Odvyknout nikotinu může každý | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Odvyknout nikotinu může každý

20. 1. 2015

V České republice se každý rok chystá odvykat více než jeden milión kuřáků, svého cíle však dosáhne jen asi 6 % z nich. Důvodem je nejen nedostatečná příprava, ale i genetické předpoklady, které se také podílejí na síle závislosti. Závislost na tabáku se přirovnává k závislosti na heroinu. Mnoho kuřáků navíc volí jednorázové neúčinné metody, které nemají dlouhodobý efekt. Naopak velkou motivací proč v odvykání vytrvat jsou finance, v průměru ušetří bývalý kuřák za cigarety 2 500 Kč měsíčně, ročně je to téměř 30 000 Kč.

Náročnost odvykání není pro každého stejná

Podle posledního průzkumu kouří v ČR téměř 30 % obyvatel starších 15 let, celkem tedy asi 3 milióny lidí. Podle odborníků má více než 80 % z nich vytvořenou závislost na nikotinu, ta je částečně daná i geneticky. „Náročnost odvykání tak není pro každého stejná. Část kuřáků může přestat kouřit bez abstinenčních příznaků ze dne na den, někteří naopak prožívají intenzivní abstinenční příznaky. Překonat závislost však může opravdu každý,“ říká odbornice na odvykání kouření Jarmila Greplová z centra odvykání Život bez cigaret. Kromě genetiky je síla závislosti ovlivněna také věkem začátku kouření a počtem vykouřených cigaret.

Kuřák musí bojovat i s psychickou závislostí

Překonání fyzických příznaků je jen půlka výhry. Většina kuřáků totiž ztroskotá na tom, že se nedokáže vypořádat se svými zvyky a rituály. Snadno se pak nechají zlákat k cigaretě při posezení s přáteli, nebo při první stresové zátěži. Takové selhání zpravidla znamená konec odvykání. Stačí si totiž zapálit jedinou cigaretu a u většiny kuřáků se fyzická závislost okamžitě obnoví v plné intenzitě. „Vždy je potřeba upravit své návyky. Kuřák by se měl důkladně připravit na situace, ve kterých je zvyklý kouřit a připravit si náhradní plán,“ říká Greplová. Odborníci tak varují před všemi metodami, které nabízí rychlé a jednorázové řešení závislosti.

Neexistuje univerzální způsob odvykání

Většina kuřáků volí co nejjednodušší metody odvykání kouření. Avšak metody, které slibují okamžité a jednorázové vyřešení závislosti mívají nejnižší účinnost. Přestože odvykání je zcela individuální, odborníci se shodují v tom, že účinné jsou jen ty metody, kde na sobě kuřák pracuje dlouhodobě. Zvýšit šance na odvyknutí je možné vyhledáním odborníka. Pokud kuřák odvyká sám bez jakékoliv pomoci, pohybuje se úspěšnost odvykání jen kolem 5 %. Vyhledání odborné pomoci a vhodná terapie zvyšuje šance na odvyknutí o více než 40 %.

Nekuřákem nejdříve za rok

Proces odvykání je dlouhodobá práce s fyzickou i psychickou závislostí. Tělo i mysl prodělávají v prvních dnech intenzivní procesy a tyto dny bývají nejnáročnější. Pak přichází fáze, kdy se utlumují fyzické abstinenční příznaky, ale kuřák stále musí bojovat se svými návyky, které ho svádějí ke kouření. Teprve po roce je bývalý kuřák opět považován za nekuřáka.

  • Nejčastější motivací bývá snaha ušetřit výdaje za cigarety. Částku ušetřenou odvykáním si mohou kuřáci spočítat například na webových stránkách Poradny Život bez cigaret www.zivotbezci­garet.cz.

Mgr. Jarmila Greplová


publikováno: 20. 1. 2015, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: kouření, odvykání

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+