Masáže pomáhají v menopauze | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Masáže pomáhají v menopauze

6. 5. 2022

Jestli existuje něco mezi hormonální terapií a alternativními způsoby v klimakteriu, tak jsou to masáže. Jejich vliv na naše fyzické i duševní zdraví je vědecky prokázán. Vhodné jsou také jako doplněk léčby. Masáže mohou pomoci zejména s bolestmi hlavy, únavou, migrénami, problémy se spánkem i psychickou nevyrovnaností. Také snižují zadržování tekutin a otoky v celém těle.

Vliv masáží na organismus

Masáž je v podstatě mechanické působení na povrch těla, při kterém dochází ke změnám i uvnitř našeho organismu. Každý z hmatů, které masér použije, je přesně cílený a dohromady vytvářejí celek, který dokáže pomoci od konkrétních problémů. Výsledkem kvalitně provedené masáže je účinek na celý organismus. Hmaty působí prostřednictvím konkrétních částí těla na centrální nervový systém a ten na ně adekvátně reaguje. „Masáže mají účinek na většinu částí našeho organismu. Nejvíce působí na kůži, svaly, vazivo, šlachy a klouby. Vliv ale mají také na srdce, cévy i celý lymfatický systém a pomáhají také s celkovým posílením imunity,“ uvádí David Buchta, propagátor zdravého životního stylu ze společnosti PRIMULUS

Masáž dokáže vyplavit hormony

Masáž přináší i psychický požitek, zkrátka je nám po ní dobře nejen na těle, ale i na duši. Masírováním se totiž vyplavují hormony, jako jsou endorfiny, oxytocin, serotonin i dopamin. Jedná se o hormony, díky kterým se cítíme dobře a pociťujeme štěstí. Například endorfinu se přezdívá hormon štěstí, oxytocinu zase hormon lásky. Při masáži se ovšem vyplavují i estrogeny, ženské hormony, jejichž hladina v přechodu postupně klesá. A právě tento hormonální pokles způsobuje nejrůznější potíže spojované s menopauzou. Lidé, kteří pravidelně chodí na masáž, vykazují v krvi vyšší hladinu estrogenu než lidé, kteří na masáže nechodí nebo si je dopřávají jen sporadicky. Estrogeny také chrání tělo před volnými radikály, které jsou zodpovědné za proces stárnutí kůže. Díky tomu kůže lépe odolává tvorbě vrásek a dalším známkám stárnutí. Navíc estrogeny chrání ženské srdce a z dlouhodobého hlediska mohou být i prevencí alzheimerovy choroby a osteoporózy.  

Masáž jako balzám na duši

Psychické potíže jsou jedním z nejčastějších průvodních projevů menopauzy, ať už se jedná o úzkosti, stres, panické stavy nebo dokonce deprese. Základem pro rozvoj psychických problémů je stres, který sem tam pociťuje úplně každý, v dnešní uspěchané době je to ale mnohdy na denním pořádku. Když jsme ve stresu, jsou naše svaly napjaté, tělo se více unavuje a může dojít až k chronickým stresovým stavům, nespavosti či bolestem hlavy. „Masáže umí v tomto ohledu hotové zázraky, uklidní nervový systém, snižují hladinu stresových hormonů (noradrenalinu, epinefrinu a kortizolu), zmírňují úzkosti a dopomáhají také k lepšímu spánku, který je pro dobré psychické zdraví nezbytný,“ uvádí David Buchta.

Lepší spánek

Masáže stimulují parasympatický nervový systém, díky tomu mají uvolňující účinek a zabraňují nespavosti. Na téma spánek a masáže proběhlo několik studií, které potvrdily jejich příznivý vliv. Na vzorku postmenopauzálních žen bylo například prokázáno, že pravidelná masáž 2× týdně zlepšuje příznaky deprese i úzkosti a také zlepšuje kvalitu spánku. Ženy, které se do studie zapojily, pocítily zlepšení kvality spánku a také se u nich zkrátila doba, kterou jim trvalo usnout. Více času strávily v hluboké fázi spánku a byly proto také více svěží a odpočaté.

Není masáž jako masáž. Jejich nabídka je dnes opravdu veliká a člověk mnohdy netuší, jakou si vybrat. Představíme si několik z nich, který by mohly zajímat právě ženy.

Ájurvédská masáž

Ájurvédská masáž se pro ženy, které trápí hormonální nerovnováha, výborně hodí. Přispívá totiž ke zvýšení produkce estrogenů a jako jedna z mála technik dokáže účinně působit na vylučování toxinů. Při masáži dochází k vyloučení toxinů uložených hluboko ve svalových tkáních, kostní hmotě i kůži, což napomáhá regeneraci. Pozitivně ovlivňuje všechny systémy v našem těle: lymfatický, trávicí, dýchací, imunitní, nervový, pohybový a podporuje také krevní oběh. Ajurvédská masáž kladně působí na psychický stav a doporučuje se při poruchách trávení či nespavosti.

Aromaterapeutická masáž

Aromaterapeutická masáž, zkráceně aromamasáž, si ženy oblíbily díky éterickým olejům, které jsou nejen účinné, ale navíc krásně voní. Je to velmi jemná, spíše relaxační masáž, která nevyužívá hloubkových hmatů, ale i tak působí na lidské smysly. Aromamasáž vyvolává hlubší dýchání a větší rozšíření krevních cév a kapilár. Podporuje tak krevní oběh a napomáhá lepšímu okysličování krve. Zvýšený krevní oběh znamená také účinnější rozvod živných látek v těle, masáž tak může pomoci zmírnit řadu zdravotních problémů, včetně bolestí hlavy a zažívacích potíží. Příznivě působí na kůži, pomáhá obnovit přirozenou pružnost těla, uvolňuje nahromaděné napětí a odstraňuje psychickou zátěž.

Klasická masáž

Nejde nezmínit nejvíce žádanou klasickou masáž, které se někdy říká také švédská. Pomáhá uvolnit namáhané a ztuhlé svalstvo, ale odstraňuje také bolesti způsobené například nevhodnými pracovními návyky nebo zvýšenou fyzickou zátěží. Během klasické masáže dochází ke zvýšenému prokrvení tkání, podpoře trávení a stimulaci látkové výměny, která umožňuje zvýšené vylučování odpadních látek z těla.

Masáž lávovými kameny

Lymfatická masáž je formou jemné masáže, která podporuje pohyb lymfatických tekutin po celém těle. Tekutina v lymfatickém systému pomáhá odstraňovat odpad a toxiny z tělesných tkání. Při některých zdravotních obtížích se tato tekutina hromadí a vznikají otoky, tzv. lymfedémy, které mohou způsobovat další zdravotní komplikace. Lymfatická masáž zlepšuje imunitní systém, pomáhá s kojením, snižuje stres i únavu, je účinná proti migrénám, pomáhá léčit chronickou bolest i poruchy spánku.

Našimi typy na masáže jejich výčet rozhodně nekončí! Už jste vyzkoušela medovou masáž? A co třeba trochu exotiky při thajské masáži? Masáže se hodí pro sportovce i lidi se sedavým zaměstnáním. Jsou vhodné v každém věku a účinné hlavně při pravidelném opakování.

Dodržujte správnou životosprávu

Samozřejmě důležitá je i správná životospráva. Pokud trpíte únavou či vám chybí energie vyzkoušejte například léčivé účinky kotvičníku zemního. Kotvičník zemní je bylinkou oblíbenou ženami i muži. Obsahuje látky, které tělu pomáhají regulovat hormonální nerovnováhu, a dokáže nás nabudit. Podporuje imunitu i dobrou psychickou kondici, zvyšuje libido, dodává tělu energii, snižuje krevní tlak i cholesterol. „Pole jeho působení je opravdu široké. Je doporučován ženám, které trápí únava, nespavost, přibírání na váze, deprese, snížený zájem o sex, osteoporóza, nepravidelná menstruace, ztráta vlasů, úzkost i neschopnost dosáhnout orgasmu,“ vyjmenovává David Buchta, propagátor zdravého životního stylu ze společnosti PRIMULUS.

www.feminus.cz


publikováno: 6. 5. 2022, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: byliny, klimakterium, masáž, prevence

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+