Nepodceňujte cukrovku, její léčbu podpořte v Mariánských Lázních | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Nepodceňujte cukrovku, její léčbu podpořte v Mariánských Lázních

14. 4. 2022

Pacienti s diabetem se nemohou zcela vyléčit, ale dodržují-li správnou léčbu a samozřejmě životosprávu, mohou žít plnohodnotný život. Jak moc je pro diabetiky důležité sledovat hodnoty krevního cukru a díky tomu správně a efektivně reagovat na svůj aktuální zdravotní stav, připomíná Světový den monitoringu diabetu, který letos připadá na čtvrtek 14. dubna.

Málo inzulinu

Každý desátý Čech (10 %) trpí cukrovkou, onemocněním, odborně nazývaným diabetes mellitius. Jedná se o metabolickou poruchu, která se kvůli nedostatečné přeměně cukrů projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi – hyperglykémií. Diabetes je onemocněním celoživotním a chronickým, při kterém organismus není schopen dodávat dostatečné množství hormonu inzulin. Typickými příznaky nemoci jsou časté močení, žízeň, únava, svalová slabost i ztráta tělesné hmotnosti. Cukrovka již není vzácným onemocněním a je potřeba jí věnovat pozornost. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky je v České republice více než jeden milion diabetiků, další 2 % lidí o své nemoci ani neví.

Komplikace způsobené diabetem

„Cukrovka je nebezpečná právě komplikacemi, které v pozdějších stadiích může způsobit. Může se jednat např. o mozkové příhody, retinopatie, infarkty myokardu, může narušit funkci ledvin a prokrvení dolních končetin a může také způsobit i polyneuropathii,“ objasňuje závažnost onemocnění MUDr. Pavel Knára, emeritní primář hotelu Nové Lázně v Mariánských Lázních.

Prevence i léčba diabetu

Na prevenci diabetu a léčbu pacientů s diabetem se zaměřují západočeské Mariánské Lázně, které jsou známé pro své přírodní léčebné zdroje. Patří mezi ně minerální prameny, přírodní CO2 a slatina či rašelina. K prevenci a léčbě pacientů s diabetem je nutné využít například minerálních či suchých uhličitých koupelí. Procedury s oxidem uhličitým rozšiřují kapiláry, a tím zlepšují mikrocirkulaci, čímž se buňkám přivede více kyslíku. V případě dostatku kyslíku mohou buňky regenerovat. Právě poruchy mikrocirkulace mohou u diabetiků způsobit závažné problémy. Příznivé účinky mají také plynové injekce nebo slatinné zábaly.

Pacienti si v Mariánských Lázních léčí také problémy, které jsou k diabetu často přidružené. Využívají zde různých rehabilitačních cvičení, masáží a rituálů pro tělo či akupunkturu. Nedílnou součástí lázeňské léčby je pitná kúra minerálních pramenů, která působí pozitivně na funkci trávicího traktu a ledvin. Významným benefitem Mariánských Lázní je také zdejší podhorské až horské klima, které působí příznivě na onemocnění dýchacích orgánů.

Skupina Ensana, která v Mariánských Lázních provozuje sedm hotelů, zajišťuje léčebné pobyty pro diabetiky, které hradí zdravotní pojišťovny. Klientům nejprve lékař po vstupním lékařském vyšetření stanoví individuální léčebný program na míru. Během pobytu je u pacientů kladen důraz na dodržování diabetické diety navzdory bohatým rautovým stolům v Ensana hotelích. Podle primáře Knáry lze onemocnění předcházet především racionální stravou s omezením glycidů (cukrů) a i celkově omezením kalorického příjmu. Zároveň se diabetikům doporučuje dostatek pohybu a tělesných aktivit. Proto jsou nezbytnou součástí léčebného pobytu pravidelné dávkované vycházky v krásné okolní přírodě Mariánských Lázních. Pacientům lékaři též doporučují pravidelnou účast na Nordic walkingu.

A jak mají pacienti s diabetes postupovat při žádosti o komplexní nebo příspěvkovou lázeňskou léčbu?

K lázeňské léčbě jsou indikováni diabetici s komplikacemi (mikro a makroangiopatie, neuropatie). Léčbu doporučuje diabetolog, endokrinolog či rehabilitační lékař. S tímto doporučením se pacient dostaví k praktickému lékaři. Ten pak může vystavit návrh na lázeňskou péči hrazenou zdravotní pojišťovnou. Revizní lékař příslušné zdravotní pojišťovny posléze na základě tohoto návrhu posoudí, zdali má pacient nárok na komplexní nebo příspěvkovou lázeňskou péči.

V případě komplexní lázeňské péče hradí zdravotní pojišťovna pacientovi lázeňskou péči, stravování (plnou penzi, racionální a dietní stravu) a standardní ubytování. Klienti skupiny Ensana si však mohou vybrat z pěti lázeňských hotelů podle svých individuálních přání a možností, stejně tak si mohou vybrat typ ubytování a předem si dohodnout termín nástupu, umožňuje-li to kapacita hotelu. Ovšem vyšší standard ubytování, jednolůžkový pokoj a výběrovou stravu si klient doplácí.

Pokud pacient dosáhne na příspěvkovou lázeňskou péči, zdravotní pojišťovna mu hradí pouze standardní léčení. Ubytování, stravování a lázeňskou taxu si klient platí sám.

Důležitým upozorněním je, že komplexní lázeňská péče se čerpá v době pracovní neschopnosti, kdežto příspěvková lázeňská péče je čerpána v době dovolené a není ji možné využít ambulantně, tzn. že ji dle platné legislativy nelze poskytovat bez ubytování.

Mariánské Lázně obklopuje nádherná příroda

Klienti mohou načerpat energii také při toulkách lesem, odpočinout si procházkou na kolonádu nebo si udělat zastávku v jednom z městských parků a zrelaxovat tak i svoji mysl. Péče o duši je totiž stejně tak potřebná, jako ta o tělo. Bez zdravé duše by se tělo regenerovat nedokázalo.


publikováno: 14. 4. 2022, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: diabetes, lázně, léčba, ozdravné kúry, prevence

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+