Trpíte bolestmi kloubů a osteoartrózou? | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Trpíte bolestmi kloubů a osteoartrózou?

15. 2. 2019
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď: Gel Flexiseq na bolesti kloubů se může používat dlouhodobě bez vedlejších účinků.

Výherci: František Říha, Eva Konečná, Anna Holubová

Více než 50 % Čechů starších 65 let trpí osteoartrózou, což je nejčastěji se vyskytující degenerativní onemocnění kloubů na světě. U populace nad 75 let se tato hodnota zvyšuje dokonce na 80 %. Může se zdát, že se nejedná o příliš významnou skupinu, ale pro osoby, které tímto onemocněním trpí, může být osteoartróza, a s ní spojená bolest kloubů, velice omezující a v některých případech až vysilující. Tito lidé se musejí vyrovnat s častou bolestí, zatuhlostí a s otoky kloubů, které významně omezují hybnost.

Včasná léčba

Pokud se chtějí lidé vyhnout trvalému opotřebení kloubů nebo zbytečné bolesti, je klíčové včasné vyšetření u lékaře a také preventivní péče. MUDr. Miloš Dejmek, ortoped z Fakultní nemocnice v Hradci Králové, vysvětluje: „Na začátku pacienti obvykle zaznamenají nepravidelně se vyskytující bolest. Domnívají se, že se jedná o dočasnou záležitost, a proto nevyhledají lékařskou pomoc.“

Jak se bránit nemoci?

V rámci prevence by se pacienti měli soustředit na dodržování zdravého životního stylu. To zahrnuje pravidelné cvičení, výběr vhodné obuvi, správné držení těla a také zdravou stravu. Rovněž by se měli vyvarovat úrazům, které mohou nástup osteoartrózy urychlit. Pacienti by si rovněž měli hlídat svou hmotnost. Nadváha nebo obezita může způsobit nežádoucí zátěž kloubů, a nakonec vést k jejich poškození. Nedílnou součástí zdravé stravy by mělo být i sledování příjmu vitaminů A, C, D a E, které podporují dobrý stav kostí a kloubů.

Bolestivost kloubů také souvisí s roční dobou

MUDr. Dejmek k tomu říká: „Většina pacientů si stěžuje na zvýšenou bolest kloubů při změnách počasí, a to častěji během zimy. Je to běžné u starších pacientů, kteří obecně mají méně příležitostí k pohybu venku a ke cvičení nebo kteří se za nepříznivého počasí obávají možného úrazu. Nejlepším typem cvičení pro osoby, které trpí osteoartrózou, je plavání nebo jízda na kole. To znamená pohyb, který tolik nezatěžuje klouby, a přesto vede ke zlepšení metabolických procesů v kloubech.“

Varovné signály

Pokud se obáváte, že se u vás vyskytuje časná fáze osteoartrózy, měli byste si všímat následujících příznaků: bolest a ztuhlost kloubů (zejména ráno). To jsou varovné známky, které nejčastěji přimějí pacienty, aby se poradili s lékařem. „Pacienti takové příznaky často podceňují a navštíví lékaře, teprve až když už mají závažnější problémy. Léčba se snaží udržovat funkčnost kloubů a co nejvíce oddálit případnou operativní náhradu kloubů. V tomto případě už pouze konzervativní terapie nefunguje,“ varuje MUDr. Dejmek.

Léčba

Náhradě kloubu je možné se vyhnout v případě, že pacient dodržuje zdravý životní styl a používá bezpečnou, lékařsky ověřenou léčbu. Mezi takovou léčbu patří například gely ulevující od bolesti kloubů, obsahující nanostruktury (mikrokapsule) tvořené molekulami, které se v lidském těle přirozeně vyskytují, tedy fosfolipidy. Tyto mikrokapsule se dostávají přímo pod kůži a vážou se na chrupavku na povrchu kloubu. To zmenšuje tření povrchu kloubu, zlepšuje kvalitu kloubní tekutiny a snižuje bolest.

Nejefektivnější jsou gely, které doplňují kloubní tekutinu a chrání klouby a chrupavku před třením. Je klinicky prokázáno, že takové gely mají stejný účinek jako léky (které mají nevýhodu, že je nelze použít na delší dobu) a nezvyšují riziko srdečních nebo zažívacích potíží. Tento typ přípravků je považován za nelékařskou léčbu, a proto nevyžadují lékařský předpis. Je možné je používat spolu s dalšími léky a to dlouhodobě bez vedlejších účinků. Jde hlavně o účinnou pomůcku pro lidi, kteří si chtějí preventivě pečovat o své klouby. Pacienti, kteří hledají úlevu od bolesti kloubů, by ve všech případech měli nejprve své potíže konzultovat s lékařem nebo lékárníkem, aby mohli zvolit tu nejlepší možnou léčbu, a uvědomit si, že léčba kloubních nemocí je dlouhodobý proces, a proto je třeba pečlivě uvažovat o metodách léčby, které zdraví pacientů neohrožují.

www.flexiseq.cz

Soutěžní otázka

Jaká je výhoda použití gelu Flexiseq na bolesti kloubů?

a) může se používat dlouhodobě bez vedlejších účinků

b) použije se jednorázově

Tři výherci, kteří do 28. 2. 2019 správně odpovědí na soutěžní otázku, obdrží gel Flexiseq. Odpověď zasílejte na soutez@trendyz­dravi.cz s označením klouby.

  • Odesláním mailu s odpovědí do soutěže na webu Trendy zdraví dáváte souhlas k uchování vašich osobních údajů za účelem losování. Po losování budou vymazány.

publikováno: 15. 2. 2019, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: artróza, bolest, klouby

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+