Krvácejí vám dásně? | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Krvácejí vám dásně?

25. 2. 2014

Možná vám při čištění zubů nebo při kousnutí do tvrdší potraviny začnou krvácet dásně. Rozhodně to neberte jako nějakou banalitu. Pokud se vám to stává často, může se jednat o první příznak zánětu dásní, varovný signál o jejich špatném stavu a hrozbě parodontózy.

Jak vzniká zánět?

Příčinou zánětu je nahromadění zubního povlaku, který se v ústech hned po vyčištění zubů začne usazovat na zubech, výplních, korunkách i snímatelných náhradách. Zubní povlak je bělavá hmota, která obsahuje velké množství bakterií. Ty produkují toxiny, které dráždí dásně a další tkáně v ústech. Před tímto jejich útokem organismus brání imunitní systém, a proto vzniká zánětlivá reakce.

Zánět proniká hlouběji do zubního lůžka

Zánět dásní přitom může přetrvávat řadu let, a pokud není včas a úspěšně léčen, proniká stále hlouběji do zubního lůžka, kde ničí jemné vazivo ukotvující zuby v čelisti a nakonec i samotnou kost. Ve svém vrcholném stadiu končí vypadáváním jinak zdravých zubů. Pokud chcete podobným problémům předejít, je důležitá prevence. Ta spočívá v důsledném odstraňování hlavní příčiny potíží – zubního povlaku. Odstraňujeme ho zubním kartáčkem, nití či mezizubním kartáčkem. Důležitá je také správně zvolená pasta.

Správná hygiena

"Vyplatí se znát dobrou techniku čištění, používat kvalitní, spíše jemnější zubní kartáčky a účinné zubní pasty, nejlépe s obsahem bylin, které brzdí krvácení,“ RNDr. Eva Holubová, odborná ředitelka ze společnosti Naturprodukt CZ. Ta doporučuje například zubní pastu Glucadent+, která obsahuje účinnou kombinaci látek, jež zabraňují krvácivosti dásní, začínající paradontóze a vzniku zubního kazu. „Pasta obsahuje kombinaci laktátu hlinitého, beta – glukanu, esenciálních olejů a xylitolu. Laktát hlinitý vykazuje adstringentní – stahující – účinek, beta – glukan chrání sliznici dutiny ústní, šalvějový olej přispívá ke snížení krvácivosti dásní a chrání je před škodlivými bakteriemi,“ vyzdvihuje RNDr. Eva Holubová.


publikováno: 25. 2. 2014, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: bolest, hygiena, prevence, zánět, zubař, zuby

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+