Rozbolely vás na sjezdovce klouby? | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Rozbolely vás na sjezdovce klouby?

30. 1. 2018

Už jste letos vyrazili na sjezdovku? Možná vás překvapilo, jak moc to může bolet a tím nemáme na mysli pády. Stačí jeden den na svahu a už víme, jaké svaly zahálely a také nás mohou nepříjemně překvapit bolest kloubů. To ovšem na rozdíl od svalů nebývá pouze znamením netrénované zátěže, ale může to být signál vážnějších problémů, kterým je proto dobré předcházet soustředěnou péčí.

Bolest způsobená artrózou

Bolesti kolenních a dalších kloubů jsou většinou způsobeny artrózou, která je nejrozšířenější chorobou postihující klouby a postihuje až 12 % populace. Artróza, nověji osteoartróza, je stav synoviálního kloubu, kdy dojde ke ztrátě chrupavky a současně dojde k hypertrofii neboli nárůstu kosti periartikulární. Na kosti kloubu tak například mohou vzniknout různé bolestivé výrůstky.

Co v tomto případě můžete pro své klouby udělat? Nejdříve je nutno potlačit zánětlivé procesy a nejlépe vhodnou lehkou ortézou chránit klouby před dalším poškozením, a to zvláště při zátěži, jakou je lyžování, snowboarding, ale také třeba řada halových sportů jako squash a podobně.

Zacvičte si

Důležité je také chránit kolenní klouby při běžném pohybu obuví s odpruženou podrážkou. Současně je vhodné zregenerovat kloubní tkáně a doživotně pečovat o jejich výživu. Zdraví kolenních kloubů je spojeno s funkcí ledvin, proto je třeba pečovat i o ně. Vhodné jsou ayurvédské ledvinové čaje, protahovací cvičení na dráhu ledvin (sed na zemi, nohy natažené v kotnících ohnuté do fajfky, rukama se chytit za palce u nohou a přitáhnou při natažených nohách hlavu ke kolenům), masáž v oblasti ledvin a prohřívání této oblasti teplou vodou nebo elektrickou dečkou či ledvinovým pásem. U postižení kolenních kloubů je důležité posilování především čtyřhlavého stehenního svalu a dále posilování ohýbačů kolene na zadní straně stehna.

Vitalizace pohybového aparátu

Pro ošetření a regeneraci kloubních tkání je pak např. určen ucelený program sestavený ve spolupráci s prof. MUDr. Milanem Adamem, DrSc., předním odborníkem v oboru revmatologie a biochemie pojiva. Ten sestává z postupného nasazení přípravků s obsahem kolagenních peptidů (Geladrink Fast, Forte) tak, aby došlo nejprve k potlačení zánětlivých procesů a zvýšení prokrvení tkání, dále pak k hloubkové regeneraci a zlepšení vlastností kloubů a následně k vitalizaci pohybového aparátu a celého organismu, včetně kardiovaskulárního systému.

Dodržujte pitný režim

Zároveň je třeba upravit a dodržovat pitný režim, protože jak už bylo řečeno, stav kloubů úzce souvisí s ledvinami. Kromě vody je dobré k podpoře vylučování moči a stimulaci ledvin a močového měchýře pít bylinné čaje zaměřené na močové cesty.

Více informací o možnostech terapie a bylinné léčbě najdete na www.artroza.com.


publikováno: 30. 1. 2018, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: artróza, bolest, klouby

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+