S trávením o svátcích pomůžou enzymy a správné suroviny v jídelníčku | Přírodní léčba | Trendy zdraví

S trávením o svátcích pomůžou enzymy a správné suroviny v jídelníčku

28. 12. 2023

Češi se na vánoční hodování stejně jako loni „jistí“ nákupy volně prodejných přípravků na trávení, nejčastěji volí Imodium a Ducolax. Vánoční a novoroční svátky jsou po letních prázdninách druhým obdobím, kdy je o tyto léčivé přípravky velký zájem – oproti letošnímu létu je ale zájem o léky na trávení vyšší o 60 %. Odborníci z online poradny Lékárna.cz radí, abychom během dní, kdy hodujeme, měli po ruce léky a doplňky stravy s trávicími enzymy. „Doporučuji mít po ruce žaludeční kapky, elixír Bonora, případně Iberogast a okamžitě je při začínajícím problému nasadit,“ říká Mgr. Pavla Horáková, vedoucí online poradny Lékárna.cz.

Trávicí enzymy vždy po ruce

„Těžkému žaludku“ se samozřejmě nejlépe brání prevencí: dobře si vybírat, co sníme, a nepřejídat se. „Jestli už k problému dojde, je dobré mít u sebe trávicí enzymy jako Pangrol, Pancreolan, Panzynorm, případně doplňky stravy s trávicími enzymy," říká lékárnice P. Horáková. Lékárna.cz jich má ve svém portfoliu mnoho, ve formě lektvarů, kapek či tabletek. Pavla Horáková připomíná i radu z přírodní čínské medicíny: „Vitamíny a minerály obsažené ve stravě je dobré dát do žaludku mezi 7. a 9. ráno, kdy tak posílíme čchi žaludku. Ten se nám za péči odvděčí."

Problém se žlučníkem a střevy nehaste, předcházejte mu stravou

Ráno je podle odbornice dobré vypít teplý čaj se zázvorem, ideálně nalačno. Organismus prohřeje a vnitřní orgány se připraví na celodenní zátěž. Lékárnice P. Horáková také doporučuje přidat do jídelníčku včas potraviny, které posilují žaludek: jáhly, kořenová zelenina, dýně, batáty, jablka, meruňky, datle, hrozny či hrušky. Z exotických surovin je to ananas, papaya nebo avokádo. „Ovoce ale krátce poduste v páře, aby bylo lépe stravitelné,“ radí. Mezi bylinky, které polahodí našemu trávení, lékárnice zařadila mátu, zázvor, fenykl, kmín a majoránku. Neváhejte je přidat k jídlu, nebo si navařit lahodný čaj.

Jak zachránit sváteční trávení v kostce

• mějte po ruce léky a doplňky stravy na podporu trávení (Pangrol, Pancreolan, Panzynorm, Bonora elixír)

• vitamíny a minerály konzumujte nalačno mezi 7. – 9. ráno

• den začněte zahřívacím teplým zázvorovým čajem

• do jídelníčku přidejte potraviny, které posilují žaludek (jáhly, kořenová zelenina, dýně, batáty, jablka, meruňky, datle…)

• ovoce před konzumaci poduste, bude lépe stravitelné


publikováno: 28. 12. 2023, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: zažívání

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+