Umíte se orientovat v éterických olejích? | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Umíte se orientovat v éterických olejích?

11. 1. 2016

Základ aromaterapie tvoří 100% přírodní esenciální oleje. Dokáží pozitivně ovlivnit naši lidskou duši, blahodárně působit na emoce, mysl i celé tělo. Umíme se však správně orientovat ve výběru vhodného éterického oleje? A co všechno ovlivňuje cenu těchto olejů?

Co ovlivňuje cenu oleje?

Na cenu jednotlivých éterických olejů působí mnoho faktorů. Záleží na druhu i části rostliny, ze které je olej získáván – z listů, květů, kořenů, kůry, dřeva nebo semen. Cena je však ovlivněna i samotným způsobem pěstování, sběrem a celkovým získáváním vstupních surovin. K výrobě několika kapek vzácného oleje jsou zapotřebí až kilogramy pravé přírodní suroviny. Příkladem je olej z okvětních lístků růže. Jeho zpracování je velmi nákladné, na 1 kg růžového oleje je zapotřebí přes 4000 kg květinových lístků. Růže je navíc náročná na pěstování a samotný sběr okvětních lístků je také velmi pracný. Celý proces potom rozhoduje o finální prodejní ceně oleje, která je mnohonásobně vyšší než u běžných éterických olejů. Takovými jsou třeba citrusovníky, resp. olej z kůry plodů. Jeho získávání a zpracování je méně pracné, jednodušší i levnější.

„Je důležité, z jaké části rostliny se získává éterický olej. To vše ovlivňuje zpracování, cenu a ve finále i účinky daného oleje. Květy neroli v sobě mají mnohonásobně nižší obsah esenciálního oleje než běžný olej z pomerančové kůry. A proto také na jeho výrobu budeme potřebovat výrazně méně surovin než na olej neroli,“ vysvětluje Jiří Harašta, majitel české značky přírodní aromaterapeutické biokosmetiky Saloos.

Jak poznat správnou cenu éterického oleje?

Cena éterického oleje je závislá na vstupní surovině, způsobu pěstování a sběru. U vzácnějších olejů je cena logicky podstatně vyšší než u esenciálních olejů, které jsou běžné a zpracovatelsky dostupnější. V obchodech se však občas setkáváme i s cenami běžných 100% přírodních éterických olejů několikanásobně vyššími, než by ve skutečnosti mohly být. Je minimálně k zamyšlení, proč je cena tak rozdílná.

Říká se, že kvalitní éterický olej nemůže být levný, a je to pravda. Ale zdaleka to neznamená, že musí být předražený. „Doporučila bych, aby si firmy i jednotlivci srovnávali ceny, protože některé esenciální oleje na českém trhu mají nasazeny vysoké hranice, což neodpovídá realitě. Ovšem je to běžná praxe i v cizině a pro laika to představuje labyrint,“ říká největší česká odbornice na esenciální oleje Dr. Kateřina Svoboda.

Kolik má olej stát?

Citronový esenciální olej běžně vzniká při výrobě citronové šťávy. To znamená, že denně se vyrobí obrovské množství tun. Myslíte si, že pokud 5 ml tohoto éterického oleje stojí cca 110 Kč, je tato cena odpovídající? Pomocným vodítkem v orientaci může být srovnání, když si koupíte od stejného výrobce tentýž olej, ale ve velikosti 50 ml za cca 350,– Kč. Po odečtení ceny lahvičky a po přepočítání na objem 5 ml oleje by nás měl skutečný obsah lahvičky vyjít pouze na cca 30,– Kč. Vidíte ten obrovský rozdíl v ceně?

„Naše 100% přírodní esenciální oleje Salus jsou vysoce kvalitní a naprosto srovnatelné s několikanásobně dražší konkurencí. Naše prodejní cena je poctivá a i proto jsme největším dodavatelem esenciálních olejů u nás,“ doplňuje Jiří Harašta.

Etiketa kvalitního esenciálního oleje musí obsahovat tyto základní informace: přesný botanický název rostliny, česky i latinsky, a místo původu.

www.saloos.cz


publikováno: 11. 1. 2016, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: aromaterapie, nákupy

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+