Nepropadejte lednovým depresím. Jak se bránit? | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Nepropadejte lednovým depresím. Jak se bránit?

16. 1. 2023

Leden je považován za nejnáročnější měsíc pro naši psychiku. K této skutečnosti přispívá vrcholící nevlídné počasí, nedostatek světla a krátké dny, návrat do pracovní reality spojený se snahou dohnat všechny úkoly, které jsme kolem svátků odkládali a letos víc než jindy také nelehká ekonomická situace v mnoha domácnostech. Není vždy snadné se s těmito tíživými stavy vyrovnat. Existuje však několik jednoduchých tipů, které nám v tom mohou pomoci. Jak tedy našim splínům zcela nepodlehnout a proč je dobré jíst v zimě ořechy?

Co přispívá k lednovým depresím?

Náročné období, které k začátku roku patří, se nevyhýbá pracovnímu ani soukromému životu. Není náhoda, že právníci a vztahový odborníci nazývají leden měsícem rozvodů. Zaznamenávají totiž zvýšený zájem o své služby. Po velkém vypětí spojeném s přípravou Vánoc přichází přelom roku, což je období, kdy většina lidí bilancuje a chce ve svém životě změny. Objeví-li se tedy ve vztahu problémy, nebo eskalují stávající, pak nabízí únik ve formě rozchodu poměrně rychlou a zdánlivě jednoduchou možnost, jak se s tím vypořádat. Často za lednovými krizemi stojí také snaha odkládat problémy kvůli Vánocům, kdy se je snažíme skrývat a nekazit svátky především dětem. V lednu si nás však najdou mnohdy s ještě větší intenzitou a podrážděnost vedoucí k hádkám rodinnou pohodu nabourává.

Skleslé pondělí

Zajímavým lednovým pojmem je „Blue Monday“ – údajně nejdepresivnější den v roce, který každoročně připadá na třetí pondělí v lednu. To v roce 2005 učil britský psycholog Cliff Arnall. Podle něj v tento den lidé stále pociťují povánoční kila, začínají odbočovat od novoročních předsevzetí, trápí je dlouhodobě nevlídné počasí, přitom léto je ještě pěkný kus daleko, řeší častá respirační onemocnění a další problémy. V pondělí navíc pociťují stres ze začátku pracovního týdne. Jak se později ukázalo, nejedená se o žádnou propracovanou vědeckou studii, ale o marketingový tah. „Skleslé pondělí“, jak se tento den překládá do češtiny, totiž vzniklo na základě požadavku cestovní kanceláře, která chtěla prodat víc zájezdů. Ale řekněte sami, něco na tom bude.

Jak se splínem bojovat

Přečkat psychicky nevlídné lednové dny se může zdát těžké. Někteří lidé se s tím vyrovnávají po svém. Přejídají se, vyhledávají nezdravé jídlo, kterým si obalují nervy, pijí nadbytečné množství alkoholu, nejsou aktivní a nejvíce času tráví doma na gauči. To všechno jsou rizikové faktory přispívající k přibývající váze, což vede k depresím z přebytečných kil. Začarovaný kruh. Abyste uvolnili nahromaděné napětí a stres, je lepší volit přesně opačný postup. Osvojte si relaxační techniky, choďte na procházky do přírody, pravidelně se věnujte pohybu, při kterém se vyplavujete hormon štěstí oxytocin, vyrazte ven za kulturou, setkávejte se s přáteli. Prostě si zkuste užít každý příjemný moment. V neposlední řadě je důležitá správná výživa, proto doporučujeme vsadit na zdravé jídlo a především na ořechy.

Ořechy jako balzám na nervy

Ořechy obsahují mnoho prospěšných látek, které nemají vliv jen na naše zdraví, ale také dokáží pozitivně ovlivnit náladu a navodit příjemné pocity. Existuje řada mýtu, které ořechy diskvalifikují jako příliš tučnou potravinu. Ale pokud je budete konzumovat v rozumné míře, nemusíte se přibírání obávat. Jsou sice tučné a energeticky náročné, ale při konzumaci rozumného množství se to na postavě neodrazí, ba naopak. Mají nízký glykemický index, takže vás zasytí na delší dobu. Odborníci doporučují sníst každý den hrst, což je 30–50 gramů. Vhodná alternativa je ořechová tyčinka, díky které můžete mít denní příděl oříšků stále po ruce. Vyzkoušejte například Pulsaar Nut Baar, která skvěle chutná, obsahuje ořechy nejvyšší kvality a je doplněná výbornou čokoládovou polevou.

V oříškách se skrývají vitamíny A, B, E, hořčík, bílkoviny, zdravé nenasycené tuky – všechny tyto látky jsou pro celkovou psychickou i fyzickou kondici důležité. Pomáhají vyvážit produkci hormonů a rovnováhu v těle, čímž navodí pocit spokojenosti. Mají pozitivní vliv na srdeční činnost i na nervovou soustavu. Blahodárně působí na regeneraci po psychické a fyzické zátěži. Dokonce se díky ořechům můžeme lépe zahřát. Dodávají nám totiž látky, které naše játra dokáží použít pro přeměnu kalorické energie na teplo. V zimních měsících potřebuje lidské tělo zvýšenou péči také kvůli výkyvům teplot. Obzvláště při letošním střídání počasí, kdy jeden týdne mrzne a další jako by nás vítalo jaro, je naše obranyschopnost velmi zatížená a abychom se s tím vyrovnali, potřebujeme dostatek minerálů a vitamínů.

www.bepulsaar.cz


publikováno: 16. 1. 2023, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: ořechy, psychika

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+