Připravte pokožku na léto s rakytníkem | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Připravte pokožku na léto s rakytníkem

25. 6. 2021
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď: V rakytníku se vyskytuje unikátní látka hippophein.

Výherci: Ladislav Turčin, Jan Řezanina, Vendula Valendová

Chybně bývá rakytník považován za ovoce, které je prospěšné pouze v podzimním a zimním období. Dozrává sice od srpna do října, ale přináší takové benefity, které rozhodně nejednomu milovníkovi zdravé stravy a krásné pokožky dokáží zpříjemnit i letní měsíce. Jaký má tedy rakytník vliv na krásu?

Vysoký obsah vitaminu C jako přirozený stimulátor tvorby kolagenu

Rakytník obsahuje vysoké množství vitaminu C. Odborná literatura udává hodnotu až 1 300 mg na sto gramů čerstvé dužiny plodů. To znamená, že se rakytník stává velmi cenným pomocníkem pro celou řadu biologických procesů, které se v těle odehrávají. Jedním z nich je také produkce kolagenu. Ta s věkem slábne, velmi citlivě reaguje na úbytek hormonů, zejména estrogenu. Rakytník svým obsahem vitaminu C dokáže probudit aktivitu fibroblastů, které následně produkují kolagen ve větší míře a lepší kvalitě.

Vyšší produkce kolagenu pomáhá zpevnit pokožku. Ta je hladší, má lepší tonus. Uvítají to jistě také lidé po redukční dietě, kdy kůži chvíli trvá, než se novým křivkám přizpůsobí, a rakytník jí k tomu může napomoct. Pokud vás trápí celulitida, i zde se hodí účinky látek, kterými je rakytník bohatě nasycen. Vitamín C totiž dokáže přispět také ke zpevňování struktury vaziv. Ženy mají jinou strukturu podkožních tkání něž muži. Ta snáze ochabuje a nechává více prostoru vzniku pomerančové kůže.

Mimo to pravidelná konzumace rakytníku, z nějž dokáže tělo vytěžit více vitaminu C než ze syntetických doplňků, se láskyplně podepíše na pleti. Pomáhá ji zpevnit, zjemnit vrásky a rozzářit. Protože je vitamín C vynikajícím antioxidantem, nebudou mít volné radikály velkou šanci. Rakytník se také velmi dobře doplňuje s kolagenovými kúrami. Aby se kolagen z těchto doplňků stravy dobře zužitkoval, odborníci doporučují přijímat také dostatek vitamínu C.

Karotenoidy pro krásné opálení a pokožku v kondici za slunečných dní

Karotenoidy, kam se řadí také vitamin A i beta-karoten, jsou v rakytníku zastoupeny až 3% podílem. Mezi nimi lze poukázat také na nezanedbatelné množství lykopenu. Všechny tyto látky patří mezi silné antioxidanty, které příznivě působí na kůži vystavovanou slunečnímu záření. Karotenoidy jsou proslulé především pro svoji schopnost podporovat bronzové opálení a také ho prodloužit.

Umí pokožku připravit na letní sezónu plnou dovolených, horkých dní u vody, na zahradě a výletech. Samozřejmě, že konzumace rakytníku nemůže nahradit správné používání krémů s ochranným faktorem. Karotenoidy, jsou-li konzumovány pravidelně, pomáhají kůži vyrovnat se se slunečními paprsky. Aktivita antioxidačních látek přispívá k neutralizaci volných radikálů, které se během slunění tvoří. Jejich nebezpečí spočívá v tom, že tyto molekuly dokáží neblaze poškozovat buňky, a tak způsobují předčasné stárnutí pokožky nebo kožní onemocnění. Denní konzumace rakytníku tak přispívá ke krásnému dlouhotrvajícímu opálení i efektivnější regeneraci kůže.

Vitamin E jako ochranář mastných kyselin

Vynikajícím antioxidantem je také vitamín E, který lze nalézt ve složení mnoha kosmetických produktů. Není to náhoda. V tucích rozpustný vitamín E dokáže chránit před oxidací především mastné kyseliny, včetně polynenasycených mastných kyselin, kam se řadí omega 3. Ty jsou důležité zejména pro správnou funkci imunitního systému, pomáhají ale rovněž během alergických reakcí a zánětů. Bez povšimnutí by tato souvislost neměla zůstat s ohledem na stále častější výskyt sluneční dermatitidy v populaci.

Kde se poohlédnout po rakytníku v té nejlepší kvalitě?

I když není sezóna těchto oranžových plodů zrovna v plném proudu, nabízí se hned několik způsobů, jak si sílu rakytníku dopřát pohodlně a za přívětivé ceny. Rodinná farma LUKA vyrábí vysoce kvalitní 100% rakytníkovou šťávu, která si zachovává všechny biologicky cenné látky včetně vitamínu C. Pokud ale více toužíte po mlsání, které tělu dodá vysoké množství karotenoidů a vitamínu E, můžete si život osladit rakytníkovým sirupem či marmeládou. Sirup je skvělý pro přípravu osvěžujících limonád a džem doladí lívance, palačinky, buchty i marinády nebo omáčky ke grilovanému masu a sýru.

A jak je zajištěna kvalita produktů? Farma LUKA rakytník neskupuje z neověřených zdrojů, ale pěstuje si ho na svých vlastních pozemcích. I výrobu a prodej má plně pod svou kontrolou. Do receptur se nepřidává zbytečná chemie a v případě 100% rakytníkové šťávy dostává zákazník opravdu pouze neředěnou šťávu vylisovanou z tohoto superovoce. Bez doslazení, ve své nejčistší formě.

  • Nápovědu na soutěžní otázku najdete na e-shopu www.zdravyrakytnik.cz, kde si můžete také produkty zakoupit

Soutěžní otázka

Jaká unikátní látka se vyskytují v rakytníku?

a) hippophein

b) kyselina jantarová

c) omega-7 mastné kyseliny

Tři výherci, kteří do 14. 7. 2021 správně odpovědí na soutěžní otázku, obdrží balíček s atraktivními a lahodnými rakytníkovými výrobky. Odpověď zasílejte na soutez@trendyzdravi.cz s označením rakytník.

  • Odesláním mailu s odpovědí do soutěže na webu Trendy zdraví dáváte souhlas k uchování vašich osobních údajů za účelem losování. Po losování budou vymazány.

publikováno: 25. 6. 2021, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: ovoce, péče o pleť, prevence, vitaminy

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+