Kůže na nás prozradí i psychické problémy | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Kůže na nás prozradí i psychické problémy

16. 5. 2014

V současné době chce mít většina žen nejen dokonalou postavu, ale i pleť. Brání se vráskám ze starostí, nateklým očím z únavy, lišejům, svědivým vyrážkám nebo ekzémům, které se obvykle přihlásí v nejnevhodnější chvíli. Jak pokožka funguje a jak se bránit nežádoucím problémům prozradí kožní lékařka MUDr. Ivona Kosová.

Kůže je ta nejcitlivější holka, jakou jste kdy potkali

Kůže je největším orgánem lidského těla o průměrné velikosti 1,7 m2. Má termoregulační schopnosti, důležitou sekreční funkci, plní funkci imunologickou, ale i smyslovou – cit pro tlak, bolest, chlad, teplo a hluboké čití. Dalo by se říci, že se kůže dennodenně stává naším obráncem před okolním světem, ale i před námi samotnými. Je to ta nejcitlivější holka, jakou jste kdy potkali. A zaslouží si, abychom jí věnovali pozornost a byli na ni hodní.

Podle našich emocí

„Na kůži se odráží aktuální stav našeho organizmu. Tvoří hranici mezi vnitřním a vnějším. Na kůži se může objevit nejen stav a fungování vnitřních orgánů, ale i naše emoční naladění. Při stresu,obavách i úzkostech se může zhoršit chronické kožní onemocnění, jak je viditelné například u atopického ekzému. Nebo se může objevit nové kožní onemocnění, například kopřivka. Častým kožním projevem je opar – virové kožní onemocnění, kdy spouštěcím mechanismem může být zátěž fyzická či psychická,“ uvádí kožní lékařka MUDr. Ivona Kosová.

Když se hádá duše s tělem

Žijeme zrychleně, pod tlakem, míváme na sebe přehnané nároky. Nad svou životosprávou mnohdy mávneme rukou v duchu proklamovaného hesla: na něco stejně umřít musím. Zběsile komunikujeme na sociálních sítích, ale tváří v tvář se nám těžko hledají slova. Ležíme vedle sebe v posteli a píšeme maily, místo abychom se k tomu druhému přitulili a povídali si. Své pravé pocity a potřeby potlačujeme z důvodů pseudoslušnosti i ohleduplnosti a všechno nás u toho škrábe. Necítíme se ve své kůži. Kůže je totiž jeden z nejpodstatnějších orgánů vyjadřujících naše emoce.

Proto první věcí, kterou pro sebe musíme udělat je to, že si zkusíme upřímně vůči sobě uvědomit, co nás trápí, tíží, rozčiluje a pokusíme se to napravit. Slovem, činy, změnou svého chování i myšlení. A k péči o duši přidáme i tu o naši tělesnou schránku. „Nemoc těla tak, jak ji známe, je posledním stadiem něčeho, co je hluboce zakořeněno pod povrchem. Pokud mezi duchovním a tělesným bytím vládne disharmonie, následuje to, co všichni známe jako nemoc,“ potvrzuje anglický lékař dr. Edward Bach.

Kde je příčina?

„Z praxe mohu potvrdit, že při úvodní konzultaci je důležité projít s pacientem období, které předcházelo vlastnímu kožnímu onemocnění. Často se dostáváme k situacím, které byly nějakým způsobem pro pacienta zátěží. U dětí je to často vstup do nového kolektivu, přechod do školky, školy. U nás dospělých jsou to častá témata práce či vztahů. Pro pacienta je vhodné, aby tato témata zpracoval a nemoc mohla být vyléčena. K tomu může pomoci zmiňovaná Bachova terapie. Je to jedna z možností, jak zpracovat své pochybnosti, strachy i obavy, pokud jsou uloženy na úrovni emocí,“ potvrzuje MUDr. Kosová.

Otisk na kůži

Ekzémy bývají často podmíněny geneticky. Co už ale v současnosti připouští i občas poněkud ztuhlá západní medicína, na jejich rozvoji se z velké části podílí i psychika. Psychosomatický pohled jakožto celostní vhled na zdraví člověka je při onemocnění pokožky nezanedbatelný. Tzv. somatizace (tj. odvedení psychického napětí do tělesné oblasti) nám vytvoří otisk na kůži, tělo vyšle vzkaz duši. A je na nás, jestli nad ním začneme přemýšlet: Co potlačuji? Umím své matce dostatečně jasně říkat “ne”? Co bych nejraději zametla pod koberec? Šíleně se honím, ale nemám na vybranou. Nejsem dostatečně schopná a šikovná. Strašně mě ten člověk vysává, ale nedokážu s ním ukončit kontakt, protože nechci, aby na mě zanevřel. Můj životní styl mě ničí, ale musím vydržet. Tenkrát jsem jí nepomohla a teď si to stále dokola vyčítám. Je třeba, abych uživil rodinu, i když mě asi brzy “trefí šlak”. To je jen pár myšlenek, které vám umí s psychikou hodně zatočit!

Léčba a regenerace kůže

S kožním onemocněním se lidé často setkávají už v útlém věku. Děti jsou bohužel k psychosociálním traumatům vnímavější. Kvůli necitlivému chování okolí poté zažívají nenávist k vlastnímu tělu, stydí se za něj, cítí samotu a pocit viny. Nesmí se zapomínat, že jde o spojité nádoby. Celý problém může vyústit v bludný kruh, kdy stres vyvolává kožní onemocnění a kožní onemocnění je spouštěčem psychické nepohody. Jenže tak to být nemusí.

Celková vyrovnanost a vnitřní pohoda

Pro pokožku bez ekzémů a vyrážek je zásadní uvědomit si důležitost celkové vyrovnanosti a vnitřní pohody.

Rada č. 1: Identifikujte problém. Pokud jste vysledovali, že problémy s kůží pramení např. ze strachu či úzkosti z okolních změn, je potřeba překonat tento strach. Pomoci nám může kombinovaná bio esence „strach“, která pomáhá zbavit se pocitů úzkosti, strachu a hrůzy. Pokud máte např. dlouhotrvající konflikty v práci, pak si můžete pomoci kombinovanou esencí „první pomoc“, která působí okamžitě zklidňujícím efektem. Díky Bachově terapii docílíme vnitřní harmonie, neboť jedině tak můžeme dosáhnout opravdového zdraví. Jedině tak se nemoc nebude vracet.

Rada č. 2: Sledujte svou náladu. Nespokojenost, únava, smutek či zlost mohou být důsledkem nějakého nepříznivého vývoje – a každý na tyto nálady reaguje dle svého. Jste vyrovnaní? Pak s těmito náladami dokážete řádně naložit. Nevyrovnaný člověk však tuto špatnou náladu zakoření jako negativní pocit do duše a zablokuje si tak životní sílu. Je pak podrážděnější, mentálně unavený a často následuje tělesná nemoc. Objevil se vám ekzém? Potlačujete emoce. Dodejte si odvahu (např. díky kombinované esenci odvaha) a řekněte naplno, co si myslíte! Vyrovnaný emocionální stav je klíčem ke zdraví.

Rada č. 3: Zlepšete pokožku okamžitě. Ideálním pomocníkem pro takovou léčbu je novinka na našem trhu Skinanim. Jedná se o produkt, který obsahuje přírodní rostlinné extrakty, výživné oleje a především biologicky aktivní ionty stříbra. Účinkuje už po pár dnech používání. Díky zlepšení stavu postižené pokožky se brzy dostavuje i zlepšení emoční nerovnováhy.

Zkušenosti se Skinanimem

Výborné zkušenosti s léčbou ekzémů má ve své kožní ordinaci i MUDr. Kosová. „Do ordinace přichází často maminky a mladé dámy, které by rády obešly použití kortikoidních preparátů. Proto jsem hledala variantu, co jiného účinného k léčbě nabídnout. Zkušenosti s balzámem Skinanim mám u svých pacientů velmi pozitivní. Užití se osvědčilo u akutních i chronických projevů ekzému, stejně tak u chronických projevů lupénky. Klienti udávají, že již po několika hodinách po aplikaci ustává svědění, což je jeden z nejvíce obtěžujících projevů kožních nemocí. Následně odchází erytém – zarudnutí, jako projev zánětu. Velikou výhodou je, že lze používat i dlouhodobě. Nejsou zde vedlejší nežádoucí účinky a mohou ho užívat i malé děti.“

www.skinanim.cz

Kombinované bio-bachovky Působí výhradně na emocionální úrovni tím, že vyrovnávají v člověku emocionální hladinu a působí pozitivně na jeho tělo i duši. Kombinovaná bio esence Sebedůvěra pomáhá najít vlastní hodnoty, sebedůvěru a dodat vlastní sílu a smělost. Dávkování: 4 kapky 4× denně (kapky kápneme přímo do úst, chvíli podržet a poté můžeme zapít. Je možné i nakapat do sklenice s jakýmkoli nápojem (voda, čaj, džus, šťáva …).

www.bio-bachovky.cz


publikováno: 16. 5. 2014, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: alergie, bachovky, bio, ekzém, hygiena, hypertenze, imunita, krása, léčba, lupénka, péče o pleť, prevence, psychika

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+