dovolenou do přímořského letoviska. Důležité je nezapomenout i na zvířecí mazlíčky, pokud se také na cesty vydají.

Co je třeba si před cestou ujasnit:

• do jaké oblasti cestujeme – do tropů, po Čechách, dlouhé túry po horách

• zda hrozí v oblasti výskyt průjmů či jiných onemocnění

• zda je v oblasti zvýšený výskyt nebezpečného hmyzu (malarické oblasti, oblasti zamořené klíšťaty, komáry či blackflies)

• jaká je běžná teplota v oblasti – zda hrozí spálení sluncem či prochladnutí

• zda mají cestující osoby nějaké indispozice (náchylnost ke zranění, dysmenorrhea, světlá pokožka, zažívací potíže, alergie, etc)

Co zabalit do lékárničky dle věku cestujících

Kojenci a batolata

„Pro kojence a batolata jsou nezbytné léky proti průjmu, zvracení a dehydrataci. Chybět by neměl kvalitní opalovací krém – ideálně s minerálním filtrem – a oblečení s UV faktorem. Nezbytné jsou také léky proti úpalu, teplotě a bolesti, dezinfekce, obvazový materiál. Důležité je zabalit i repelent, který by měl být ideálně na přírodní bázi či na bázi esenciálních olejů,“ vysvětluje Mgr. Jana Pilecká, lékárnice s lékárny Bellis v Mníšku pod Brdy.

Větší děti

Pokud cestujeme s většími dětmi, je třeba být vybavený na incidenty jako jsou odřeniny, spáleniny od sluníčka, úžeh či úpal, zvracení, průjem, puchýře od bot nebo distorze. Vyplatí se vybavit se i léky, kterými můžeme zmírnit následky po štípnutí vosou, včelou či poštípání hmyzem, alergické reakce nebo nachlazení.

Dospělí

U dospělých se během letního cestování nejčastěji řeší odřeniny, zranění způsobená pádem, distorze, úpal či úžeh, spálení od slunce, alergické reakce, poštípání hmyzem, poruchy trávení, zvracení a průjem. Častá bývá i cestovatelská zácpa, bolesti hlavy či dysmenorrhea.

Staří lidé

U starších lidí je třeba brát zřetel na chronická onemocnění a mít vždy s sebou dostatek léků, které užívají pravidelně. Na cestách je pak riziko průjmu, zácpy, zvracení, úpalu, fyzického či psychického vyčerpání, alergické reakce či poštípání hmyzem. Časté jsou také zlomeniny a odřeniny.

Domácí mazlíčci

Domácí mazlíčci se na cestách často potýkají s trávicími poruchami, proto je potřeba nezapomenout na černé uhlí, které využijete, pokud zvíře sežere něco toxického. Chybět by neměla ani desinfekce na poranění, obvazový materiál a přípravky proti ektoparazitům.

Jaké homeopatické přípravky si do lékárničky zabalit dle konkrétního onemocnění

Průjmová onemocnění a zvracení, způsobené znečištěnou vodou či zkaženým jídlem, potíže v oblasti břicha

ARSENICUM ALBUM 9 C: lék proti průjmu způsobený zkaženou potravou, slabost, pálení konečníku, stolice značně páchne. Dávkování: 5 granulí po každé stolici.

COLOCYNTHIS 9 C: křeče v oblasti břicha, které nutí ke schoulení se do klubíčka a vyžadují teplý obklad na břicho. Dávkování: 5 granulí 3× denně.

IPECACUANHA 9 C: lék proti zvracení, které neulevuje, jazyk je čistý. Vhodný je i u hlenovitého kašle, kdy dotyčný zvrací hlen. Dávkování: 5 granulí 3× denně. Lze rozpustit 10 granulí do 500 ml převařené kojenecké vody a zamrazit, pokud máme přístup k mrazničce a pocucávat homeopatický lék v kostkách ledu, který ulevuje od dávení.

NUX VOMICA 9 C: velmi cenný lék při žaludečních potížích, nauzee, průjmu, nadmutí, pocitu kamene v žaludku, zvracení, které ulevuje. Tyto potíže vznikají z přejedení, nebo z přemíry alkoholických nápojů. Velmi cenný lék při nachlazení z klimatizace, kdy je ucpaný nos a dotyčný neustále kýchá. Dávkování: 3–4× denně 5 granulí.

CHINA 9 C: důležitý lék při dehydrataci v důsledku zvracení, průjmu, zvýšeného pocení a fyzického vyčerpání, (i po porodu). Břicho je nafouklé ovšem odchod plynů ani říhání neulevuje. Dávkování: 3× denně 5 granulí.

Při průjmovém onemocnění je potřeba si při dehydrataci hlídat pitný režim a být opatrný s Coca Colou, protože kvůli vysokému obsahu cukru může dojít k prohloubení dehydratace. K popíjení je vhodnější černý neslazený čaj. „Připravit si můžete i vlastní rehydratační roztok ze šťávy z jednoho pomeranče, půlky citronu, lžíce cukru a lžičky soli – to vše zalít 500 ml vody a popíjet. Na cesty je praktické přibalit již hotové rehydratační směsi v sáčcích, kde jejich obsah rozmícháme v příslušném množství vody,“ popisuje Monika Mikešková, farmaceutická asistentka z lékárny Bellis.

PLATINA 9 C: lék na cestovatelskou zácpu, dávkování: 1–2× denně 5 granulí.

COCCULUS INDICUS 9 C: lék kinetóz, kdy se cestuje autem a vadí pohyb dopředu. Nasadit 1–2 dny před cestou 1× denně 5 granulí a při sednutí do auta vycucat 5 granulí klidně každých 30 minut.

BORAX 9 C: kinetózy při pohybu nahoru a dolů, typicky mořská nemoc, cestování letadlem. Dávkujeme stejně jako u Cocculus indicus.

Na nevolnosti při cestování a potíže při zažívání lze případně v lékárně zakoupit i vícesložkové homeopatické přípravky – s výběrem vám poradí lékárník.

„Před cestou a po celou dobu pobytu je vhodné nasadit preventivně probiotika a prebiotika, mít v lékárničce černé uhlí, přípravky na bázi tanátu želatiny či diosmectitu. Pokud víme, že jdeme do prostředí, kde nemáme garantovanou kvalitní pitnou vodu, mít přibalenou dezinfekci na vodu, nebo přenosný filtr na pitnou vodu,“ doplňuje Jana Pilecká.

Poranění, tvorba puchýřů z dlouhé túry, spálení od slunce, úpal a úžeh

ARNICA MONTANA 9 C nebo 15 C: základní lék poranění, krvácení, ale i před namáhavým výšlapem či nedocenitelný lék v prevenci před svalovou horečkou. Je vždy vhodné rozpustit ho před výletem 10 granulí do lahve s vodou a popíjet při chůzi.

SILICEA 5 C: špatně se hojící podebraná rána, trn zůstal v ráně, bodlina od mořského ježka. Dávkování: 3× denně 5 granulí. Lze potírat i roztokem, ale pozor u kardiostimu­látorů, nitroděložního tělíska a jiných implantátů. BELLADONNA 9 C, 15 C: důležitý lék při úpalu, úžehu. Hlava je temně rudá, sálavé teplo z ní vyzařuje. Spálení od slunce s horkostí a teplotou. Dotyčný si stěžuje na bolesti hlavy, které jsou tepavé. Dávkování: 3–4× denně 5 granulí.

APIS MELLIFICA 15 C, 30 C: otok po píchnutí bodavým hmyzem, popálení kopřivou, požahání např. medusou. Dávkování: 4–5× denně 5 granulí.

RHUS TOXICODENDRON 15 C: tvorba puchýřů od špatné obuvi, či dlouhé chůze, vhodný je i při vzniku oparu.

NATRUM MURIATICUM 15 C: vhodný na opar ze slunce a velmi důležitý lék při lumbagu, které vzniklo z propocení beder a následném ofouknutí. Příklad sundání batohu po výletu, kdy máme propocené triko a fouká i jen lehký vítr, a dojde k zatuhnutí a bolesti.

Nezbytností je mít v lékárničce dezinfekci, u dětí je potřeba volit nepálivou např. na bázi octenidinu. „Nutné je se vybavit dobře držícími náplastmi, i voděodolnými a v různých velikostech, a také náplastí cívkovou, která je vhodná v případě většího zranění. Dále je nutné mít s sebou sterilní obvazy, gázové čtverce na přikrytí rány, mastný tyl a trojcípý šátek na fixaci končetiny,“ vysvětluje Monika Mikešková a dodává: „Chybět by nemělo ani obinadlo s dlouhým tahem na bandážování výronu a hydrogelové náplasti při tvorbě puchýřů.“

Velmi důležité jsou také preparáty na spálení od slunce. Vhodné jsou přípravky na bázi dexpanthenolu, aloe vera a kyseliny hyaluronové. Přibalit je třeba i sterilní výplach očí, s obsahem světlíku lékařského, nebo s obsahem septonexu (carbetopendecinii bromidum), ušní kapky proti bolesti s výtažkem z cholinu a thymolu (tyto látky zabraňují bakteriální infekci a zánětu). Základem je být vybaven kvalitním opalovacím krémem, který má požadovaný faktor dle místa, kam cestujeme a podle fototypu osob, které jedou na dovolenou. Pokud je člověk alergik či atopik, volíme přípravky, které toto zohledňují a splňují principy citlivé pokožky.

Přípravky proti hmyzu a repelenty

Preventivně před vstupem do zamořeného prostředí nasadit dvojkombinaci léků:

LEDUM PALUSTRE 15 C: preventivně proti komárům. Dávkování: 2× denně 5 granulí.

RUTA GRAVEOLENS 15 C: preventivně proti klíšťatům. Dávkování: 2× denně 5 granulí.

Důležité je mít repelentní přípravek. Pro menší děti od 1 roku věku volíme přípravky na bázi esenciálních olejů (levandule, geranium, menthol, citronela), pro dospělé pak přípravky s obsahem látky DEET. Pro děti i domácí mazlíčky jsou vhodné i repelentní náramky či gumičky do vlasů, které jsou napuštěné éterickými oleji.

Alergické stavy

HYPERICUM PERFORATUM 15 C: solární erytém ze slunce lokalizován na hrudníku s velikým svěděním. Dávkování: 2–3× denně 5 granulí.

NATRUM MURIATICUM 15 C: solární alergie, která se vyskytne při pobytu u moře. Dávkování: 2–3× denně 5 granulí.

POUMON HISTAMINE 15 C: základní lék alergie při prvních potížích podávejte 3–4× denně 5 granulí.

Další léčivé přípravky, které je vhodné mít v lékárničce na cesty

Pokud přelétáme více časových pásem a hrozí Jet-lag je vhodné nasadit lék

PHOSPHORICUM ACIDUM 15 C. Dávkování: 2× denně 5 granulí

Pokud máme strach z cesty a létání je vhodné nasadit lék

GELSEMIUM SEMPERVIRENS 15 C nebo 30 C při začátku strachu a nervozity z cesty. Dávkování: 2× denně 5 granulí.

ACONITUM NAPELLUS 30 C: lék prochladnutí, vysokých teplot se zimnicí, šokových a panických situací. Dávkování: V akutním stavu podáváme 5 granulí každých 15 minut, s úlevou postupně vysazujeme.

www.svethomeopatie.cz


publikováno: 16. 6. 2023, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: cestování, dítě, homeopatie, prevence

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+