Léčebné pobyty v lázních pro pacienty po prodělání COVID-19 | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Léčebné pobyty v lázních pro pacienty po prodělání COVID-19

12. 2. 2021

Společnost Ensana nabízí ve svých lázeňských zařízeních zdravotní pobyty pro pacienty po doléčení nemoci způsobené Covidem-19. Ti mohou získat lázeňský pobyt v Mariánských Lázních od své zdravotní pojišťovny a po prodělané nemoci se pak doléčit v Mariánských Lázní po dobu 3 týdnů. Mariánské Lázně se na doléčení pacientů po prodělaném zápalu plic soustředí již po celá desetiletí. Díky přírodním léčivým zdrojům, kterými jsou zdejší minerální prameny nebo přírodní CO2, vyzkoušeným léčebným metodám, podhorskému tonizujícímu klimatu v nadmořské výšce téměř 700 m.n.m. a dlouholetým zkušenostem zaznamenávají v této léčbě velké úspěchy.

Klimatoterapie a inhalace s Lesním pramenem

Primářka MUDr. Růžena Vaňková pracuje jako lékařka v Mariánských Lázních již od roku 1979 a s pacienty má tak dlouholeté zkušenosti. „Základem léčby pacientů po komplikovaných zánětech plic je klimatoterapie a inhalace s Lesním pramenem. Lesní pramen obsahuje větší množství Natria a bikarbonátů a má mukolytický efekt. Uvolňuje hlen z horních dýchacích cest a příznivě působí na intersticiální prostory. Nejefektivnější je podávání inhalací 2× denně, ráno a odpoledne. Současně se pacientům podávají procedury s přírodním oxidem uhličitým – minerální koupele a suché uhličité koupele, z dalších procedur masáže, různé druhy elektroléčby, léčebná tělesná výchova a dle potřeby i oxygenoterapie.

Důležitá je také respirační fyzioterapie,“ říká MUDr. Vaňková. Ta zahrnuje speciální dechová cvičení, dechovou gymnastiku, respirační fyzioterapii, mobilizační techniky, fyzický trénink a edukaci o nemoci a výživě. Při vstupním lékařském vyšetření stanoví ošetřující lékař individuální léčebný plán s poskytnutím 21 procedur týdně. Důležitou součástí léčení je i pitná léčba.

Horské klima

Pacientům po prodělaných zápalech plic poskytuje horské klima Mariánských Lázní mnohé benefity. „Využíváme takových klimatických faktorů jako intenzivnější UV záření, nižší barometrický tlak a vyšší saturaci hemoglobinu kyslíkem, vyšší obsah ozónu a záporných iontů, eliminaci prachu a alergenů,“ říká MUDr. Vaňková. "V současné době stále narůstá počet pacientů s pneumonií způsobenou Covid 19. Pacienti po pneumonii obvykle trpí také hypertenzí, ischemickou chorobou srdeční, diabetem, obezitou a onemocněním pohybového aparátu, což jsou další indikace lázeňské léčby v Mariánských Lázních a naše zařízení jsou pro tyto pacienty ideální,“ dodává.

  • Indikace komplikovaný zánět plic je v Indikačním seznamu uvedena jako V/3 s dobou léčení 3 týdny pro Komplexní lázeňskou péči a je plně hrazena zdravotní pojišťovnou. Pacient má nárok na lázeňskou léčbu do 4 měsíců po ukončení hospitalizace na doporučení pneumologa či internisty. Návrh na lázeňskou péči sepisuje praktický lékař.

Onemocnění plic a dýchacích cest se v Mariánských Lázních léčí desítky let. Nyní tato indikace zažívá svoje znovuzrození. Přijíždí k nám celá řada pacientů po komplikovaných zánětech plic s Covid 19.Tato indikace je v indikačním seznamu o poskytování lázeňské péče uvedena jako Dg. V/3. Jde o komplexní lázeňskou léčbu na 3 týdny a léčba je plně hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Lázeňská léčba zahrnuje klimatoterapii, pitnou léčbu, inhalace z Lesního pramene, fyzioterapii/lé­čebnou tělesnou výchovu, procedury s přírodním CO2 pro zlepšení mikrocirkulace /vodní a suché uhličité koupele/, oxygenoterapii a celou řadu dalších léčebných procedur. Zvláštní pozornost si zaslouží fyzioterapie, kde naši fyzioterapeuti absolvovali zcela unikátní kurs s novinkami plicní a dechové rehabilitace, jako jediní v České republice. Lázeňskou léčbu navrhuje internista či pneumolog a návrh na lázeňskou léčbu předepisuje praktický lékař. Doporučujeme být aktivní a po prodělaném onemocnění dýchacích cest, žádat u svého lékaře informace ohledně lázeňské léčby v Mariánských Lázních.

rozhohor s paní primářkou MUDr. Růženou Vaňkovou

Které zdravotní pojišťovny léčbu hradí?

Lázeňskou léčbu pro indikaci V/3,po komplikovaném zánětu plic, hradí všechny zdravotní pojišťovny ČR. Léčbu dýchacích cest mohou absolvovat i pacienti, kteří neprodělali Covid 19, a mají k léčbě plic a dýchacích cest příslušnou indikaci, např. astma bronchiale.

Je to v rámci benefitových programů?

Rekondičně respirační pobyty jsme připravili např.pro zdravotnické pracovníky všech českých nemocnic, policii i pracovníky záchranného integračního systému.

O jaké léčebné náklady se jedná? Nemocný náklady prokazuje nebo dostane paušál?

Odpovězeno v úvodu, u komplexní lázeňské léčby hradí vše zdravotní pojišťovna, tj. ubytování ve standardní kategorii pokoje, plnou penzi a všechny předepsané léčebné procedury, lékařskou vstupní, kontrolní a výstupní prohlídku a též laboratorní vyšetření.

Pokud by si stejnou péči chtěl objednat někdo mimo pojišťovnu, je to možné a kolik by to stálo?

Těm, kterým zdravotní pojišťovna pobyt neuhradí, nabízíme pobyty pro nastartování imunity a regeneraci dýchacích cest jako např. Rekondičně respirační pobyt na 7 nocí s 21 procedurami včetně speciální fyzioterapie poskytované našimi certifikovanými fyzioterapeuty. Pobyt lze prodloužit o jeden až dva týdny. Cena těchto pobytů se pohybuje s plnou penzí na týden okolo 20 000,– Kč na osobu ve 4 hvězdičkovém hotelu, a je na ně možno využít státní voucher 4000,–Kč na osobu až do 30.6.2021.

Pro více informací www.ensanahotels.com/cz


publikováno: 12. 2. 2021, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: COVID-19, lázně, léčba, plíce

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+