Máte problémy s klouby a pohybovým aparátem vůbec? | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Máte problémy s klouby a pohybovým aparátem vůbec?

16. 8. 2018

Máte problémy s klouby a pohybovým aparátem vůbec? Nejste nijak mimořádný případ. S největší pravděpodobností máte osteoartrózu, rozšířené onemocnění kloubů, kterým trpí asi 40 % populace starší 65 let. Mnohdy se však projevuje mnohem dříve – již kolem 30. roku. Toto onemocnění kloubů postihuje nejprve chrupavku, která ztrácí svou celistvost, rozvlákňuje se a postupně jí ubývá. V kosti pod chrupavkou může dojít až k mikroskopickým zlomeninám.

Kloubní chrupavka musí denně odolávat mohutnému tlakovému zatížení

Pro zdravou chrupavku není zátěž problémem, u predisponované chrupavky však způsobuje zdravotní potíže. Osteoartróza znamená poruchu rovnováhy mezi novotvorbou stavební látek vytvářejících hmotu chrupavky a jejich odbouráváním.

Hlavní a první příčinou osteoartrózy je stárnutí. Přibývající léta ubírají chrupavce na pružnosti a odolnosti. V neposlední řadě jsou na vině různé úrazy vzniklé buď na základě profesionální činnosti, nebo v důsledku závodní sportovní činnosti. Je třeba se zmínit i o vlivu obezity na klouby.

První obtíží, která přivede nemocného k lékaři, je bolest kloubu

Typická je bolest kloubu po delším klidu, tedy velmi často například při sledování televize. Bolest může být tak nepříjemná, že pacienta donutí vstát a projít se. Klouby mohou však bolet i při delším stání.

A jak proto osteoartróze bojovat?

Způsobů a prostředků je několik, jako velmi účinné je takzvaný aescin – což je skupina skupina tripertenů – , který je hlavní účinnou látkou extraktu koňského kaštanu, tedy jírovce obecného. Aescin má silný protizánětlivý a antiedematický účinek a široce se tak uplatňuje při poranění měkkých tkání pohybového aparátu. Utěsňuje totiž póry v kapilárách, které vznikají při zánětech. Zároveň působí pozitivně na správné prokrvení pojivových tkání, jako jsou šlachy, svaly a vazy. Je používám při zánětech šlach, užívá se k léčbě otoků a zánětů, především poúrazových a pooperačních. Dobrého účinku dosahuje u bolestivých syndromů páteře, s nimiž jsou spojeny bolestivá napětí v šíji, ischias a takzvané ústřely.

Z onemocnění pohybového aparátu je aescin dále indikován u bolestivých syndromů zapříčiněných zánětlivými a degenerativními procesy v oblasti úponů šlach, vazů a kloubních pouzder. Tyto změny vznikají mechanickým dlouhodobým a opakovaným přetěžováním svalů. Projevují se bolestí a ztrátou funkce a mohou tak být příčinou rozvoje osteoartrózy nebo naopak projevem pokročilejších stádií artrotického postižení kloubu.

„Aescin při osteoartróze, zánětech šlach či vazů a při léčení poúrazových stavů často používáme a máme s ním více než dobré zkušenosti,“ říká ortoped MUDr. Jiří Beznoska.


publikováno: 16. 8. 2018, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: artróza, bolest, kosti

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+