Jak vznikají homeopatika? | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Jak vznikají homeopatika?

31. 10. 2023

Homeopatika jsou u nás stále vyhledávanější. Víte, jak a z čeho se vyrábějí? Více než polovina surovin pro výrobu homeopatických léčivých přípravků BOIRON je rostlinného původu. Výběr dodavatelů, vstupní procesy a kontroly kvality podléhají přísným pravidlům a normám. Všechny léčivé přípravky se vyrábějí v laboratořích ve Francii a nejinak tomu je i s původem výchozích surovin, které až na malé výjimky všechny odtud pocházejí.

BOIRON vyrábí homeopatické léčivé přípravky z celé řady různých základních látek. Většina surovin má původ rostlinný (51 %), následují látky minerálního a chemického původu (29 %) a živočišného původu (20 %). Správná identifikace druhu a zajištění kvalitního sběru surovin je pro společnost BOIRON a její léčivé přípravky klíčová.

Homeopatika rostlinného původu

Všechny rostliny, které BOIRON zpracovává, musí projít mnoha testy a kontrolami:

• Botanická kontrola

Prohlédnutí rostliny a ověření druhu rostliny pomocí botanického klíče.

• Organoleptická kontrola

Prověření, zda je přijatá šarže nezávadná (bez nemocí, bez škůdců) a čistá (bez cizích příměsí).

• Fyzikální a chemická kontrola

Zjištění, zda jsou v surovině obsaženy všechny léčivé látky vyžadované lékopisem, a změření poměru hlavních složek.

Většina rostlin je čerstvá

70–80 % rostlin je zpracováváno v čerstvém stavu a všechny kontroly je proto potřeba provést neodkladně. „Dle pokynů musí být každá rostlina, která k nám přijde v čerstvém stavu, zpracována do 48 hodin,“ vysvětluje Khalil Taoubi, vědecký pracovník ze společnosti BOIRON, výrobního střediska v Messimy a dodává: „Když je to tedy možné, začneme s kontrolami co nejdříve, co nám rostliny do výrobny přivezou.“

Od pěstitelů i z volné přírody

Rostliny ke zpracování dodává do výrobního střediska BOIRON řada pěstitelů, se kterými má společnost mnohaleté vztahy. Na místa sběru rostlin chodí pravidelně kontrolní inspektoři a dohlíží na semínka, růst rostlin, kvalitu půdy i na to, čím jsou rostliny hnojeny. „Když bereme rostliny od dlouholetého pěstitele, který ví, co pěstuje, tak není práce s určováním tak velká. U rostlin ze sběru z divoké přírody je riziko, že jde o nějaký jiný druh rostliny nebo že by mohl být něčím kontaminován, mnohem větší, takže děláme makroskopický i mikroskopický rozbor rostliny, abychom měli jistotu, že je to opravdu ta, kterou chceme využít pro výrobu léků,“ uzavírá Taoubi.

Při zajišťování látek rostlinného původu spolupracuje BOIRON s přibližně 30 profesionálními botaniky, jejichž cílem je nejen udržitelnost a monitorování původu rostlinných látek, ale také ochrana životního prostředí a biotopů. Homeopatické léčivé přípravky vyrábí BOIRON ve dvou francouzských výrobních závodech – v Messimy a Montévrainu


publikováno: 31. 10. 2023, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: byliny, homeopatie

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+