Jarní detox s čajem Matcha | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Jarní detox s čajem Matcha

25. 2. 2021

Právě teď, na konci zimy, máme jedinečnou příležitost zbavit své tělo nahromaděných škodlivin ze zimních měsíců, a to především z vánočního přejídání. Díky jarnímu detoxu se naše tělo, ale i mysl probudí ze zimního spánku a připraví se na slunné dny plné energie.

Západní medicína

Detoxikace organismu je očistný proces. Zbavuje tělo škodlivých látek, které vedou k poruše tělesných funkcí. Správně provedená detoxikace harmonizuje organismus, přináší pocit zdraví a zbavuje únavy.

Jarní detox ale není jen správný lehký jídelníček, cvičení, ale hlavně i pitný režim. Denně je třeba vypít alespoň 1,5 až 3 litry tekutin, přičemž nejvhodnější je obyčejná voda, ať už pramenitá, stolní či kombinovaná s minerální, ale raději neslazená a nesycená. Dobrou alternativou jsou ale i čaje. Čajové rituály mají své místo především v asijských zemích, které jsou pro nás poměrně vzdálené a exotické. Ale i obyčejně připravený šálek čaje nám může pomoci se zklidnit, udělat si alespoň pár minut jen na sebe a své myšlenky. Správná detoxikace není jen o těle a jeho fyzických pochodech, ale i našich psychických potřebách a duševní pohodě.

Detox chytře

Druh zeleného čaje MatchaTea, pro vás bude při detoxu užitečným pomocníkem. Jeho popíjení Vám přinese hned několik pozitivních účinků. „Čaj Matcha je při pěstování systematicky zastiňovaný, což v jeho lístcích podporuje zvýšenou tvorbu chlorofylu. Právě to je vysvětlení jeho sytě zelené barvy. Vysoký obsah chlorofylu však čaji dodává také detoxikační účinky, protože z těla vyplavuje těžké kovy a chemické toxiny,“ odborník Petr Patočka z MatchaTea.cz.

Hubněte díky čaji

Čaj Matcha si jednoduše zamilujete. „MatchaTea obsahuje látku EGCG (antioxidant Epigallocatechin-3-Gallo), která dokáže nabudit organismus a tím pomoci při spalování přebytečného tělesného tuku až čtyřikrát rychleji, než je běžné. Z celého roku je tento přínos asi nejvíce žádoucí právě na jaře, kdy se spousta z nás pokouší shodit kila navíc nabraná přes zimu. Kromě toho má tato látka také silné protirakovinné vlastnosti,“ říká odborník Petr Patočka z MatchaTea.cz. Právě tento katechin významně podporuje zrychlení metabolismu. Dle studií jej urychluje o 30 – 40 %. Podporuje tedy schopnost těla spalovat tuky, a to až 4× rychleji než za normálního stavu.

Na jaře s lepší náladou

S příchodem jarních měsíců na nás občas doléhá únava a cítíme se oslabení. Lidské tělo takto reaguje na dlouhodobý nedostatečný přísun slunečního svitu. Blahodárných účinků dosáhnete díky čaji i na duši. Theofylin je povzbuzující látka, která se nachází pouze v čajích a funguje úplně jinak než kofein. Kofein obsažený třeba v kávě je velmi rychle působící stimulant, který okamžitě najde cestu do krevního oběhu. Účinky se projevují během několika minut a vrcholí během 30 až 45 minut. Vrchol je často spojován s nervozitou, pocením a následným oslabením, či otupělostí.

„Theofylin funguje zcela odlišně. MatchaTea obsahuje velké množství živin, které omezují vstřebávání theofylinu do krevního oběhu postupně, což vede k pomalému uvolňování energie po dobu 3–6 hodin. Aminokyseliny a theaniny v čaji také pomáhají udržet uvolněnou mysl, což je pro tělo přínosnější. pH čaje Matcha je neutrální, kdežto u kávy kyselé, a to vede často k zažívacím problémům a nechutenství,“ říká Petr Patočka, z MatchaTea.cz.

Osvěžující jarní detox

Abyste zvýšili potenciál antioxidantů v MatchaTea, můžete k němu přimíchat kapku citronu či limetkové šťávy. Stejně tak, si můžete například připravit osvěžující Matcha ledový čaj.

Jarní detox s MatchaTea

Nejpohodlněji si svůj čaj Matcha připravíte pomocí šejkru. Nasypte do něj porci MatchaTea, přilijte 1 dl studené vody a 2 dl horké vody. Poté pořádně protřepejte. Více receptů a informací na https://www.matchatea.cz/

V čem konkrétně nám tento speciální druh zeleného čaje může být na jaře prospěšný?

1. Spaluje kalorie

MatchaTea obsahuje látku EGCG (antioxidant Epigallocatechin-3-Gallo), která dokáže nabudit organismus a tím pomoci při spalování přebytečného tělesného tuku až čtyřikrát rychleji, než je běžné. Z celého roku je tento přínos asi nejvíce žádoucí právě na jaře, kdy se spousta z nás pokouší shodit kila navíc nabraná přes zimu. Kromě toho má tato látka také silné protirakovinné vlastnosti.

2. Má detoxikační účinky

Čaj Matcha je při pěstování systematicky zastiňovaný, což v jeho lístcích podporuje zvýšenou tvorbu chlorofylu. Právě to je vysvětlení jeho sytě zelené barvy. Vysoký obsah chlorofylu však čaji dodává také detoxikační účinky, díky kterým se z těla vyplaví těžké kovy a chemické toxiny. Není nic příjemnějšího než si po promrzlé zimě pořádně pročistit své tělo a s přicházejícími teplými dny se cítit fit.

3. Dodává energii

S příchodem jarních měsíců na nás občas doléhá únava a cítíme se oslabení. Lidské tělo takto reaguje na dlouhodobý nedostatečný přísun slunečního svitu. Matcha obsahuje velké množství L-theaninu a teofylinu, které mají podobné účinky jako kofein – tedy dodávají tělu energii a úspěšně bojují s únavou.

4. Posiluje imunitní systém

Zelený čaj Matcha je zdrojem katechinů, které působí jako antibiotika a podporují fungování imunitního systému. Navíc je zde obsaženo dostatečné množství živin, jako jsou draslík, vitamíny A a C, železo, bílkoviny a vápník. S čajem Matcha tedy můžete na jarní rýmu, kašel a nachlazení rovnou zapomenout.

K tomu, abychom se cítili lépe, nám pomůže už jeden šálek čaje Matcha za den. Stačí jemný čajový prášek zalít horkou vodou okolo 65–70 stupňů Celsia a dobře protřepat v šejkru nebo rozmíchat. Výborný je však Matcha prášek také přidaný do zmrzliny, smoothie, bílého jogurtu či chia pudinku.

Při péči o tělo se nezapomeňte zaměřit také na pokožku. V kosmetice jsou hojně využívány extrakty černého, zeleného i bílého čaje. Matcha čaj přirozeně bojuje proti volným radikálům, působí protizánětlivě, povzbuzuje omlazující procesy a dokáže pomoci i s akné.

Matcha Tea Detox drink

Detoxikační účinky čaje Matcha jsou prokazatelné. Vyzkoušejte tento zajímavý recept.

Připravte si:

• 1 plechovka kokosového mléka

• 1 avokádo

• hrst rukoly

• 2 g Matcha Tea

• 1 lžička medu

• štáva z půlky limetky

• led

Vše vložíme do mixéru a pořádně rozmixujeme. Podáváme v koktejlových sklenicích.

Matcha Tea Smoothie s jablkem a bazalkou

Originální smoothie s čajem Matcha Tea, jablkem a bazalkou.

Připravte si:

• 1 velké jablko (např. odrůda Golden Delicious)

• 80 ml limetkové šťávy (nebo citronové šťávy)

• menší trs bazalky

• 50 ml agávového sirupu

• 150 ml vody

• 2 g Matcha Tea

Postup:

  1. Jablko zbavte jadřinců a vymačkejte limetku.
  2. Vložte jablko a limetkovou šťávu do mixéru společně se zbývajícími ingrediencemi a nechte rozmixovat do podoby smoothie.

Nutriční hodnoty (na porci):

Jouly: 410 kJ

Kalorie: 98 kcal

Tuky: 0 g

Sacharidy: 23 g

Bílkoviny: 0 g

Matcha Tea Smoothie se špenátem a kiwi

Matcha smoothie se špenátem a kiwi je zdravá varianta smoothie, které je plné energie.

Připravte si:

• 1 střední jablko

• 1 kiwi

• 30 g špenátu

• 280 ml vody

• 2–3 polévkové lžíce agávového sirupu

• půl čajové lžičky skořice (cejlonské)

• půl polévkové lžíce Matcha Tea

Postup:

  1. Jablko zbavte jadřinců, oloupejte kiwi, omyjte špenát a zbavte listy stonků.
  2. Vložte jablko, kiwi a špenátové listy do mixéru společně se zbývajícími ingrediencemi a nechte rozmixovat do podoby smoothie.

Nutriční hodnoty (na porci):

Jouly: 368 kJ

Kalorie: 88 kcal

Tuky: 0 g

Sacharidy: 20 g

Bílkoviny: 1 g

BIO MATCHA TEA HARMONY

Bio Matcha Tea Harmony obsahuje 30 kusů 2 g sáčků. Díky nim vydrží originální japonský Matcha Tea neustále čerstvý a jednotlivé porce není třeba odměřovat. Velmi šikovné a praktické.

www.matchatea.cz


publikováno: 25. 2. 2021, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: čaj, detox

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+