Potraviny pro dobití energie a lepší náladu! | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Potraviny pro dobití energie a lepší náladu!

18. 2. 2016

Jarní únava je nepříjemná věc, která po pochmurné zimě zaskočí nejednoho z nás. Znáte to, jste pořád bez energie, cítíte se ospalí a je to znát i na vaší náladě, která se blíží k bodu mrazu, i když jaro už pomalu klepe na dveře. Jak tomu předejít a „dobít si baterky“ ještě před tím, než si budeme moct naplno užívat slunečních paprsků?

Jídlo a fyzická i duševní pohoda spolu úzce souvisejí

Tušili jste, že jedním z nejčastějších důvodů tloustnutí je únava a stres? Nedejte jim šanci a zařaďte do svého vyváženého jídelníčku potraviny, které vám dodají energii během dne. Blanka Szabó, odbornice na správné stravování PestryJidelni­cek.cz, doporučuje:

Ovesné vločky

Oblíbená snídaně ve formě kaše nebo „zasyrova“ s jogurtem a ovocem. Vločky jsou oblíbené zejména pro svůj nízký glykemický index – sacharidy uvolňuje do těla postupně, energie tak brzy nevyprchá a necítíme hned zase pocit hladu. Oves se pyšní vysokým obsahem draslíku, který spolehlivě předchází chronické únavě a zažene i tu akutní.

Recept na zdravé domácí müsli: V míse smícháme 200g ovesných vloček, 60 g medu, 50 ml jablečného pyré a přidáme ořechy a sušené ovoce dle chuti. Vše promícháme a tvarujeme na plech vyložený pečícím papírem. Vložíme do trouby předehřáté na 170 stupňů (horkovzdušná na 150). Pečeme cca 25 minut.

Ořechy a semínka

Ať si vyberete sezamová či slunečnicová semínka, ořechy vlašské nebo lískové, mandle nebo kokos, nikdy nešlápnete vedle. Všechny obsahují důležité minerální a stopové prvky, bez kterých náš organismus funguje takříkajíc „na šetřící režim“. Ořechy jsou ale také bohaté na tuky. Jestli se snažíte hubnout, dopřejte si je klidně ob den.

Tip: Ořechy jsou vynikající zásobárnou hořčíku. Dodejte ho svému tělo např. ve formě kvalitních ořechových másel či krémů.

Brokolice

Z dětství obvykle nenáviděná potravina, které ale nemálo dospělých přišlo na chuť. Únavu zažene zejména vysoký podíl vitaminu C. Dalšími plusy, které můžeme této zelenině připsat, jsou antioxidanty a koenzym Q 10. Hodí se tak do hubnoucího jídelníčku i jako prevence proti rakovině. Tip: Nejlépe chutná připravená v páře, tak si zachová veškeré svoje zdraví prospěšné látky.

Banány

Asi jeden z nejoblíbenějších druhů ovoce v Česku představuje ideální dopolední svačinku, když v práci nebo při studiu potřebujete rychle dodat energii. Obsahuje ovocné cukry, množství vitaminů (A, B, C), důležité minerální prvky, hořčík, fosfor, železo a zejména draslík, který naše tělo ztrácí jsme-li ve stresu nebo při fyzické zátěži. Díky vyššímu obsahu cukru ale dejte pozor na množství, když chcete redukovat váhu. V takovém případě banány sice ano, ale max 125 g/den.

Kvalitní hořká čokoláda

Každého občas honí mlsná, a když se spojí ještě s únavou, je to téměř vražedná kombinace. Čas od času se proto nebojte sáhnout po čokoládě. Vybírejte ale pečlivě! Vhodná je ta s vysokým obsahem kakaa (nad 80 %). Mléčné či dokonce bílé se v obchodě vyhněte obloukem!

Které potraviny nám berou energii?

„Pozornost bychom ale měli věnovat i potravinám, které z nás energii „vysávají“, naše tělo zatěžují a po jejich konzumaci se cítíme unaveně a ospale. A které to jsou? Jednoznačně potraviny plné „éček“ a chemikálií, výrobky z bílé mouky, jakékoli pokrmy připravované smažením v tuku, sladkosti a samozřejmě alkohol,“ doplňuje Petra Skalská, poradkyně pro výživu PestryJidelni­cek.cz.


publikováno: 18. 2. 2016, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: čokoláda, detox, éčka, hubnutí, nadváha, ovoce, zelenina

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+