Jak udržet svou mysl v kondici? | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Jak udržet svou mysl v kondici?

15. 8. 2016

Hladový a unavený mozek nezmůže s naším tělem nic dobrého. Stres, špatná strava, nedostatek pohybu i odpočinku, přibývající léta. Ač si to možná nepřipouštíme, to vše úzce souvisí s celkovou kvalitou našeho života. Psychická pohoda, fyzické zdraví a péče sám o sebe jsou spojené nádoby. Poradíme vám, jak si užít svůj život na maximum díky udržování mozku v kondici.

Pozor na rituály

Pro mnoho z nás jsou každodenní rituály neodmyslitelnou součástí života. Vstát, po příchodu do práce si uvařit kávu, přesně v 12.05 odejít na oběd, v šest napsat s dětmi úkoly, před spaním televizní zprávy… Poznáváte se? Pevný a především neměnný režim je pro řadu lidí pocitem bezpečí a jistoty. Stereotyp je ale pro nás mozek tím největším nepřítelem. Proč? Jednoduše zleniví. Potřebuje stále nové a nové podněty, které ho udrží aktivním a zároveň pomohou jako prevence mnoha onemocnění.

Správná výživa je základ

Jídlo je důležité nejen pro naši fyzickou schránku, ale i správné fungování našeho těla zevnitř, a to včetně mozku. Může to znít jako klišé, ale kvalitní potraviny jsou opravdu základ. Celozrnné pečivo, těstoviny i rýže s nízkým glykemickým indexem uvolňují glukózu do krve pomaleji než výrobky z bílé mouky, díky čemuž se necítíme po jídle unavení. A co tuk a cukr, jsou také zlo? Jen pokud sáhneme po těch špatných. Tučné ryby jako losos, makrela či sardinky bohaté na omega-3 mastné kyseliny by v našem jídelníčku rozhodně chybět neměly. Cukr je nejlepší z čerstvého ovoce, ale ani s tím bychom to neměli přehánět.

Stejně důležitý jako pevná strava je i pitný režim

Bez vody naše tělo strádá a chybí mu energie. Pokud máte problém vypít 2–3 litry čisté vody za den, „vylepšete“ si ji. Můžete do ní přidat pár kapek citronové šťávy, plátek salátové okurky, jablka nebo jedlými květy – například růží, levandulí, sedmikráskou nebo měsíčkem. Samozřejmě by neměly chybět ani čaje. Pro náš mozek jsou naprosto ideální čaje zelené. „Po celém světě roste obliba japonského čaje Matcha, který je bohatý na antioxidanty, thein, theofylin a L-theanin, které mají podobné vlastnosti jako kofein,“ popisuje Petr Patočka ze společnosti Čajová květina, s.r.o. (MatchaTea.cz). „Matcha dodává našemu tělu energii i mnoho cenných látek, jelikož se připravuje z celých čajových lístků.“

Trénujte mysl i tělo

Po dobrém jídle se budete cítit aktivně a plní energie, proto je potřeba ji dobře využít. Při pohybové aktivitě zapojíte jak svaly, tak mozek. Ať už běháte, jezdíte na kole, lezete po stěnách, hrajete tenis nebo se jen rádi procházíte na čerstvém vzduchu, to vše vám prospívá. A pokud jste ještě nezačali, rozhodně se dlouho nerozmýšlejte. Obzvlášť teď v létě je možností spousta a byla by škoda jich nevyužít.

Tréninkem zlepšíte svalovou sílu, vytrvalost, pohyblivost, vzhled, držení těla a v neposlední řadě celkové zdraví. Cvičení je nejlepší, nejúčinnější a nejzdravější formou odreagování a boje se stresem. Při cvičení se vám vyplavují hormony “štěstí” endorfiny, které navozují pocit štěstí a pohody. „Ze své praxe vím, že by 95% naší populace stačilo obden zařazení efektivního stre­činku a 35 min. rychlé chůze na čerstvém vzduchu k celkovému zlepšení zdra­votního stavu a vnímání svého bodyimage,“ říká Michal Matuška, profesionální osobní kondiční trenér a výživový konzultant pro MatchaTea.cz.

Posilování mozku

Posilování mozku můžete zvládnout jak za stolem s křížovkou nebo sudoku, tak během nakupování bez seznamu. Nebojte se ani učení se nových jazyků, tvoření myšlenkových map, kreslení, omalovánek pro dospělé nebo jakékoli jiné kreativní činnosti. Pokud si navíc na stůl dáte čerstvé květiny nebo rostlinu v květináči, podle vědců to vaši kreativitu ještě podpoří.

Nezapomeňte na odpočinek

Relaxace není při tréninku těla ani mysli žádným tabu. Naopak se bez ní neobejdete. Aktivní odpočinek je sice důležitý, ale vanu plnou pěny s vůní levandule, třezalky, meduňky nebo rozmarýnu nenahradí. Dopřejte si před spaním opravdové uvolnění, které vám zajistí kvalitní spánek. Po všem tom tréninku si to zasloužíte!

Co je Matcha?

Jemný čajový prášek Matcha pochází z Japonska, kde se stále vyrábí tradičním způsobem. Čajovníky se pečlivě zastiňují, sbírají se jen ty nejlepší mladé lístky a k mletí se používají kvalitní žulové mlýny. Proč? Aby si čaj zachoval všechny své pověstné zdraví prospěšné látky.

Už v tradiční medicíně se čaj Matcha podával ke zlepšení trávení, podpoře fyzického i mentálního zdraví a prodloužení života. Dnešní vědecké studie potvrzují, že pravidelná konzumace alespoň jednoho šálku tohoto nápoje denně snižuje riziko onemocnění srdce, vzniku cukrovky či rakoviny a zpomaluje stárnutí.

„V jedné porci čaje Matcha najdeme až 10× více živin a látek než v sypaném čaji, jaké? Antioxidanty, které nás chrání před volnými radikály, katechin EGCG, který napomáhá léčbě výše zmíněných onemocnění či L-theanin, který nám dodává energii a podporuje činnost mozku,“ vysvětluje Petr Patočka z MatchaTea.cz

www.matchatea.cz


publikováno: 15. 8. 2016, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: čaj, mozek, nápoje

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+