Syndrom mužského stárnutí přináší zvýšenou únavu a pokles výkonnosti | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Syndrom mužského stárnutí přináší zvýšenou únavu a pokles výkonnosti

5. 11. 2013

Poslední dobou se čím dál častěji setkávají lékaři v ordinaci s muži přibližně ve věku kolem 50 let a výše, kteří si stěžují na zvýšenou únavu, a to jak fyzickou, tak psychickou, případně i na významnější pokles svalové výkonnosti. Často přicházejí s obavou z vážnější nemoci, zvláště rakovinné povahy. To je samozřejmě taky jedna z možností, kterou je nutné brát v úvahu. Naštěstí tomu tak ale ve většině případů není. Nejčastěji se jedná o tzv. mužský přechod, často označovaný jako andropauza. I když se tento termín pro tento problém spíš nedoporučuje, přesto je v laické i odborné veřejnosti zakořeněný a nadále se používá. Je to hlavně z toho důvodu, že od skutečné andropauzy, tedy od prakticky úplného zastavení tvorby mužských pohlavních hormonů, má hodně daleko.

Mužský a ženský přechod

U mužů sice dochází k postupnému poklesu tvorby hormonů, ale nikdy ne tak prudce a skokovitě, jako je tomu u žen. Určitá tvorba mužských pohlavních hormonů a rovněž i plodnost zůstává zachována do poměrně vysokého věku. Nejnověji se doporučuje používat označení syndrom mužského stárnutí, nebo LOH (z angličtiny- Late Onset Hypogonadism). Ať už jej označíme jak chceme, základ zůstává stejný –  dochází při něm, podobně jako u žen, k hormonálním změnám a projevy mužského přechodu jsou často velice podobné právě těm, které se vyskytují u žen.

Podrážděnost

Příznaky andropauzy mohou být různé a nemusí se vyskytovat u každého muže. Můžeme je rozdělit do tří skupin. První skupinu tvoří příznaky psychologické. Sem řadíme například napětí, podrážděnost, depresivní nálady, úzkost, zvýšenou únavu a celkové snížení aktivity a životní energie. Z uvedeného výčtu je jasné, že zde můžeme uplatnit stejné rčení, které se obecně používá u žen- tedy lze říct nejen „nervózní jako žena v přechodu“, ale stejně tak i obráceně- „jako muž v přechodu“.

Návaly horka a potu

Druhou skupinu tvoří příznaky somatovegetativní- například návaly horka a potu, někdy spojené i se zrudnutím, nespavost nebo zvýšená potřeba spánku, snížení fyzické výkonnosti, svalová slabost, zhoršování paměti, potíže s klouby a svaly, atd.

Pokles erekční pohotovosti

Poslední skupinu tvoří tzv. příznaky sexuální. Dochází k poklesu erekční pohotovosti, erekce se stávají méně pevnými a vydrží kratší dobu, refrakterní fáze po vyvrcholení se prodlužuje a muži, pro které nebyl problém styk po malé krátké pauze opět i několikrát opakovat, jsou často nakonec rádi, že se jim podaří dokončit alespoň jeden akt. Taky mimo jiné dochází k poklesu chuti na sex, sníženému vnímání orgasmu a zmenšení objemu ejakulátu.

Důležitá role testosteronu

Zvýšená únava a pokles výkonnosti se víceméně týká prvních dvou, čí spíše druhé skupiny uvedených příznaků. Jejich výskyt může pramenit z potížemi se spánkem, podrážděnosti, snížené tolerance stresu, ztráty životní energie a dalších potíží, které snižují kvalitu života. Za fyzickou sílu a výkon je ale víceméně přímo zodpovědný mužský pohlavní hormon testosteron. S věkem postupně dochází k pozvolnému poklesu jeho tvorby, přibližně asi 1–1,5 % za rok, ale navíc se zvyšuje v krvi hladina bílkovin, které testosteron na sebe navazují a tím se snižuje jeho volná část, tedy nenavázaná na bílkoviny, která je nejúčinnější. Testosteron se nejvíce tvoří v noci a v brzkých ranních hodinách a spíše ve fázi hlubšího spánku, proto nedostatkem či jeho sníženou hladinou trpí častěji muži, kteří jsou téměř permanentně ve stresu, v noci špatně spí či se často budí a kterých spánek bývá povrchnější. V dnešní uspěchané době chtějí po nás všichni vynikající výkony, v práci jsme někdy více, než je zdrávo, a našemu mozku a tělu tak nedopřejeme to, co pro svou regeneraci potřebuje, tedy dostatek času na relaxaci a odpočinek. V ordinaci se běžně setkáváme s muži v poměrně mladém věku, kteří díky způsobu života a přetíženosti mají tyto příznaky mnohem dříve a při laboratorním vyšetření mívají někdy nižší hladiny testosteronu, než muži, kteří již mají vzhledem k věku na to nárok.

Jak si můžete pomoci sami?

Pokud se dostanete do podobné situace, není potřeba propadat zoufalství. Lepší je se na to připravit nebo zkusit alespoň něco ve svém životě změnit tak, aby to bylo ku prospěchu věci. Sebelítost a skleslá nálada ještě nikomu nepomohly. Něco můžeme zkusit vyřešit sami, něco za pomoci lékaře. Vše se dá částečně odstranit nebo spíše zmírnit zdravou životosprávou, ale ta nemusí zvládnout všechno. Další možností jsou různé doplňky stravy, které lze zakoupit v lékárnách a které nám pomohou chybějící energii doplnit a vykompenzovat hormonální deficit. Jsou to například přípravky s obsahem mateří kašičky, pylu a ženšenu, např. Sarapis pro muže, Ženšen forte plus a jiné.

Pravidelné preventivní prohlídky

V závažnějších případech se neobejdeme ani bez lékařské pomoci a užívání léků na předpis, včetně léků hormonálních. Každopádně, i když se rozhodneme pokusit se situaci vyřešit sami, neměli bychom zapomínat na pravidelné preventivní prohlídky. Podobnými příznaky se mohou projevovat i onemocnění některých orgánů a bylo by škoda je včas neodhalit a nepodstoupit adekvátní léčbu. U praktického lékaře bychom preventivní prohlídku měli absolvovat minimálně jednou za dva roky, od 50 let i častěji a v tomto období by její součástí by měl být i test na okultní krvácení ze stolice. Po čtyřicítce by muži rovněž měli absolvovat i preventivní vyšetření prostaty, vhodné jednou za rok, které by mělo obsahovat tři složky- vyšetření prostatického antigenu z krve, vyšetření prostaty přes konečník a ultrazvuk prostaty.

Důležité je uvědomit si skutečnost, že přechod, ať už mužský nebo ženský, není nemoc, ale fyziologické období, které prostě v určité fázi života přichází. Záleží jen na nás, jestli jej budeme vnímat jako něco negativního, nebo si jej dokážeme užít v pohodě.

MUDr. Pavel Turčan, Ordinace sexuologie andrologie, Centrum MEDIOL s.r.o., Olomouc


publikováno: 5. 11. 2013, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: andropauza, klimakterium, muž, prevence, prostata, sex

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+