Problematická menopauza? Zkuste přírodní preparáty | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Problematická menopauza? Zkuste přírodní preparáty

31. 5. 2023

Tým českých vědců pod vedením Doc. Ing. Petra Kaštánka, PhD., vyvinul v roce 2022 účinné přírodní preparáty pro ženy v období menopauzy, která je, jak ukazují studie, pro ženy jedním z nejnáročnějších etap jejich života. Vědci se při hledání účinných látek zaměřovali hlavně na příčiny poruch nálad, spánku, regulaci vhodného prostředí buněk i hormonální harmonie. Produkty nyní vstupují na trh pod značkou Neobotanics.

MENO-BALANCE

Směs rostlinných extraktů pro podporu ženy v období klimakteria či menstruace. Jetel, ploštičník, yam a chmel poskytují komfort při menopauze, šalvěj pro (před) menstruační komfort. Andělika na podporu urogenitálního systému žen.

Poruchy nálad Podle studie z roku 2020 trpělo 83,9 % žen v období menopauzy (ve věku 45 – 65 let) nějakou formou poruch nálady, jako je úzkost, podrážděnost nebo depresivní nálada. Jiná studie zase ukazuje, že 69,2 % žen uvádělo poruchy nálady jako jeden z hlavních příznaků menopauzy. Obecně podobné závěry ukazují i studie provedené v Evropě. Poruchy nálad jsou tak velmi významnou problematikou tohoto období ženy a je tudíž dobré podpořit svou psychiku vhodnými doplňky stravy.

MOOD-BALANCE

Rostlinné extrakty s vitaminy pro období zvýšené psychické námahy. Vitánie, ginkgo a šafrán podporují duševní rovnováhu a pozitivní náladu. Rhodiola jako adaptogen podporuje nervový systém a spolu s mučenkou i emoční komfort, chmel má uklidňující účinek.

Poruchy spánku Dle studií a odborných článků z poslední doby jsou problémy se spánkem a usínáním u žen v menopauze poměrně běžné (zdroj viz níže). Může to být způsobeno několika faktory, včetně hormonálních změn, které mohou vést k nespavosti, nočním pocením a bouřlivým snům. Vliv na kvalitu spánku může mít i stres, úzkost, deprese, bolest hlavy či svalů.

NEOHYPNOS

Unikátní směs rostlinných extraktů pro klidný spánek a usínání. Kozlík a vitánie podporují duševní zdraví a spánek, chmel a meduňka mají uklidňující účinek a s mučenkou podporují usínání a zdravý spánek, šafrán podporuje pozitivní náladu a relaxaci.

K dostání na www.neobotanics.cz

Vzhledem k tomu, že každá žena prochází menopauzou jinak, měla by být volba fytoterapie individualizována a přizpůsobena konkrétním potřebám pacientky. Důležité je také kombinovat fytoterapii s dalšími zdravými návyky, jako je zdravá strava, dostatek pohybu a spánku, a pravidelné kontroly u lékaře.

Před zahájením užívání jakéhokoli doplňku stravy by ženy v menopauze měly užívání konzultovat se svým lékařem, lékárníkem nebo odborníkem na fytoterapii, dodržovat dávkování, zejména pokud pacientka užívá jiné léky nebo trpí nějakým zdravotním problémem, neboť bylinné preparáty mohou s těmito léky vzájemně reagovat.

  • „Je důležité užívat preparáty od renomovaných výrobců, které mají transparentně uvedené přesné složení preparátu a obsah jednotlivých složek, včetně extrakčních poměrů bylin či tzv. standardizace extraktů na obsah účinných látek, jinak nemá uživatelka jistotu, že nekupuje za drahé peníze jen namletý bylinný prášek s minimální účinností,“ upozorňujePetr Kaštánek.

publikováno: 31. 5. 2023, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: byliny, menopauza, prevence, spánek, vitaminy

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+