Mýty panující kolem detoxu | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Mýty panující kolem detoxu

18. 5. 2022

Slovo detoxikace často vyvolává rozporuplné pocity. Jedni ji vnímají jako cestu k lepšímu já, druhým přijde naprosto zbytečná a neúčinná. Odpor k očistě těla má ale ve většině případů stejný důvod, a tím je neznalost. Špatných konců, za které můžeme detoxikaci uchopit, je totiž opravdu spoustu. Co patří mezi ty největší mýty o detoxikaci organismu?

Detoxikace neznamená hubnutí

Než se do detoxu vůbec pustíte, je třeba si odpovědět na otázku „proč“. Spoustu lidí ho má totiž spojený se ztrátou kilogramů a hubnutím, při očistě těla jde ovšem o zcela něco jiného. Hlavním smyslem by mělo být odstranění toxických látek z těla, změna nezdravého stravování a v neposlední řadě prevence viróz a nemocí. Nečekejte od detoxu míry 90–60–90, spíše ho vnímejte jako novou cestu za získáním energie a podporou imunitního systému. Příjemným bonusem pak možná bude i úbytek nějakého toho kila navíc.

Očista při saunování

Sauna vám zvedne náladu, posílí organismus a dopřeje chvilku relaxu. Rozhodně se díky ní ale nezbavíte škodlivin z těla, jak si někteří myslí. Nadměrné pocení sice očistí tělo od vody a minerálních látek, nikoliv však toxinů. Nemusíte ale zoufat! Vyplavené endorfiny vám přinesou radost a dopomohou k duchovní rovnováze. A ta bývá během detoxikace opravdu důležitá.

Klystýr – ano nebo ne?

Sto lidí, sto názorů. Někteří odborníci klystýr vidí jako dobrou cestu k pročištění organismu, jiní ho vůbec nedoporučují. V první řadě byste tento krok měli konzultovat se svým odborným lékařem, který vaše tělo zná nejlépe a konkrétní kroky mu přizpůsobí na míru. Jednou z nejznámějších je tzv. hydrocolon terapie – jedná se o úplné vypláchnutí střev pomocí desítek litrů vody. Může pomoci lidem s chronickými trávicími potížemi. Pokud vás nic takového netrápí, klystýru se vyvarujte. Snažte se nepřejídat a dodržovat životosprávu.

Ne každá bylinka pomůže na všechno

Detox těla můžete nastartovat i bylinnými čaji. A záleží jenom na vás, jestli zvolíte celkovou očistu nebo se rozhodnete čistit jednotlivé orgány konkrétními bylinkami – podběl je dobrý na bolest průdušek, na močové cesty zase tužebník nebo tymián. Pokud se rozhodnete pro detoxikaci jater, pomoci vám dokáže proskurník nebo ostropestřec mariánský. A právě ostropestřec obsahuje například detoxikant AkuCleanse, který zároveň posílí správnou funkci zažívacího traktu. Je složený z pěti nejznámějších bylin, které napomáhají z jater odstranit produkty nedostatečného metabolismu a urychlují čistící procesy tlustého střeva.

Celer a citron prý dokáží zázraky

Mezi oblíbené rituály spojené s detoxikací patří i „zázračné drinky“. Jedním z nich je odšťavněný řapíkatý celer, který ovšem slibovaný efekt očisty a hubnutí tak úplně nemá. Obsahuje vodu a vitamíny, jenž najdeme i v jiné zelenině nebo ovoci.

Dost podobně je na tom i citronová šťáva, kterou někteří pijí s přesvědčením, že ráno nastartují metabolismus a budou rychleji trávit. Tělo má vlastní detoxikační mechanismy, kterým citron nijak zvlášť nepomůže. Pokud jste ale na takový rituál ráno zvyklí, máte z něho dobrý pocit a cítíte se po něm lépe, nezbavujte se ho! V závěru je přeci důležité dělat takové věci, po kterých vám je fajn.

Detoxikace se neobejde bez půstu

„V těle máme detoxikační orgány, a to játra, ledviny a krev. Detox organismu podpoříme tím, že nebudeme tyto orgány zatěžovat nadměrným příjmem alkoholu, drog a zbytečných léků, nebo třeba přejídáním se nebo přílišným solením. Detox organismu nepodpoříme tím, že budeme držet půsty, budeme pít pouze zeleninové šťávy nebo si uměle způsobovat vyprázdnění střev. Střeva nemají být čistá. K funkci orgánů je potřeba energie a jejím omezením rozhodně nepodpoříme funkci detoxikačních orgánů,“ říkají na svém webu výživové poradkyně z Nehladu. Detox tedy nutně neznamená několikadenní hladovění a odpírání si kvalitních potravin. Zaměřte se na kvalitní zeleninu, ovoce, ryby, celozrnné obiloviny a luštěniny. Naopak dejte sbohem pravidelným návštěvám fastfoodů a vaření z polotovarů.


publikováno: 18. 5. 2022, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: detox, očista, prevence

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+