Pečujete správně o svá chodidla? | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Pečujete správně o svá chodidla?

3. 8. 2016

Krásné nohy v šortkách a otevřených botách chce mít v létě každá. Holení, peeling či hydratace jsou tak především v letních měsících běžnou součástí péče o tělo většiny žen. Odborníci ale upozorňují, že často při tom zanedbáváme chodidla – nejnamáhanější části těla. Se správnou péčí se můžete zbavit ztvrdlé kůže, zápachu ale i nebezpečí kožních chorob.

Chodidla jsou nejnamáhavější část těla

Po celý život působí na chodidla tlak celé naší váhy. Proto je potřebné se o ně patřičně starat. „Pokud tak nečiníme, dochází k tomu, že se na spodních stranách chodidel vytváří přebytečná ztvrdlá kůže. Ta je neestetická, zvláště nyní v letním období, kdy se nosí otevřená obuv, ale hlavně se v ní v uzavřené obuvi, kdy noha dostatečně nedýchá a dochází k nadměrnému pocení, udržují bakterie. Ty způsobují zápach a mohou se rozvinout dále až v mykózu, neboli plíseň,“ popisuje vedoucí lékařka z Lékařského centra zdraví a estetické péče v Brně Petra Trojanová.

Jak se zbavit ztvrdlé kůže?

Odborníci doporučují se kovovým škrabkám, skalpelům či jiným ostrým nástrojům raději vyhnout. Nešetrným použitím těchto pomůcek si můžete spíše ublížit než pomoci. Nemusíte totiž správně odhadnout, kde už začíná zdravá kůže. Hrozí tak riziko poranění a infekce a může se stát, že pak na paty nebudete moci pořádně došlápnout nebo že se vám na nich budou snáze tvořit otlaky.

Na trhu je již několik speciálních změkčovačů kůže. Tyto alkalické roztoky dokážou zrohovatělou kůži rozpustit a pak ji stačí lehce odstranit pomocí plastové špachtle. Pokud chcete mít ale jistotu, že vám pedikúra nepřinese zranění ani infekci, svěřte se do rukou odborníků. Nejšetrnější je tzv. suchá pedikúra, tedy ošetření bez namáčení nohou. Ta je natolik bezpečná, že je vhodná i pro diabetiky, pro které může být často i malá ranka fatální.

Pedikúra na sucho

„Díky zařízení na suchou pedikúru nemusíme k ošetření kůže používat nůžky, žiletky ani skalpely, jak je to u klasické pedikúry obvyklé. Tyto nástroje nahrazujeme profesionálními diamantovými vysokofrekvenčními frézkami,“ popisuje Petra Trojanová z Lékařského centra zdraví a estetické péče. Miniaturní brusky ve vysokých otáčkách jemně odstraňují zrohovatělou kůži, a předchází tak jakémukoliv poškození či narušení její struktury. Přístrojové ošetření je totiž velmi šetrné, nevyžaduje namočení pokožky, a proto nehrozí žádné poranění ani krvácení.

Péči u odborníků by si měli podle MUDr. Trojanové dopřát lidé ideálně jednou za měsíc. „Nejde jen o zrohovatělou kůži, ale i o celou řadu kožních problémů, kterým je možné správnou péčí o chodidla předejít, nebo je alespoň snáze odstranit,“ říká. Jedná se zejména o plísně a zarůstající nehty, ale i bradavice či kuří oka, se kterými si člověk sám bez odborné péče často neporadí.

Boj s plísněmi

Začíná to nenápadně, jako bílá nebo žlutá skvrnka pod špičkou nehtu. Pokud ale včas nezasáhnete, plíseň může proměnit váš nehet v žlutý útvar, který rozhodně nevypadá dobře, ale hlavně bolí, láme se a v nejhorším případě může i slézt. Nejrůznějších plísní existuje celá řada a „získat je“ je poměrně snadné. Zbavit se jich ale o to náročnější. I proto je důležité těmto problémům předcházet. Před plísněmi na nehtech se 100 % chránit nemůžeme, ale vyhýbat se jí můžeme dodržováním některých pravidel. To nejdůležitější: na veřejných místech, jako jsou bazény, sprchy, sauny ale i fitness centra, choďte vždy obutí. Chodidla udržujte v suchu a noste pouze pohodlnou obuv, ve které mohou nohy dýchat.

Rejdiště pro mikroby

„Plíseň si můžete ale dovézt také jako nechtěný suvenýr z exotické dovolené nebo pokud si například na návštěvách budete půjčovat cizí papuče,“ upozorňuje lékařka Petra Trojanová z Lékařského centra zdraví a estetické péče v Brně. Jak dodává, zásadní je také hygiena nohou. „Ztvrdlá kůže na chodidlech je doslova rejdištěm pro mikroby a zárodky plísní. Proto je důležité pravidelně ztvrdlou kůži odstraňovat,“ doplňuje. Klasická mokrá pedikúra není v těchto případech zrovna ideální, protože při špatně udržovaných pracovních nástrojích, jako jsou škrabky a skalpely, může naopak dojít k zavlečení mykózy.

Nevhodná obuv

Nevhodná obuv dokáže způsobit našim nohám řadu problémů. Co se týká kůže, mohou to být nejen plísně, ale také zarůstající nehty i kuří oka. Vybírejte si proto vždy správnou velikost – pokud nás boty tlačí, nemůžou nehty správně růst a mají tendence zarůstat. Nevhodná obuv ale i špatná klenba mohou způsobit tzv. kuří oka. Ty dokážou být někdy pěkně bolestivá. Bolest způsobuje zanořený čep pod povrch, který tlačí na kost. Léčba přitom nebývá vždy jednoduchá. Možností je celá řada – od laseru, broušení až po agresivní chemikálie.

„Tyto problémy nejlépe vyřeší šikovný pedikér ve spolupráci s lékařem. Vyhledávejte proto centra, kde najdete oba odborníky,“ radí lékařka Petra Trojanová z Lékařského centra zdraví a estetické péče v Brně.


publikováno: 3. 8. 2016, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: krása, nohy, plíseň, prevence

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+