Jóga, nenásilí a světový mír | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Jóga, nenásilí a světový mír

6. 12. 2016

Jen několik dní poté, co UNESCO zařadilo jógu na Seznam nehmotného kultruního dědictví lidstava se v Praze konala 4. prosince mezinárodní konference na téma „Jóga v denním životě – cesta k nenásilí a světovému míru“. Akci organizovala Světová mírová rada šrí svámího Mádhavánandy (SSMWPC), nezisková organizace s poradním statutem při Ekonomickém a sociálním výboru OSN (ECOSOC) na základě iniciativy jejího zakladatele, J. S. Višvaguru paramhans svámího Mahéšvaránandy. Spolupořadateli byl spolek Jóga v denním životě Praha a Višva Guru Díp Hindu Mandir – českké hinduistické společenství.

Jak přispět k osobnímu a duchovnímu rozvoji lidí

Stovky delegátů si vyslechly inspirativní příspěvky řady předních politických a duchovních osobností, akademiků a lékařů či umělců. Všichni se shodli na významu podpory míru a nenásilí jako způsobu, jak zlepšit stav dnešního světa a přispět k osobnímu a duchovnímu rozvoji lidí. Slovinská ministryně rozvoje, strategických projektů a soudržnosti Alenka Smerkolj, kníže Alfréd z Lichtenštejna, předseda poradního výboru Mezinárodní mírové nadace a další řečníci zdůraznili, jakou roli může při dosahování těchto cílů hrát jóga a konkrétně systém Jóga v denním životě coby vědecky sestavený systém jógové praxe. Poradkyně předsedy vlády ČR a členka organizace Členové parlamentů pro nešíření jaderných zbraní a odzbrojení Alena Gajdůšková také předala pozdravy konferenci od premiéra Bohuslava Sobotky s přáním úspěchu konferenci a úsilí o mír ve světě. O své osobní zkušenosti s blahodárnými účinky cvičení jógy se podělila herečka Klára Issová.

Visvaguru Mahesvarananda

Visvaguru Mahesvarananda

Vnitřní mír lidí jako cesta ke světovému míru

Příspěvky do sborníku konference a oficiální dopisy s vyjádřením podpory jejích cílů zaslali představitelé vlád a samospráv, vědci, neziskové organizace a akademici z Austrálie, ČR, Chorvatska, Indie, Japonska, Kanady, Maďarska, Německa, Rakouska, Slovenska, Slovinska a USA.

Cílem aktivit SSMWPC je sloužit lidem podporou světového míru, tolerance, porozumění, respektu a svobody mezi náboženstvími, kulturami a národy, kulturní výměny, dialogu mezi náboženskými vyznáními a národnostmi, etické výchovy a zdravého životního stylu, humanitární pmoci, ochrany životního prostředí a všech bytostí. Sdružení se snaží zdůrazňovat význam vnitřního míru lidí jako cesty ke světovému míru. Úsilí o mír může být úspěšné pouze tehdy, když je spojené s vnitřní transformací a jóga k této pozitivní změně poskytuje nástroje.

Bližší informace o SSMWPC a jejích aktivitách najdete na www.worldpeace­council.net.

Systém „Jóga v denním životě“

Jde o integrální systém cvičení a dalších jógových technik vytvořený indickým jógovým mistrem višvaguru Mahéšvaránandou. Během své dlouholeté činnosti v západních zemích se jeho autor důkladně obeznámil se životním stylem i fyzickými a psychickými problémy lidí moderní civilizace. Na základě těchto poznatků a zkušeností sestavil a rozvinul systém Jóga v denním životě jako metodu, která ovlivňuje všechny oblasti života a má co nabídnout v každém životním období. Otevírá tak přístup k tradiční cestě jógy všem, bez ohledu na věk či tělesný stav. Přitom bere v úvahu i podmínky dnešní civilizace a prastaré učení přizpůsobuje potřebám člověka dnešní doby, aniž by mu však ubíral na jeho původnosti.

Český svaz Jóga v denním životě

V České republice je 27 neziskových organizací Jóga v denním životě sdružených pod hlavičkou Českého svazu Jóga v denním životě. Po celé zemi nabízejí přes 500 kurzů, jež každý týden navštěví přes 6 500 lidí. Všechny kurzy, semináře a další akce pořádané spolky Jóga v denním životě je možné najít na webové adrese www.joga.cz a facebookové adrese www.facebook.com/…nim­zivote.cz.

Od roku 2010 je české veřejnosti online volně dostupný celý obsah knihy Systém Jóga v denním životě na http://www.yo­gaindailylife­.org/system/cs/. Od svého spuštění zaznamenala česká jazyková verze kolem 2 milionů návštěv uživatelů.

V těchto dnech také vychází další vydání úspěšné knihy višvaguru Mahéšvaránandy Jóga proti bolestem v zádech. Další z publikací višvaguru Mahéšvaránandy, kniha o čakrách (energetických centrech) Skryté síly v člověku, je k dispozici jak v knižní podobě, tak na webu www.joga-cakry.cz.

Pro všechny věkové stupně

Systém „Jóga v denním životě“ se vyučuje v Evropě, Asii, Americe i Austrálii v jógových střediscích, na vysokých školách, ve zdravotních zařízeních, sportovních klubech, rehabilitačních centrech a lázeňských domech. Je vhodný pro všechny věkové stupně, nevyžaduje žádné akrobatické schopnosti a umožňuje jógovou praxi netrénovaným, nemocným a postiženým osobám nebo lidem v rekonvalescenci.

Speciální programy

V „Józe v denním životě“ jsou klasické ásany a pránájáma (dechové cvičení) rozčleněny do osmidílného systému. Jednotlivé díly byly sestaveny za pomoci poradců z řad lékařů, fyzioterapeutů a rehabilitačních pracovníků. Z těchto základních cviků „Jógy v denním životě“ se vyvinuly mnohé speciální programy, např. „Jóga proti bolestem zad“, „Jóga proti bolestem kloubů“, „Jóga pro seniory“, „Jóga pro manažery“, „Jóga pro děti“. Dalšími cennými cviky z „Jógy v denním životě“ jsou očistné techniky hathajógy, hluboké uvolnění (jóganidrá), koncentrační cvičení (např. trátak), ale i mudry a bandhy (speciální jógové techniky).


publikováno: 6. 12. 2016, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: akce, cvičení, jóga

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+