Nebojte se řešit problémy se zvětšenou prostatou | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Nebojte se řešit problémy se zvětšenou prostatou

11. 2. 2014

Je vašemu partnerovi kolem padesáti let? Všimla jste si, že v poslední době častěji odbíhá na toaletu? Ruší vás v noci jeho putování na záchod? Objevily se první obtíže v intimní oblasti? Všechny tyto nepříjemnosti možná souvisí se zbytněním prostaty, nezhoubným onemocněním, které se odborně nazývá benigní hyperplazie prostaty, zkráceně BHP. Podle odhadu lékařů trápí prostatické obtíže v ČR asi každého pátého muže po 40. a téměř každého druhého po 50. roce života. Přitom řada z nich tyto problémy přehlíží nebo je řeší pouze neefektivními prostředky. Jedna z možností jsou léky přírodního původu, které jsou vhodné na problémy s močením způsobené zbytnělou prostatou.

Důležitá role partnerky

„Muži si velmi neradi připouštějí, že by jejich „železné“ zdraví mohlo být podlomeno, velmi zřídka se svěřují se svými zdravotními problémy vrstevníkům nebo přátelům, a když už někomu, tak nejčastěji právě partnerce,” uvádí MUDr. Viktor Vik, urolog z pražské Thomayerovy nemocnice. V takovém případě je čas, abyste se ujala iniciativy a svému partnerovi poradila a podpořila ho. Bude pro vás nepochybně snazší nasměrovat partnera k úspěšnému zvládnutí nemoci, pokud sama problematice porozumíte.

Zvětšení prostaty

Zbytnění prostaty souvisí s věkem a s produkcí mužského hormonu testosteronu. „S přibývajícím věkem lze očekávat velmi pozvolné a nenápadné zbytnění prostatické žlázy. S ohledem na uložení prostaty pod močovým měchýřem a fakt, že jejím středem prochází močová trubice, je zřejmé, že zvětšení prostaty má za následek celou řadu obtěžujících příznaků,“ vysvětluje dr. Vik.

Typické příznaky

Mezi klasické příznaky patří časté močení v průběhu dne, močení v noci, obtížně ovladatelná či oddalitelná potřeba močit, slabý proud moči, pocity nedokonalého vyprázdnění močového měchýře či přerušované močení. K prvním příznakům onemocnění prostaty se řadí i problémy v sexuální oblasti. „Příznaky BHP muže zpravidla neohrožují na životě, ale mohou zásadně ovlivnit jeho kvalitu,“ říká dr. Vik a dodává: „Velmi často dovede muže k lékaři právě jeho nevyspalá partnerka, pro kterou se opakované noční cestování jejího muže na toaletu stane nepřijatelným problémem.“

Netýká se BHP i vašeho partnera?

„Téměř všichni muži považují noční močení za stav, který je provází od pěti let věku a je neměnný. Problémy s erekcí naopak přisuzují přirozenému projevu stárnutí. Další se domnívají, že se obtíže s prostatou objeví nejdříve okolo 80. až 90. roku věku,“ popisuje mužské vnímání problému dr. Vik. To však není správné. Zjednodušeně lze říci, že se problémy s prostatou týkají každého muže. Vzhledem k tomu, že zvětšení prostaty jasně souvisí s věkem a že populace rapidně stárne, je tento problém jasně na vzestupu. Asi u poloviny mužů je v 50 letech možné laboratorně prokázat známky BHP, u osmdesátníků je to až u 80 %. U každého druhého z těchto mužů se projeví obtěžující příznaky.

Čím začít? Testem

Pokud chcete partnerovi pomoci, začněte tím, že si o problému otevřeně pohovoříte. Zjistěte si o problematice více informací např. na www.prostamolu­no.cz. Zde také najdete jednoduchý dotazník s názvem IPSS (International Prostate Symptom Score), na němž si váš partner bude moci své potíže otestovat. „Pomocí několika málo otázek je možné získat představu o závažnosti obtíží a případné nutnosti léčby,“ vysvětluje MUDr. Vik. Muži mají rádi přesné informace, proto může být vyplnění dotazníku prvním krůčkem na cestě k úspěšnému zvládnutí problému.

Životní styl je v rodině ženská doména

Další důležitou oblastí, v níž můžete partnerovi pomoci právě vy, je změna životního stylu – pro prevenci problémů s prostatou je dobré změnit jídelníček, především snížit příjem živočišných tuků a červeného masa. Samozřejmostí je omezení kouření a konzumace alkoholu. Neméně důležitý je pohyb přiměřený věku a fyzické kondici. A v neposlední řadě se k prevenci prostatických obtíží doporučuje také pravidelná sexuální aktivita.

Urologická prevence

„Zatímco je absolutní samozřejmostí, že každá žena má svého gynekologa, muži, přesvědčeni o své nesmrtelnosti a nezničitelnosti, MUŽI JSOU SI TÉMĚŘ JISTI, ŽE OBTÍŽE S PROSTATOU MÁ POUZE SOUSED,“ uvádí s trochou nadsázky MUDr. Vik, urolog. Důvodem, proč toto není správný postoj, je skutečnost, že prostata se nemusí pouze nezhoubně zvětšovat, ale může v ní zcela bez příznaků vznikat i karcinom prostaty, který je nejčastějším onkologickým onemocněním mužů v České republice. Obecně platí, že muži od 50 let (od 45 let při výskytu nádorového onemocnění prostaty v rodině) by měli na preventivní urologické prohlídky docházet každý rok, stejně jako chodí ženy ke gynekologovi. Pokud chcete partnerovi pomoci, můžete jej k lékaři objednat sama a pak ho na vyšetření doprovodit. Možná budete překvapená, jak ho váš zájem potěší.

Život jde dál…

Zbytnění prostaty a jeho projevy jsou sice velmi nepříjemné, ale myslete na to, že se jedná o onemocnění, které lze úspěšně léčit. Není proto třeba před problémem zavírat oči. Je nutné jej řešit! Jak shrnuje dr. Vik: „Současní senioři jsou aktivní lidé ve velmi dobré kondici, kteří chtějí cestovat, sportovat a užívat si života, a ne se poddávat svým fyzickým neduhům.“

Pomoc z lékárny

Při prvních příznacích zvětšené prostaty se můžete pro pomoc vydat do lékárny a koupit partnerovi volně prodejný lék Prostamol Uno proti obtížím s močením způsobeným zbytnělou prostatou. Jedná se o lék na bylinné bázi s výtažkem z plodů malé palmy s názvem Serenoa repens. Má ověřený účinek a při dlouhodobém užívání dokáže obtíže s močením efektivně mírnit. Lék je k vnitřnímu užití. Pozorně si pročtěte příbalový leták.


publikováno: 11. 2. 2014, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: inkontinence, léčba, lékárna, muž, nemoci, prostata, rakovina, urologie

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+