Jakou stravou podpořit dětskou imunitu? | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Jakou stravou podpořit dětskou imunitu?

17. 11. 2014

Akutními respiračními infekcemi trpí nejvíce děti v předškolním věku do 5 let, druhou nejohroženější skupinou jsou žáci základních škol ve věku 6 až 14 let. Z hlediska výskytu těchto onemocnění vede prosinec, následován říjnem, listopadem a únorem.

Akutní respirační infekce je nejčetnější onemocnění

Akutní respirační infekce (infekce dýchacího ústrojí) může probíhat zejména formou anginy, rýmy, akutního zánětu nosohltanu, akutního zánětu hrtanu a průdušnice, zánětu průdušek a zánětu plic. Zdrojem nákazy je člověk, přenáší se vzduchem, kýcháním nebo kašláním, z nemocné na zdravou osobu. Inkubační doba je většinou krátká, pouze několik dnů. Patří mezi nejčetnější onemocnění lidí prakticky na celém světě, postihují všechny věkové skupiny. Jsou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti a absence ve škole. V České republice bývá ročně hlášeno 5 až 6 miliónů těchto onemocnění. Respirační infekcí onemocní v průměru každý dospělý člověk 2× za rok, dítě v předškolním věku nejméně 4 až 5×. (Zdroj: Státní zdravotní ústav)

Dobře fungující imunitní systém dokáže organizmus účinně chránit

Lidské tělo bojuje celý život s choroboplodnými mikroorganizmy, viry, cizorodými látkami a volnými radikály, které ho neustále napadají. Je to boj imunitního systému a je založený na schopnosti organizmu, imunitě, rozpoznat vlastní od cizího, cizí si pamatovat a bránit se mu. „Dobře fungující imunitní systém dětí je velmi výkonný a dokáže organizmus účinně chránit. K tomu, aby fungoval dobře,potřebuje dostatek vitamínů a minerálních látek. Ty nezajistíme dítěti potravinovými doplňky, ale pestrou stravou, bohatou na čerstvé ovoce a zeleninu,“ radí nutriční terapeutka Hana Knížková z Poradenského centra Výživa dětí.

Vitamin C na podporu imunity

V období nachlazení a většího výskytu viróz se vyplatí zvýšit na obranu organizmu před infekcí příjem antioxidačních vitaminů C, A a E. Nejdůležitější je vitamin C, jehož hlavní funkcí je právě podpora imunity. Tělo napadené infekcí spotřebuje až desetinásobek doporučené denní dávky vitamínu C. V období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění se doporučuje zdvojnásobit příjem vitaminu C. U dětí je potřeba vitamínu C 50 až 70 mg na den, u dospělých 75 až 90 mg, tj. zhruba 80 % potřeby všech vitaminů. Kromě posílení imunity vitamin C pomáhá odstraňovat pocity únavy a stres. Nejvhodnější formou pokrytí denní potřeby vitaminu C je konzumace ovoce a zeleniny, nejlépe v pěti denních dávkách. Hlavním zdrojem vitaminu C nejsou citrusy, jak se často uvádí, ale šípky, černý rybíz, červené papriky, nať petržele, brokolice, růžičková kapusta, jahody a kiwi. Důležitým zdrojem vitamínu C jsou ale i brambory. Vitamin C se velmi snadno ničí tepelnou úpravou, dlouhým skladováním, kontaktem s kyslíkem nebo kovem. Jeho využívání v těle nepříznivě ovlivňují antibiotika, acylpyrin a antikoncepční pilulky.

Nutný vyšší příjem B-komplexu

„V současné odborné literatuře se objevují důkazy o nezbytnosti vyššího příjmu B-komplexu, protože ke spuštění imunitních reakcí v organizmu jsou zřejmě nejdůležitější koenzymy pocházející z vitaminů B. Tyto specifické látky se nacházejí i v různých léčivých rostlinách, např. v rakytníku, lípě, jitroceli, podbělu nebo tužebníku, které tak mohou chránit před nemocí a při nemoci urychlit uzdravení,“ říká dětský lékař MUDr. Josef Zemánek, člen týmu Poradenského centra Výživa dětí.

Velký rozdíl mezi plody za skleníku a z venku

Velice důležitou roli v posílení imunity hrají také stopové prvky měď, selen a zinek. Studie potvrzují velký rozdíl v jejich přítomnosti u skleníkové (velmi malé množství) a přírodní (výrazně větší množství) produkce ovoce a zeleniny. Toto zjištění bylo jedním z důvodů povinnosti uvádět i místo vypěstování v rámci Evropské Unie – např. Holandsko, Německo, Belgie (skleníky) nebo Maroko, Egypt, Itálie (přírodní),“ upozorňuje MUDr. Josef Zemánek z Poradenského centra Výživa dětí.

www.vyzivadeti.cz


publikováno: 17. 11. 2014, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: dítě, imunita, prevence, školák, školka

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+