Který čaj je vhodný na podzim a v zimě? | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Který čaj je vhodný na podzim a v zimě?

28. 11. 2014

Málokdo ví, že černý čaj zatěžuje srdce stejně jako káva, a proto je lepší ho v zimě nahradit bylinkovým. A jak je to s čím dál více oblíbenějším čajem zeleným? Obsahuje hodně užitečných antioxidantů, ale pozor, podle čínské medicíny má notně ochlazující účinky, a tak je vhodné si do něj přidat zázvor nebo skořici, které termický účinek vyrovnají. Výživový kouč Martin Škába radí, jaké čaje nyní pít a přidává ověřené recepty.

Puerh podporuje imunitu

„Výjimkou mezi zelenými čaji je puerh, který neochlazuje a mimo jiné skvěle podporuje imunitu i jaterní činnost a nemá tein ani kofein, takže neprovokuje ledviny. Rozhodně jej ale vždy kupujte sypaný, ne v sáčkách. Nejlepší je alespoň kvalita takzvané páté třídy,“ radí výživový specialista Martin Škába.

Ostropestřec zlepší imunitu

Sypané čaje si můžete nechat namíchat a přidat si do nich to, co máte rádi, či potřebujete. Co třeba meduňku? Ta zklidní pocuchané nervy, přivodí spánek a sníží horečku. Mátový čaj zase zaručeně uklidní rozbouřený žaludek, zmírní menstruační bolesti, uvolní napětí a pomůže při nachlazení i chřipce. Ostropestřec mariánský pak udělá na podzim s naším tělem doslova zázraky. Kupte si jen semínka (ta můžete ostatně konzumovat i samotná), rozdrťte je, zalijte vroucí vodou a nechte louhovat 20 minut. Tento nápoj působí skvěle na játra i pro povzbuzení imunitního systému.

Zázvor regeneruje a zahřívá

„Zcela specifický je pak svými účinky v toto roční období čaj zázvorový. Pomáhá trávení a tím podporuje regeneraci těla a imunitu, má silně zahřívací efekt, podporuje zdraví cévního systému a mnohé další. Je dobré používat zázvor buď čerstvý, nebo sušený, s tím že na jeden gram čerstvého zázvoru vychází půl gramu sušeného, který je více koncentrovaný,“ doporučuje Martin Škába a přidává jeden osvědčený recept:

Potřebujete: 1 lžička zázvoru, 1 lžička kustovnice čínské (nadrtit) , 3 hřebíčky (nadrtit), 1 lžíce nastrouhaného jablka, kůra ze sušené mandarinky (champi), 1 lžička klanopražky čínské (schizandra). Stačí vše přelít vroucí vodou a nechat louhovat 5 až 20 minut. Pokud chcete čaj silnější, nechejte ho 20 minut vařit.

Pozor na citron!

Málokdo to ví, ale jakýkoliv čaj, do kterého přidáte citron, vás silně ochladí. Ano, vitamin C se počítá, ale lépe uděláte, když do čaje přidáte tzv. zahřívací koření, jako je skořice nebo třeba právě zázvor.

„Když máte teplotu, ale nepotíte se, pijte rozhodně jen čaje bez citronu a zvyšte množství zázvoru, abyste se zahřáli a došlo k pocení. Máte-li teplotu a potíte se, můžete si dát rovnou čaj s citronem, ale bez zázvoru.“ doporučuje Martin Škába.

Odborník ovšem varuje, že čaje nenahradí zdravý pitný režim, který by na podzim a v zimě měl vypadat ideálně asi takto: „Ráno začněte teplou vodou. Podle čínské medicíny nastartuje trávicí oheň a podpoří odbourávání hlenu. Teplou vodu pak pijte i během dne a vyvarujte se studených nápojů,“ uzavírá Martin Škába.

Zdroj a foto: http://www.ska­ba.cz/


publikováno: 28. 11. 2014, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: čaj, chřipka, nachlazení, nemoci, relaxace

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+