SOS meditace se mohou stát záchrannou brzdou při stresu | Přírodní léčba | Trendy zdraví

SOS meditace se mohou stát záchrannou brzdou při stresu

12. 10. 2020

Všichni čas od času prožíváme různé náročné chvíle a právě v posledních měsících častěji, než dříve. Sotva jsme se vzpamatovali z jarní vlny koronaviru a trochu si užili prázdnin, už tu máme nový školní rok a opět zhoršení epidemiologické situace. Někdy máme možnost ze stresových situací odejít, mnohem častěji si však takový luxus nemůžeme dovolit. Jsme prostě v jednom kole díky práci nebo péči o děti a sotva si můžeme věnovat pět minut.

Pláčete?

Představte si, že máte práce nad hlavu a zrovna jste se ani dobře nevyspali. Přijde vám naštvaný mail od někoho, kdo se na vás zlobí neprávem. To ve vás zcela přirozeně vzbudí vztek, paniku, úzkost nebo jinou nepříjemnou emoci – jste ve stresu. Že je vám taková situace povědomá? Nejste sami, vždyť podle výzkumu Fast company kvůli práci až 48 % zaměstnanců někdy i pláče!

Po psychicky náročném dni pak máme zatnuté zuby, ztuhlá ramena, napětí v obličeji nebo i rozhozené trávení a celkově se cítíme vyčerpaní. Jsou-li navíc stresové situace časté, může se zdát, že odpoledne po práci už nezbývá energie na soukromý život. Naštěstí to tak nemusí být, když si najdeme vhodný způsob, jak bezprostřední reakce na stres zvládnout lépe. Patří mezi ně mimo jiné různé metody relaxace a dechová cvičení, které jsou skvělé, ale často vyžadují možnost změnit prostředí. Že to pro vás není možné? Nezoufejte, protože pomoci vám mohou i SOS meditace, které lze provádět i u pracovního stolu a zaberou pár minut. Jde o jednoduché techniky dostupné a srozumitelné každému, které jsou funkční záchrannou brzdou v rozjetém vlaku povinností.

Útok nebo útěk? Ani jedno

Situace, které jsme si popsali, označuje psychologie jako akutní stres. Na něj reaguje náš sympatický nervový systém kaskádou hormonálních reakcí, které mají za úkol připravit organismus na rychlý útok nebo útěk, takzvaný fight or flight mód. Rozbuší se srdce, začnou se potit ruce, někdo se i třese a špatně se mu dýchá, zčervená. Jedná se o přirozený obranný mechanismus, kterému se ale za daných okolností nemůžete poddat – zaútočit ani zničehonic utéct přeci není ve většině běžných situací vhodné. Přitom ale nějak jednat náš organismus potřebuje, aby nedocházelo k odkládání a zadržování naší reakce na stres, čímž se v těle kumuluje napětí. My už na rozdíl od předků nežijeme v prehistorické době, kdy bylo potřeba bojovat se šavlozubým tygrem nebo utíkat na kopec před náhlou záplavou. Doba a naše prostředí se ale změnily velmi rychle, kdežto mechanismus našich reakcí na pocit ohrožení zůstal stejný.

Prvním krokem k tomu, abychom mohli reakci našeho těla na stres změnit, je naučit se, jak si jí být vědomi. Když si pozorně uvědomujeme tělesné napětí vyvolané stresem, dokážeme jej zpracovat efektivněji. Pokud během pracovního dne začínáme cítit fyzické napětí, může to pro nás být impulsem na několik vteřin prozkoumat, co vnímáme na úrovni mysli. Je to vztek? Nebo spíše roztěkanost? Pocit zahlcenosti, smutku, zklamání? Spolehněme se na svoji intuici, která nám pomůže s rozpoznáním stavu naší psychiky. Pak jej dokážeme prožít formou maximální pozornosti, bez přehlížení a potlačování. Ve videích SOS meditací na Gymbee se můžete naučit, jak za pomocí pozornosti lépe zvládat reakce na vztek, roztěkanost a zahlcenost.

Vyzkoušejte SOS meditaci podle tohoto videa a uvidíte, že vám pomůže získat nadhled – už po pár dnech jejího praktikování rozpoznáte, že protivný kolega nebo klient mají do šavlozubého tygra opravdu daleko.


publikováno: 12. 10. 2020, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: stres

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+