Pozor, nevyschněte v zimě! | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Pozor, nevyschněte v zimě!

26. 1. 2016

Mohlo by se zdát, že téma hydratace a udržování správného „průtoku“ vody naším tělem je jen otázkou parných letních dní. Nenechme se však mýlit, od dob zavedení rozličných typů topení a klimatizace na nás číhají rizika pouštního klimatu v kdejakém interiéru. A přechody mezi takovým prostředím a suchou, či naopak vlhkou zimou venku, pak dávají pořádně zabrat celému organismu. Jak si tedy i v zimě pohlídat, aby z nás na jaře nebyla křížala?

Pozor na suchý vzduch v místnosti

Ideální pro lidský organismus je situace, kdy se teplota vzduchu v místnosti pohybuje mezi 20 a 21°C (v ložnici přibližně o 5 °C méně) a relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 40–60% (přičemž 0 % představuje absolutně suchý vzduch a 100 % pak dokonale vlhký vzduch prosycený párou). Jenže právě topná sezóna v zimním období je důvodem toho, že vlhkost vzduchu v domácnosti klesá pod 40 %, v krajních případech až pod 20 %. „Suchý vzduch způsobuje překrvení, otok a vysychání sliznic, zhoršení imunitní bariéry sliznic, takže dochází k častějšímu onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Překrvení sliznice nosohltanu vede k pocitům ucpaného nosu a opakovaným laryngitidám, především u dětí. Vysychání kůže má často za následek vznik chronického zánětu pokožky a ekzému. Vlivem nadměrné perspirace dochází v suchém vzduchu k únavě, fyzické skleslosti, ztrátě výkonnosti a zvýšenému pocitu žízně. U starších lidí a dětí hrozí v suchém prostředí rychlejší dehydratace,“ vysvětluje praktický lékař MUDr. Michal Hondl.

Dobré rady

Čajíčkujte správně

S neviným umyslem zahřát se, sáhneme po horoucím čaji. A když je opravdu „kosa“, provází mnohé z nás pára nad hrnkem celý den. Pozor ale na výběr, protože prolévat se od rána do večera zeleným a černým čajem, nebo jiným horkým kofeinovým nápojem, není značka ideál. Kofein totiž podporuje funkci ledvin, tedy i odvodnění organismu. Na optimálním obsahu vody v našem těle závisí mimo jiné i termoregulace, proto raději volte bylinky bez obsahu kofeinu, jako je máta, nebo ovocné čaje.

Zvlhčujte vzduch v místnosti

Optimální obsah vlhkosti ve vzduchu je důležitý nejen pro dýchací cesty, ale také kůži a oči. „Stav suchých očí se objeví v okamžiku, kdy slzný film přestane zvlhčovat a zvláčňovat povrch oka. Příčinou suchých očí může být nevhodné složení slz, či jejich nedostatečná produkce, často se tyto potíže objevují právě v důsledku nadměrného odpařování slzného filmu v místnostech s ústředním vytápěním,“ vysvětluje MUDr. Eva Jerhotová, oční lékařka kliniky DuoVize. Zvlhčit vzduch v místnosti lze i po domácku, přehozením např. mokrého ručníku přes topení. Pokud ale trpíme například astmatem či jiným chronickým onemocněním dýchacích cest, není to dost. Pak je třeba sáhnout po kvalitním zvlhčovači vzduchu. Například zvlhčovač Dyson AM10 jemnou mlhu vydesinfikuje UV zářením, než vám ji pustí do místnosti. Jako jediný zvlhčovač se chlubí oceněním asthma & allergy friendly od asociace Allergy Standards Limited Skin Health Alliance, vhodný je tedy pro astmatiky i lidi trpící alergiemi. Navíc jeho design určitě neurazí ani ve vychytaném interiéru.

Dejte si do nosu

Studený vzduch za sychravého počasí dává pořádně zabrat vaší nosní sliznici. Vlivem změn teplot při přechodech mezi vytopenou místností a studeným venkem mohou být vaše horní dýchací cesty velmi nepříjemně vysušené. Přitom právě přirozený vlhký povlak je chrání před řáděním bakterií a virů. Skvělým způsobem, jak sliznici nosu znovu zvlhčit, jsou výplachy nosu vlažnou, mírně slanou vodou. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou, protože tím kromě hadratace také provedete pořádný úklid nosu, slaná voda totiž spolehlivě odplaví většinu prachu a chorobopldných zárodků, které během dne vdechneme. Výoborně k tomu účelu poslouží konvička Rhino horn, kterou prodává většina lékáren. Sůl použijte raději tu himalájskou, nebo alespoň mořskou – jsou jemnější, než běžná stolní sůl.

Zeleninu, co hřeje!

Syrová zelenina obsahuje vodu v krásně čisté formě, a to navíc spolu s fytolátkami, které mají významný vliv na správný metabolismus vody. Často se v zimě vyhýbáme syrové zelenině s odůvodněním, že salát je přece na léto, kdy ochladí, a v zimě nás takový pokrm nezahřeje. Není to však úplná pravda, protože řada druhů zeleniny má sice ochlazující efekt, ale pak jsou také druhy, které zahřívají. Můžeme například zkusit vycházet z ayurvédské tradice, podle které zahřívá třeba mrkev, řepa, fenykl, koriandr a jarní cibulka.

Horká sprcha? Pozor na ni!

Jasně, co může být větší požitek, než své promrzlé tělo pohroužit do záplavy horké vody ve sprše nebo vaně? Pokud si ale uděláte na takový relax dostatek času, nemusí být voda až tak horká, aby vás prohřála. Když totiž teplotu přeženete, zbavujete kůži ochranné vrstvy, bránící jejímu vysušování… a voda z ní doslova vyschne. Jestli se přece jen bez vroucí koupele neobejdete, nezapomeňte pak kůži ošetřit. Výborné hloubkově hydratační vlastnosti má kokosový olej. Vyhněte se pleťovým mlékům s obsahem vody, protože tímto způsobem „navlhčená“ pleť může po přechodu do mrazivého počasí nehezky zarudnout, nebo dokonce popraskat. Pokud je pro vás olej příliš mastný, zvolte některou pleťovou péči určenou přímo pro zimní období. Například německá spa značka Phyris nabízí řadu Winter Wonderland s obsahem výtažku z pouštní trávy – ten zamezuje ztrátám vody z pokožky právě vlivem chladného počasí.


publikováno: 26. 1. 2016, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: estetické kúry, imunita, krása, péče o pleť, prevence

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+