Nestačí vyloučit alkohol, játra potřebují vitaminy | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Nestačí vyloučit alkohol, játra potřebují vitaminy

7. 2. 2024

K „suchému únoru“ překvapivě patří vitamin C. Jeho působení se nejvíc připisuje podpoře imunity, ale hraje velmi významnou roli i při detoxikaci jater. „Vitamin C je antioxidant a podporuje i regeneraci jater,” vysvětluje Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny první a největší lékárny na českém internetu Lékárna.cz. V souvislosti s únorovou výzvou farmaceutka radí doplnit vitamin C a vitaminy skupiny B, především B12 a kyselinu listovou. A dopřát játrům na regeneraci až tři měsíce.

„Měsíc stačí na detox od alkoholu u příležitostného konzumenta. Pokud ale jde o důkladnější regeneraci relativně zdravých jater, tak ta může trvat 1 až 3 měsíce podle toho, jak moc je zatěžujeme. Například častým solením, těžkou stravou, kouřením, dlouhodobým užíváním léků nebo obezitou. Právě tyto návyky regeneraci jater prodlužují,” zdůrazňuje P. Horáková.

Doplňky stravy: jaké vybrat

Při detoxikaci jater podle farmaceutky neuděláme chybu, když si pomůžeme léky či doplňky stravy s obsahem **ostropestřce **(sylimarinu), esenciálních fosfolipidů či cholinu. Lékárna.cz je nabízí v různých formách (tabletky, drcený plod, kapky, kapsle). Právě drcený plod ostropestřce se za posledních 60 dní řadí mezi top 5 nejvíce kupovaných výživových doplňků zákazníků Lékárna.cz.

„Oblíbený je proto, že velmi dobře regeneruje játra. Může ho téměř každý a má minimum nežádoucích účinků. Neměly by ho užívat těhotné ženy a kojící ženy. Problematický může být u pacientů s vysokým krevním tlakem či diabetem, důležitá je konzultace s lékařem,” vysvětluje P. Horáková

Pomůže i úprava jídelníčku a bylinky

Regeneraci jater urychlíme také zdravější stravou a bylinkami. Pavla Horáková radí: „Pomůže kurkuma, česnek, řepík, artyčok, chlorella, majoránka, oregano, kořen pampelišky – ať už při vaření, nebo jako lahodné čaje.”

Abychom se cítili dobře, je podle ní důležitá také konzumace čerstvého ovoce a zeleniny. Vyhnout bychom se měli smaženým a příliš tučným jídlům, průmyslově zpracovaným potravinám obsahujícím barviva a aditiva, vynechat kávu, čaj a sladkosti.

„Vyčištění a regenerace jater bude mít pozitivní vliv také na pokožku, žaludek, srdce, ledviny, zrak. Může dokonce přispět k lepšímu spánku a soustředění či úbytku váhy," uzavírá farmaceutka Horáková.

Suchý únor a regenerace jater v kostce:

• během detoxu doplňujeme vitamín C, B12 a kyselinu listovou,

• regeneraci urychlíme konzumací ostropestřce (sylimarinu), esenciálních fosfolipidů či cholinu

• zařadíme do jídelníčku ovoce a zeleninu

• nezapomínáme na byliny: kurkuma, česnek, řepík, artyčok, chlorella, majoránka, oregano, kořen pampelišky.

• detoxikujeme minimálně měsíc, ideálně na jaře

• po dobu 3 měsíců regenerujeme, dodržujeme nastavenou životosprávu


publikováno: 7. 2. 2024, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: alkohol, byliny, detox, játra, prevence

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+