Když jsou vaše bolesti pozadí v popředí | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Když jsou vaše bolesti pozadí v popředí

17. 9. 2020

Pokud vás svědí něco na těle, trochu se poškrabete, a je to. Na intimní oblasti si ale kvůli společenským pravidlům obvykle veřejně nesaháte, i kdyby to sebevíc svědilo. Takové místo je například vlastní pozadí. Většinu dne prosedíte, proto byste se o svůj zadek měli dostatečně starat. Nejen o jeho pevný tvar, který má spíše sexuální či estetický efekt, ale i o jeho jemnou kůži mezi hýžděmi a citlivý konečník. To jsou totiž místa, která jsou náchylná na vznik vyrážek, ekzémů a různých hemoroidálních onemocnění.

Kůže chrání před infekcemi, proto byste jí měli věnovat náležitou péči

Nejen na obličeji, kde mnozí bojují s nekonečným akné, ale i na jiných částech těla potřebuje kůže péči. Obzvlášť v partiích, které zůstávají okolí skryté.

Ekzematické svědění se bude stupňovat

Svědění mezi hýžděmi může nejčastěji znamenat akutní ekzém, kdy je kůže kolem červená, vlhká se stroupky a prasklinkami. Typické příznaky jsou pálení, řezání a následné svědění, kdy se ranka nebo rozškrábaná kůže hojí. Pokud nebudete situaci řešit, z akutního ekzému se může stát chronický a bolest při každém pohybu, vyprazdňování se bude zbytečně stupňovat.

Problémy vyřeší jen změna a vhodná léčba

Ekzém může být také jeden z vedlejších jevů při hemoroidálním onemocnění. Pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění i doprovodných potíží snížíte trvalou změnou. To znamená dlouhodobým pestrým jídelníčkem bohatým na vlákninu (ovoce, zelenina, celozrnné pečivo), dostatkem pohybu, používáním sprchy nebo bidetu a měkkého toaletního papíru.

Důležité je navštívit praktického lékaře

Lékař vám může předepsat venofarmaka, léky na zesílení žilní stěny v hemoroidálních pletencích a zmírnění zánětu, a doporučit k tomu vhodné masti z lékárny (např. Alfalex). Jsou určené na lokální potíže, jako je právě ono svědění a pálení. Vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, podporují hojení a pečují o zanícenou a svědivou pokožku. „Lokální léčba v podobě mastí a čípků má zklidňující efekt. Zabraňuje dalším traumatům a ochraňuje sliznici před poškozením při dalším vyprazdňování,“ radí proktolog MUDr. Martin Kouda z Chimare clinic v Praze.

Trhliny: Když se bojíte zasednout

Příčinou, proč cítíte pálení, svědění a řezání, mohou být kromě ekzému i řitní trhliny. Nepříjemná záležitost začíná náhle jako ostrá, řezavá bolest při návštěvě toalety a bezprostředně po ní. S dalším posezením na míse se vše vrací, protože sotva se trhlinka stihne nějak zahojit, už dostává nový nápor. Nekonečná situace se opakuje, stupňuje a často dojde do stavu, kdy návštěvu toalety oddalujete, protože víte, co vás tu čeká. Stres a napětí spojené s vidinou bolestivého vyprazdňování to celé zhoršuje.

Zlozvyky, které situaci zhoršují

• Myjete se nedůsledně

• Nepoužíváte mýdlo na intimní hygienu, ale běžné, které vysušuje

• Používáte drsný toaletní papír

• Máte nevhodné spodní prádlo – střih, umělý materiál

• Zůstáváte dlouho v mokrém nebo propoceném spodním prádle

www.zpatkydose­dla.cz


publikováno: 17. 9. 2020, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: bolest, ekzém, hemoroidy

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+