Tejpování jako léčba i doping pro tělo | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Tejpování jako léčba i doping pro tělo

9. 3. 2020

Určitě jste už narazili na někoho, kdo měl část těla oblepenou barevnou náplastí. Dříve jsme je vídali především u sportovců, dnes ale kineziologické pásky (tejpy) vyhledávají pro výsledný efekt i lidé pracující v kanceláři či se špatným držením těla nebo dalšími, nejen zdravotními, potížemi.

Zdravé svaly

Kineziologické tejpování neboli kinesiotaping se objevil zhruba v sedmdesátých letech minulého století v Japonsku a Koreji. Vychází z myšlenky, že ke zdraví a jeho znovunastolení, jsou důležité pohyb a svalová aktivita. Svaly totiž nejsou důležité pouze pro pohyb těla, ale také například pro prokrvení a lymfatický oběh nebo udržení tělesné teploty. Jestliže svaly dobře nefungují, ať už v důsledku přetížení nebo zhmoždění či následkem oslabení, může to vést k celé řadě poškození a onemocnění.

Kineziologické pásky, ne náplasti

Tejpovací materiál je vyroben z vysoce kvalitního bavlněného podkladu a vykazuje z hlediska elasticity vlastnosti blízké lidské kůži, roztažitelnost tejpů bývá o 130–140 %. Nejčastěji jsou vyráběny z bavlny, nylonu a rayonu. V lékárně či na e-shopu se dočtete o dalších vlastnostech a pokud jste aktivní sportovec, bude vás zajímat třeba vlastnost adheze, tedy jak moc je materiál přilnavý a odolný proti mechanickému opotřebení i v místech více se potících. Elasticita umožňuje přiložení na jakoukoliv část těla, a to bez toho, aby byla jakkoliv omezena volnost všech pohybů. Při aplikaci se nemusíte bát žádného poškození kůže. Pásky jsou pokryté akrylem, a tím je redukováno riziko podráždění kůže. Lepící vlastnosti lepidla se aktivují tělesným teplem. Struktura tejpu umožňuje dobrou prostupnost vzduchu, je zároveň voděodolná a díky těmto vlastnostem může být nošena po vícero dní bez snižování kvality ošetření.

Tejpovací pásky nejsou napuštěny žádnými dalšími látkami, mohou být tedy přiloženy na určená místa na těle, aby mírnily vnitřní nerovnováhy organismu, stejně jako muskuloskeletární disbalance těla, a tak vytvářely cestu k přirozenému uzdravení. „Aby tejpovací pásky správně fungovaly, záleží i na jejich druhu. Pásky, které mají pozitivní vliv na správné fungování svalů, tělních tekutin a dalších jsou právě ty kineziologické. Existují ale i pásky fixační, jejich funkcí je pouze zpevnění,“ vysvětluje Richard Jisl, fyzioterapeut a odborný ředitel centra HEALTHY-LIFE s.r.o.

Jak to celé funguje?

Jedná se o terapii, která je založená na přikládání elastických pásek na kůži, svaly, klouby, šlachy, vazy a další části těla za účelem nastolit opětovnou rovnováhu organismu, a to jak v oblasti rovnováhy funkce svalů, tak cirkulace tělních tekutin či správného držení těla.

Toto přirozené léčení se zakládá na tom, že nanesení lepící pásky způsobuje kontrakci odpovídajících postižených svalů a zlepšení krevního oběhu, které u těchto svalů, které nejsou v harmonii se svým okolím, opět pomůže vyvážit. Díky tomu je postižení vyléčeno a tělo a vědomí se opět dostanou do jednoty. Jedna ze základních teorií říká, že působením na kůži je možno vyvolat reakci svalů a vnitřních orgánů. Všechny tkáně v těle obsahují smyslové receptory, a i na ně působí dekomprese způsobená nadzvednutím kůže pomocí tejpů.

Kdy je vhodné využít tejpování

Nejblíže mají k tejpům sportovci. „Úlevu v nich hledají při regeneraci přetížených tkání, rekonvalescenci po náročných závodech, zápasech, zraněních. Tejpy ale mohou pomoci i při nácviku nových pohybových vzorců, jako ochrana svalů před přetížením, urychlení hojení drobných úrazů a poranění, oddálení únavy svalů, odstranění bolesti přetížených svalů, ochrana před chladem a podobně. Možná vás překvapí, že úlevu přinesou tejpovací kineziologické pásky i při migréně,“ říká Richard Jisl, fyzioterapeut a odborný ředitel centra HEALTHY-LIFE s.r.o., ve kterém se věnují fyzioterapii, masážím, tejpování, kurzům Kikokai Running a svým klientům pomáhají získat ideální zdravotní stav a špičkovou kondici s ohledem na jejich aktuální možnosti, věk a dispozice.

Hojně se ale začínají uplatňovat i ve zdravotnictví. Nejčastěji při doléčování úrazů, v rámci postoperativní péče, posílení oslabených svalů, zmírňování otoků, korekce vadného držení těla, zmírnění nebo odstranění bolesti, VDT, skoliózy, zlepšení cirkulace ve tkáních, DMO a dalších.

Třebaže kineziologické pásky začínají být hojně využívány jako prostředek terapie a léčby ve zdravotnictví, nejčastěji je zatím stejně uvidíme na sportovcích jako úlevu od bolavých svalů a kloubů. Bolest namoženého svalu známe snad každý. Stačí to přehnat s tréninkem či si zvýšit zátěž. U přetíženého svalu mohou vzniknout trhlinky ve svalových vláknech a na bolest máme zaděláno. V rámci regenerace pomůže tejpování. V takovém případě lze využít klasický tejping, tedy pomocí fixačních pásků, který sval zpevní a podpoří a řadě sportovců je milejší než ortéza. Naopak kineziotejping, tedy využití pružné pásky, může ovlivnit napětí ve svalu, ulevit od bolesti a podpořit hojení.

U kloubů přináší úlevu nejčastěji v oblasti ramen a kolen. Aplikací kineziologického tejpu se totiž zvětšuje prostor v kloubu, a tak se snižuje riziko jeho opotřebení.

Správná funkce lymfatickéko systému

Stejně dobře budou pásky působit na lepší cirkulaci krevního oběhu a lymfatických tekutin. „Možná byste se divili, jak důležitá správná funkce lymfatickéko systému je. Zjednodušeně lze říci, že má na starost obranyschopnost organismu, má čisticí a regenerační funkci a mnohdy rozhoduje právě tento systém o tom, zdali onemocnění rozběhne či nikoli, špatná funkce může být dokonce i příčinou rozpuku nemoci. Funkci lymfy, tedy mízy, můžete podpořit správným stravováním, ale rozproudíte ji právě i aplikací kineziologických tejpů podle cest lymfatického systému. Princip je stále stejný. Páska nadzvedne kůži, tak dojde k otevření kapilár, sníží se tlak na cévy a lymfa v dané oblasti může lépe proudit,“ vysvětluje Richard Jisl, fyzioterapeut a odborný ředitel centra HEALTHY-LIFE s.r.o..

Tejpování ale neberte pouze jako způsob léčby. Poslouží i jako prevence před možným zraněním při sportu ale i jako “doping“ pro zdravý sval, který se díky tejpu aktivuje a zvýší se jeho výkon.

Tejpovací rychlokurz

Pokud nejste fyzioterapeut, ani jste neprošli praktickým kurzem, doporučili bychom návštěvu odborníka. Pokud ale vyznáváte heslo „udělej si sám“, přinášíme alespoň několik praktických tipů, které vám aplikací usnadní.

• Kůži mějte očištěnou, suchou, bez krému (tedy odmaštěnou)

• Ochlupení doporučujeme oholit. K holé kůži tejp lépe přilne, jeho přilnavost déle vydrží. Navíc za oholení kůže budete vděční i při sundávání tejpu.

• Konce tejpu, tedy kotvu a konec, zastřihněte dokulata. Omezíte tak odlepování tejpu.

• Při samotném lepení buďte pečliví, jakékoli krabatění či vzduchové bubliny by mohly způsobit poškození kůže.

• Nalepený tejp můžete třením zahřát. Vzniklým teplem lepidlo, a tedy tejp lépe přilne a déle vydrží.

Jak se tejpu zbavit

Všichni asi víme, jak nepříjemné, je zbavovat se náplasti na kůži. A co teprve s tejpem. Nejšetrnější cesta je ponořit část těla s tejpem do teplé vody. Pokud to není možné, můžete zkusit i tejp v odlepených místech podmazat krémem, aby se promastil. Určitě ale nedoporučujeme prudké strhávání, jako to někteří praktikují se zmíněnou náplasti. Lehce by tak mohlo dojít k podráždění či dokonce poranění pokožky.

Udělej si sám, aneb proč se do to raději nepouštět

Tejpování nespočívá jen v tom, nalepit barevnou leukoplast na bolavé místo, třebaže se může zdát, že to není nic složitého. Tejpy sice nakoupíte na e-shopu a „správný postup“ si osvojíte z videa na internetu. Je tu ale jedno velké „ale“. Klíčem ke správnému provedení je znalost lidského těla, jeho anatomie, vědět, kde jsou jaké svaly, úpony, šlachy.

Pokud o tejpování uvažujete, vždy zohledněte i svůj zdravotní stav a stav kůže. Aplikace se nedoporučuje při kožních potížích, melanomech, onkologických onemocněních, jemné či jinak problematické kůži, ale i trombóze, diabetu, alergiích, pochopitelně u otevřených či nezahojených rankách a dalších. Vždy raději zvažte návštěvu odborníka.


publikováno: 9. 3. 2020, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: bolest, léčba, lymfa, svaly, tejp

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+