Lidí s poruchami trávení rychle přibývá | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Lidí s poruchami trávení rychle přibývá

29. 4. 2022

Pocit plnosti, nadýmání, reflux neboli pálení žáhy či nechutenství. Trávicí a zažívací potíže, které dokážou pěkně znepříjemnit někdy i celý den. Možná si říkáte, že se vás to netýká. Ale ruku na srdce, není to tím, že jste se daný problém naučili ignorovat?

Funkční dyspepsie alias poruchy trávení

V dnešní uspěchané době lidí s poruchami trávení rychle přibývá. Neřešení zažívacích problémů mnohdy dožene pacienty až do ordinací gastroenterologů. Pokud lékař na základě různých vyšetření vyloučí jakékoli jiné orgánové onemocnění, diagnóza většinou zní jako potíže s trávením. A ty jsou různé. Dyspepsie horního typu se nejčastěji projevují refluxem, častým říháním, nevolnostmi po jídle nebo naopak nechutenstvím či bolestmi žaludku. Mezi příznaky dyspepsie dolního typu pak patří nadýmání, plynatost, pocit plnosti, zácpa či průjem.

Špatná životospráva a stres

Jasnou příčinu funkčních poruch trávení je mnohdy velice těžké stanovit. Narušení funkce trávicího ústrojí vede ke zvýšené citlivosti na různé druhy potravin a samozřejmě se podílí i na zvýšení nebo snížení pohyblivosti střev, která pak často vede k plynatosti nebo nadýmání. Faktorů, které se na vzniku funkčních poruch trávení zásadně podílejí, je celá řada. Nejčastějšími viníky jsou však dlouhodobý stres, špatná životospráva a nevhodně zvolená potrava. Příčinou ale můžou být například i drastické diety a nedostatek pohybu.

Jídlo jako lék

Funkční poruchy trávení nemusí být chronické. Způsob, jak s nimi bojovat, existuje. Často k němu vede pouhá úprava jídelníčku. Zkuste chvíli pozorovat, která jídla nebo potraviny vám vadí. Celkově eliminujte kořeněná, přesolená, příliš tučná a smažená jídla. Na špatné trávení však může mít vliv i syrová zelenina nebo ovoce. Vyloučit z jídelníčku je nemusíte, zkuste je před konzumací nejprve tepelně upravit. Vedle jídelníčku je také dobré hlídat si dostatečný pitný režim. Dospělý člověk by měl denně vypít dva litry tekutin, ideálně vody. A také nezapomínejme na pravidelný pohyb, ten je dobrý pro střevní peristaltiku. Už 30 minut svižné chůze má na pohyb střev velký vliv.

Pomocníci, kteří uleví

Poruchy trávení mnoho lidí přehlíží a snaží se je přecházet. Pravda je, že sice často samy odezní, ale je zbytečné se jimi nechat omezovat. Babských rad a tipů, jak s nimi bojovat, je několik. Někdo vsází na účinky máty v podobě čaje po jídle, někdo nedá dopustit na lékořicové bonbóny. Málokterý pomocník ale dokáže vyřešit více zažívacích problémů najednou. Duální účinek mají například bylinné kapky Iberogast. Unikátní kombinace devíti léčivých rostlin dokáže působit na horní i dolní část zažívacího traktu najednou.

Kdy zajít k lékaři

Zažívací potíže s pomocí účinného léku většinou samy odezní. Pokud nepříjemné příznaky přetrvávají nebo nedochází ke zlepšení stavu během 7 dnů od zahájení léčby, pak je nutné navštívit lékaře a podrobit se vyšetření.

www.iberogast.cz


publikováno: 29. 4. 2022, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: byliny, prevence, zažívání

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+