Ubraňte se viróze | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Ubraňte se viróze

19. 11. 2021

Střídání teplot na podzim našemu zdraví neprospívá a my se obáváme toho nejhoršího – že nastydneme. Ačkoli dodržujeme řadu preventivních opatření kvůli restrikcím souvisejícími se šířením koronaviru, klasická rýma tu je stále s námi a boj musíme rozšířit i proti ní. Zvýšit svou obranyschopnost je nutným krokem, aby nás nenakazil hned první kolega v práci s jeho kašlem, spolucestující v autobuse nebo vaši zákazníci.

Hýbejte se

Sedíte-li přes týden v kanceláři, zkuste zařadit jednoduché pohybové úkony do vašeho každodenního režimu. Slyšíte to ze všech stran, ale ono chodit po schodech místo braní si výtahu, vystoupit o zastávku dřív a dojít zbylou vzdálenost do práce/domů, doopravdy udělá rozdíl. Hodně lidí se opírá o své chytré hodinky a kýžený cíl 10 000 kroků za den. Zkuste i vy dojít k podobnému cíli a hlavně nepřestávejte. Důležitá je pravidelnost. O víkendu nebo ve volném čase jděte ven, na procházku a pořádně se oblečte. Pohyb na čerstvém vzduchu je bezkonkurenční, tedy dokud nepřijde smogové období.

Studená metoda

Otužování je vyloženě nesympatický způsob posilování imunity. Zkuste každý den ve sprše při jejím konci na pár sekund studenou vodu. Další den déle. Uvidíte, že si zvyknete a nakonec budete minutovou ledovou sprchu brát jako drogu. Někteří lidé chodí celoročně do přírodních vod a to jsou otužilci v pravém smyslu slova. Tyto jedince jen tak neofoukne. Takové extrémní úkony raději zkonzultujte se svým doktorem – vedle silné vůle to chce mít i zdravé srdce a krevní tlak…

Zdravé střevo – zdravé tělo

Až 70 % imunitních buněk se nachází právě ve střevech a my se o ně musíme starat, aby jejich funkce nebyla ohrožena. Optimální je dostatečná konzumace vlákniny z luštěnin, zeleniny, probiotik v přirozené formě na denní bázi (kombucha, kysané zelí, kefír) a také prebiotik v doplňcích stravy, jako je psyllium a iluin.

Přísun vitamínů je neméně důležitým. Vitamínu D máme v létě díky slunečnímu záření dostatek, na podzim a zimu je ale největší jistota podívat se po něm v lékárně. Také ho naleznete v rybím a hovězím mase, ve vejcích a v mléce. Dále přichází na řadu klasický vitamín C, ten je hojně zastoupen v rakytníku, šípku, rybízech a najdeme ho i v citrusech. Také hladina minerálů má na správnou funkci imunitního systému značný vliv. Zejména se jedná o zinek a selen. Zinek nalézáme tam, kde je vysoký obsah bílkovin, selen zase v ořechách a semínkách.

Používejte inhalátor na domácí použítí

A to nemusíte mít astma! Mluvíme o prevenci a péči o sliznice a průdušky. Ve vnitřních prostorách se začíná topit a to vysušuje vzduch, který dýcháme. Není-li nosní sliznice patřičně zvlhčená, je náchylná k nákaze. Známá Vincetka je vhodným inhalačním přípravkem na prevenci proti většině respiračních onemocnění. Vhodné a prověřené jsou např. inhalátory Omron, které jsou na trhu v mnoha provedeních, třeba Inhalátor C102 s nosní sprchou se stará o celou dýchací soustavu. Ideálně inhalujte 15 minut denně, třeba večer u televize nebo před spaním a vaše tělo vám poděkuje.

Není to jen o spánku a stravě

Mít silnou imunitu, není jen o vitaminech a minerálech. Jde také o vyrovnanou psychiku, kvalitní spánek a minimální stresové zatížení. Můžete mít ten nejvíc perfektní jídelníček a cvičební plán, ale pokud bude v ohrožení vaše duševní zdraví, čeká to vaše tělo také. Dostatek spánku se u dospělé osoby počítá od 6,5 – 7,5 hodin. Méně spánku oslabuje náš organismus, tělo nemá dostatek času na regeneraci a tím opouští od tak důležité obranyschopnosti před venkovními vlivy.


publikováno: 19. 11. 2021, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: nos, pohyb, prevence, střeva

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+