Tipy pro zdravá prsa | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Tipy pro zdravá prsa

8. 10. 2021

Je už zvykem, že v říjnu na sebe prsa každoročně upoutávají největší pozornost. A to je jedině dobře. Ale aby byla prsa zdravá, nestačí se o ně starat jen jeden měsíc v roce. Proto jsme pro vás připravili pár tipů, díky kterým si na zdravá prsa vzpomenete mnohem častěji, minimálně jednou za měsíc!

Samovyšetření 1× měsíčně

To jste určitě čekali. Ale co naplat, stále je to ta nejúčinnější metoda, jak si svá prsa chránit a včas rozeznat sebemenší změny, které mohou značit problém. Největším strašákem žen je pak rakovina prsu, která se projevuje u celých 75 % žen hmatnou nebolestivou bulkou. Méně častými projevy rakoviny jsou pak bolesti prsu, vtažení kůže či bradavky a výtok z bradavky. Jak si prsa samovyšetřit? Nezisková organizace Loono na toto téma vyrobila nespočet materiálů, od vzdělávacích videí, uceleného návodu na webových stránkách Loono, po plakáty a odborné materiály, které můžete najít v čekárnách a ordinacích některých praktických lékařů.

Preventivní prohlídky

Preventivní prohlídky neodmyslitelně patří ke správné péči o zdraví. V České republice na ně chodí k obvodnímu lékaři pouze každý 4. Čech. S návštěvou gynekologa jsme na tom sice lépe, ale stále žádná sláva. Ke gynekologovi chodí na preventivní prohlídku pravidelně jen cca 50 % žen. Přemýšlíte na jaké preventivní prohlídky máte nárok, odkdy a v jakých intervalech? Zajděte na stránku www.preventivniprohlidka.cz a zjistěte, jaké prohlídky máte navštěvovat dle vašeho věku a pohlaví. Ženy po 45. roku věku by rozhodně neměly zapomínat na screening rakoviny prsu prováděný každé dva roky v mamografických centrech!

TIP: Loono s Česko.Digital vyvíjí unikátní preventivní aplikaci s názvem Včas, která spatří světlo světa v únoru 2022. Už nyní slibuje lidem připomínat důležité prohlídky za pomocí notifikací, předat informace o průběhu vyšetření nebo možnost vyhledat v aplikaci lékaře. Zároveň podpoří uživatele v provádění samovyšetření a ve zdravém životním stylu.

Každý správný fanda moderních technologií a prevence může veškeré aktuální informace o aplikaci sledovat na speciální stránce https://www.loono.cz/aplikace.

Edukační podcasty & sociální sítě

Podcasty v posledních letech zažily velký boom. Co takhle spojit příjemné s užitečným a rozšířit si díky podcastu své znalosti o zdraví? Poslechněte si "podcasty ":https://www.loono.cz/podcastod Loono. Tématu zdravých prsou se Loono podcast věnuje hned v prvním díle a tato epizoda stále patří mezi nejoblíbenější. Zakladatelka Kateřina Vacková si zde povídá s paní doktorkou MUDr. Petrou Steyerovou a během rozhovoru spolu vyvrátí spoustu mýtů o rakovině prsu. Dotknou se i průměrné velikosti prsou v Čechách a samozřejmě nevynechají ani téma, mnoha ženami žádané, jak probíhá vyšetření mamografem. V jednom z dalších dílů si však můžete poslechnout i osobní zpověď pacientky, která popisuje svou zkušenost s rakovinou prsu.

Pokud chcete své znalosti o zdraví a prevenci posunout ještě na vyšší level, dejte „follow“ Instagramu Loono. Kromě pravidelných pozitivně podávaných informací na téma zdravotní prevence si můžete vyzkoušet i zajímavé kvízy, které probíhají na IG stories.

Něco navíc

A pokud by ani všechny tyto vyjmenované tipy nestačily nebo byste chtěli, aby se o své zdraví začali zajímat i vaši blízcí (aniž byste je museli potají objednávat na prohlídky či posílat odkazy na podcasty, které si třeba ani neposlechnou), můžete na to jít chytře. Loono má pro své fanoušky charitativní e-shop, kde najdete jejich již ikonické prsařské triko, plecháček nebo nejnovější balíček zdravá prsa, který obsahuje mimo jiné i poukaz na ultrazvukové vyšetření společně s manuálem na samovyšetření prsu. S tím už vy ani vaše okolí nezapomene, že zdravá prsa jsou důležitá!


publikováno: 8. 10. 2021, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: prsa

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+