Test odhalil v čajích proti nachlazení pesticidy a toxický plevel | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Test odhalil v čajích proti nachlazení pesticidy a toxický plevel

29. 11. 2016

Zimní měsíce jsou pro lidský organismus zatěžkávací zkouškou. Počasí je nestálé, teploty nízké a dopravní prostředky i kanceláře plné těch, kteří už svůj boj s virózou prohráli. Způsobů, jak se vypořádat s jejími příznaky, je celá řada, k těm nejběžnějším přitom patří popíjení čajů proti nachlazení. Ne všechny bylinné směsi mají ale na zdraví blahodárný účinek, některé z nich mohou být dokonce toxické.

Testování bylinkových čajů

Usrkávat při prvních známkách oslabené imunity horký čaj napadne každé malé dítě. Reportér Jan Tuna proto nechal v nezávislé laboratoři Vysoké školy chemicko-technologické v Praze otestovat dvanáct výrobků, aby zjistil, co bylinné směsi skutečně obsahují. Překvapení bylo velké! Výsledky prokázaly u několika  z nich nejen přítomnost plevele, ale také pesticidů a plísní, a to v takovém množství, že byl Státní zemědělské a potravinářské inspekci předán podnět k jejich okamžitému stažení z prodeje.

Koktejl pesticidů?

Nejhůře dopadl porcovaný čaj značky Babička Růženka s názvem Sedmero bylin s echinaceou. „Tento čaj dovezený z Polska měl tak vysoký nález tropanových alkaloidů, konkrétně atropinu a skopolaminu, jaký jsme už dlouho neviděli. Jedná se o látky, které se do čaje dostanou kontaminací s toxickými bylinami, například durmanem, a rozhodně by v něm být neměly. Směs navíc obsahuje plísně a rezidua pesticidů, například množství herbicidu je v něm čtyřikrát vyšší, než dovoluje evropská legislativa,“ upřesňuje výčet škodlivých látek profesorka Jana Hajšlová.

Propadákem se stal také v lékárně zakoupený čaj Nachlazení a chřipka od výrobce Aromatica CZ, Šlapanice. Obsahoval celkem deset reziduí pesticidů, z toho tři několikanásobně přesahující maximální povolené limity a dva, které se k těmto limitům blíží. „Takovýto koktejl pesticidů by vůbec neměl přicházet na trh, protože pak už je otázka, zda nás skolí více nachlazení, nebo právě on,“ varuje Hajšlová, která je jedinou Češkou vyznamenanou prestižním ocenění Harvey W. Wiley Award udělovaným vědcům za mimořádný přínos k vývoji analytických metod.

Kvalitní výrobky

Naopak mezi sáčky, které lze horkou vodou bez obav zalít, doporučili potravinářští odborníci ty od značky Jemča – Nachlazení z řady Bylinková terapie a Čaj bylináře – Při nachlazení, které se staly absolutními vítězi testu. Na to, jak v něm obstály další hodnocené produkty, se můžete podívat v pořadu A DOST! internetové televize Stream.cz: https://www.stre­am.cz/…toxicke-caje


publikováno: 29. 11. 2016, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: byliny, čaj, chřipka, imunita, nachlazení

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+