Jaké bohatství najdete v šálku zeleného čaje? | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Jaké bohatství najdete v šálku zeleného čaje?

8. 11. 2016

Čaj patří mezi nejoblíbenější teplé nápoje vůbec. Kromě lahodné chuti našemu organismu přináší i celou řadu blahodárných účinků, které byly lidstvu známé již po staletí a které nyní začínáme znovu objevovat. Existuje celá řada druhů a různých chutí, za ten lidskému zdraví nejprospěšnější však bývá považován čaj zelený. A jaké klenoty v sobě zelené bohatství vlastně ukrývá?

Pro zdravé cévy

V konvici zeleného čaje se nenachází pouze nápoj dodávající duševní vzpruhu, ale zejména pořádnou porci pozitivních zdravotních efektů. Jedním z nich, který již dlouhodobě fascinuje vědce po celém světě, je prevence srdečních onemocnění. Vysoký podíl antioxidantů zvaných katechin pomáhá tělu odstraňovat volné radikály a napomáhá buňkám zůstat zdravé. Rozsáhlá japonská studie z roku 2006 vědců Kuriyama a Shimazu potvrdila, že lidé, kteří pijí denně více než tři šálky zeleného čaje, mají celkově až o 16 % nižší riziko předčasného úmrtí a úmrtí spojeného s kardiovasku­lárními nemocemi, než lidé, kteří upřednostňují jiné nápoje.

Ohlídá váš cholesterol

V souvislosti s kardiovasku­lárními chorobami nesmíme opomenout ani pozitivní účinky zeleného čaje na udržování normální hladiny cholesterolu. Problém zvýšeného cholesterolu se týká až 70 % české populace a k jeho regulaci může významně dopomoci například změna stravy ze smažené na vařenou, zvýšená konzumace zeleniny a vlákniny či pravidelná konzumace zeleného čaje. Udržet cholesterol na uzdě vám navíc mohou dopomoci i různé bylinné či funkční čaje, jako je například TEEKANNE Čaj na cholesterol, který obsahuje směs zeleného čaje, plodů koriandru setého, květ chmelu otáčivého a řebříčku obecného, která podporuje optimální fungování metabolismu tuků.

Pro krásnou pleť

Pití zeleného čaje celkově pročišťuje organismus, tedy i naši pleť, která díky pravidelnému popíjení šálku tohoto nápoje méně trpí akné a vypadá svěžeji. Základní látky, které pozitivní vliv čaje na pleť způsobují, jsou polyfenoly, které mají antibakteriální a zklidňující účinky, zinek a vitamin C, betakaroten a vitaminy skupiny B a E. Kombinace těchto prospěšných látek obsažených ve výluhu zeleného čaje se pak zevním i vnitřním užíváním dokáže postarat o zdravou kondici pleti.

Pro krásný úsměv

Mnohdy opomíjeným, ale přitom velmi snadno viditelným prospěšným účinkem zeleného čaje, je jeho schopnost regenerace ústní dutiny. Katechíny dokážou účinně bránit tvorbě zubního kazu, uklidňovat podrážděné dásně a mandle, a navíc fluor obsažený v zeleném čaji přispívá rovněž k udržování přirozeně bílé barvy zubů.

Proti virům a bakteriím

Necítíte se ve své kůži, jste unavení a máte pocit, že se o vás pokouší nějaký ten bacil? Zkuste si uvařit konvici kvalitního zeleného čaje. Ten vás nejenom zrelaxuje, dodá vám potřebnou energii, ale díky výraznému zastoupení antioxidantů dokáže bojovat proti řadě bakterií, zamezuje vzniku hnisavých procesů, upravuje střevní mikroflóru a má protialergické účinky. Šálek zeleného zázraku denně tak může podstatně obohatit vaši zdravotní kondici a pomoci v boji s nejrůznějšími neduhy, s nimiž se během života setkáváte. A co víc – skvěle chutná!


publikováno: 8. 11. 2016, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: cévy a žíly, čaj, cholesterol, prevence, ústa

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+