Jaké sporty a pohybové aktivity vám budou svědčit při artróze? | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Jaké sporty a pohybové aktivity vám budou svědčit při artróze?

26. 2. 2018

Trápí vás bolesti kloubů a máte artrózu? Zmírnit její průběh a shodit nadbytečná kila je mnohdy téměř nadlidský výkon. Bolest ve sportování nebo v intenzivnějším pohybu často brání. Jakým sportovním aktivitám se věnovat, abyste si klouby a jejich měkké tkáně nepoškodili ještě více?

S věkem onemocnění stoupá

Artróza jedním z projevů přirozeného stárnutí organismu a klesající schopnosti regenerace vlastních tkání. První známky artrózy lze zjistit již ve dvaceti letech, projevy se mohou objevovat již kolem 35. roku aktivního života a s přibývajícím věkem rychle v populaci narůstají. Ke zmírnění projevů artrózy významně napomáhá vhodný aktivní pohyb, úprava životního stylu včetně stravování. Sem patří vhodné doplňky stravy určené k výživě, regeneraci a ochraně tkání pohybového aparátu.

Ideální je začít se věnovat přiměřené sportovní aktivitě již v dětství. Pohyb pomáhá k výživě a regeneraci kostí i měkkých tkání, včetně kloubní chrupavky a oddaluje potíže s artrózou. Při dnešním uspěchaném, ale sedavém způsobu života mnohým lidem nezbývá na pravidelný pohyb či sportování čas. K lepší výživě kloubů může ale přispět i obyčejná chůze.

Nordic walking

Jestliže trpíte lehčí či střední artrózou, zapojte do svého rozvrhu nordic walking. Můžete se mu věnovat v jakémkoli věku. Jedná se o zvláštní druh chůze s hůlkami. Při této chůzi spálíte zhruba o 20 až 50 % více energie než při obyčejné chůzi, protože během ní zapojíte mnohem intenzivněji i horní polovinu těla. Než se ale do tohoto sportování vrhnete, poraďte se se svým lékařem a absolvujte začátky pod dohledem instruktora. Ten vám pomůže naučit se správně pohybovat a pak už můžete vyrazit na procházku kamkoli se vám zamane.

Jízda na kole

Pokud chcete mít zdravé klouby, nemusíte se omezovat pouze na chůzi. Lékaři vřele doporučují také jízdu na kole, a to ať už doma na rotopedu nebo venku v přírodě. V případě, že si nevíte rady s nastavením sedla a bolí vás při jízdě záda, nechejte si poradit od zkušeného cyklisty či certifikovaného prodejce. Právě správné nastavení sedla vám pomůže k ideálnímu odlehčení kloubů. Jestli se obáváte tvrdého terénu nebo převýšení či se nechcete omezovat pouze na letní sezónu, pořiďte si kolo či rotoped domů.

Plavání

Plavání patří mezi velmi doporučované aktivity pro ty, kteří mají problémy s klouby. Je skvělé pro zlepšení kondice a také během něj dochází k minimálnímu zatěžování kloubů. Není ale příliš vhodnou aktivitou pro ty, kteří se snaží zhubnout. Tuk se začíná odbourávat ve vodě, která má minimálně 36 °C. Tak teplá voda obvykle ale v bazénech není. Při běžné teplotě vody, která se pohybuje v rozmezí 20 – 26 °C, má organismus spíše sklon ukládat si tuk do zásob. V případě, že chcete hubnout, volte plavání pouze jako doplňkovou aktivitu k chůzi či jiné aktivitě.


publikováno: 26. 2. 2018, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: artróza, cvičení, pohyb

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+