Je čas na zimní detox | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Je čas na zimní detox

25. 1. 2018

Máte potřebu na sobě zapracovat a dopřát svému tělu očistu? Restart je to kouzelné slovo, co potřebuje váš organizmus.Poradíme vám, jak na to.

Restart už od rána

Den začněte šálkem teplé vody s pár kapkami citronu. Je to ten nejčastější tip na detox a zdravý životní styl, ale zároveň je to to nejmenší, co pro sebe můžete udělat. Nastartujete tak očistné procesy těla a povzbudíte metabolismus. Posílíte imunitní systém, díky povzbuzení metabolismu podpoříte hubnutí. Voda s citronem zklidní žaludek a prospěje i pleti, kterou prozáří vitamín C. Citronovou vodu lze nanášet i přímo na pleť. Pozitivně by měla působit na drobné jizvičky a pigmentové skvrny.

Svůj důvod má i zmíněná teplota vody. „Studená voda by probuzenému tělu způsobila šok. Obecně se doporučuje pít vodu pokojové teploty či teploty těla. Organismu tak nemusí vydávat energii na její zahřátí. Bývá uváděno, že právě studenou vodou a zapíjením teplých jídel se může metabolismus zpomalit,“ upozorňuje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE, naturhouse-cz.cz. Zároveň ale vodu s citronem neberte jako všelék, či zaručený detoxikační rituál. Jen sama o sobě postrádá význam, vždy záleží na celkových stravovacích návycích a životním stylu.

Jezte a pijte pravidelně

Nejzásadnější pro zdravé hubnutí je pestrá a pravidelná strava. Jíst byste měli každé 3 hodiny, proto snídejte, svačte, obědvejte, svačte a večeřte. Díky pravidelnosti nebudete mít hlad. „Nezapomínejte na ovocné svačiny, které vám dodají energii. Ušetříte si tak nadbytečné kalorie, které o sobě dají vědět nárůstem hmotnosti. K životu rozhodně nepotřebujete čokoládové tyčinky, jídlo z fast foodu a jiné hříchy dnešní společnosti,“ tvrdí hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE.

Důležité je také dodržovat pravidelný pitný režim

Ideální je neperlivá voda bez bublinek, ty totiž mohou způsobit zažívací potíže a nadýmání. Díky dostatku tekutin v organismu se rozproudí krev, která bez potíží transportuje k buňkám výživu přijímanou prostřednictvím stravy a lépe odvádí toxiny. Zkuste omezit alkohol a kofein na minimum.

Hubnutí rozhodně nemusí být trápení, zkuste si to letos užít a jít do toho s radostí a odhodláním. A pokud si nebudete vědět rady, není nic jednoduššího než se obrátit na odbornou pomoc, kterou rádi poskytnou například výživoví poradci NATURHOUSE.

Hýbejte se

A vlastně na tom není vůbec nic těžkého, není totiž třeba se dlouhé hodiny dřít v posilovně. Vašemu zdraví prospěje už to, když si každý den dopřejete minimálně 30 minut chůze. Můžete si udělat třeba procházku cestou z práce, zajít se psem nebo místo výtahu chodit po schodech.

Kvalitní spánek

Pro podporu detoxikace je nezbytný kvalitní spánek. Podpoří nejen detoxikaci, ale podpoří celkové zdraví a duševní pohodu. Během spánku se tělo regeneruje a připravuje se na další den. Ideální je spát 8 hodin vkuse. Uvidíte, že po vydatném spánku se vám zlepší i nálada. Všimněte si, že nevyspalí lidé jsou podráždění, mají problém se soustředit, mohou být konfliktní a neadekvátně reagovat a sebemenší podmět.

A vaše předsevzetí?

Stejně tak jako jsou už svátky a pohádky pasé, možná i novoroční předsevzetí jste odložili zase na příští rok. Jestli z toho máte výčitky, nevzdávejte se. Neomezujte se termíny, ale jděte na to postupně. I dodržení pár výše uvedených tipů je velkým krokem ke změně, kterou na sobě poznáte a budete se cítit dobře. A to vás bude motivovat k dalším změnám.

Detoxikační smoothie

Ingredience: 1 čerstvý ananas, řapíkatý celer (1 svazek), kousek zázvoru cca 3 cm

Postup: Ananas oloupejte a nakrájejte na kostky. Řapíkatý celer nakrájejte na kratší špalíky. Kousek zázvoru oloupejte a nakrájejte na plátky. Všechny ingredience vložte do smoothie makeru nebo do mixéru, dolijte vodou a pořádně rozmixujte. Můžete dochutit skořicí.

Očistná celerová polévka

Ingredience: cibule, řapíkatý celer (svazek i s listy), celer (1/2 bulvy), 1 kostka zeleninového bujonu bez soli DIETESSE.3, kurkuma, sůl, pepř, bílý jogurt do 3 % tuku

Postup: Cibuli pokrájejte na kostičky, vložte do hrnce a zpěňte. Přidejte pokrájený řapíkatý celer a ½ bulvy celeru pokrájené na kostky a orestujte. Zalijte vodou a přidejte 1 kostku zeleninového bujonu bez soli DIETESSE.3 a vařte doměkka. Dochuťte kurkumou, solí a pepřem a pak polévku rozmixujte do konzistence krému. Podávejte se lžící bílého jogurtu do 3 % tuku.

Borůvkový detox

Borůvky jsou výborné na podporu trávení a díky obsahu flavonoidů také na detoxikaci. Navíc pomáhají žilnímu systému. Hodí se skvěle pro každého, kdo trpí na křečové žíly. Avokádo je bohaté na zdravé tuky. Chia semínka jsou silný antioxidant, kvalitní zdroj bílkovin, mají výrazný sytící efekt bez navyšování energie, obsahují velké množství hořčíku, železa, draslíku, zinku a prospívají správné funkci metabolismu i nervového systému.

Příprava: Pro přípravu borůvkového smoothie stačí rozmixovat borůvky, špenát, kousek avokáda pro zjemnění a poté přidat chia semínka. Poměr jednotlivých surovin záleží na vašich chuťových preferencích.

Více zdravých receptů najdete na www.naturhouse-cz.cz nebo http://bit.ly/2FrnY­y4


publikováno: 25. 1. 2018, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: detox

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+